Belediye Başkanı Nasıl Olunur?

Belediye Başkanı Aday Adayı Olma Şartları Nelerdir? Belediye Başkanının Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir? Belediye Başkanı Maaşları Nelerdir? Belediye Başkanlığı ile ilgili merak ettiklerinizi ve sorularınızı sizler için yanıtladık.

Belediye Başkanlığı Nedir? Belediye Başkanı Ne iş Yapar?

Belediye Başkanları, Belediye Makamının en üst düzey yetkilisidir. Belediyenin idaresini sağlayan ve yöneten en yetkili seçilmiş kişidir. Etkinliklerde, resmi törenlerde, resmi dairelerde ya da bir dava sürecinde belediyeyi temsil edebilir ya da vekil tayin edebilir.

Aynı zamanda belediye meclisine ve encümenlere de başkanlık yapar. Belediyeye ait tüm mallar (taşınır – taşınmaz) başkanın idaresinde bulunur. Koşulsuz şekilde bağış kabul edebilir. Seçildiği bölgenin huzurunu, refahını ve güvenliğini sağlamak en önemli görevlerindendir.

Belediye Başkanı Aday Adaylı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Tabi ki bir siyasi partiye üye olmadan, bağımsız bir şekilde de belediye başkan adayı olabilir ve seçilirseniz belediye başkanı olabilirsiniz. Lakin bu başlıkta anlatacaklarımız siyasi partiden aday olmak isteyenler için. Siyasi partiden belediye başkanı olmak istiyorsanız öncelikle siyasi partinizin il veya ilçe (Bu adayın şehir belediye başkanı mı yoksa ilçe belediye başkanı mı olmak istediğine bağlıdır) başkanlıklarına başvurmanız gerekmektedir. Bunun için de partinize belirli bir miktar bağış yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra teslim ettiğiniz belgeleriniz partinizin genel merkezine gönderilir. Sürecin nasıl işleyeceği tamamı ile genel merkezin kararıdır. İlçe veya il başkanlığında ön seçim ile de aday adaylıktan aday seçilebilirsiniz, genel merkezin kararı ile de.örneğin 2014 seçimlerinde partiler genellikle ön seçimi uygun görmüş olup, 2019 yerel seçimlerinde ise istisnalar harici adayları genel merkezler seçmiştir. Aday seçildikten sonra ise artık seçim çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Belediye Başkanı Adayı Olma Şartları Nelerdir?

Belediye Başkanı Adayı olmak için de belli şartlara tabii tutulursunuz, bunlar ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 25 yaşını doldurmuş olmak
 • Aday olunan il, ilçe veya beldede en az 6 aydır ikamet ediyor olmak
 • Sicilde herhangi bir hüküm giyecek suç bulunmaması
 • Askerlik hizmetini tamamlamış, ya da muaf olmak (Erkek Adaylar İçin)
 • Adaylar için herhangi bir cinsiyet veya eğitim şartı yoktur
 • 1580 sayılı belediye kanununun 61, 63, 76, 91’inci maddelerine dayanarak görevden alınan belediye başkanları tekrar aynı göreve getirilemez.
 • Siyasi partiden aday olacak kişiler için siyasi partilerin belirli kriterlerini taşıyor olmak. (Partilere göre değişiklik göstermektedir.

Bu şartlar bir tarafa, belediye başkanı olmanızı engelleyecek iki önemli engel vardır;

 • Taksirli suçlar harici dolandırıcılık, yolsuzluk, rüşvet, hırsızlık ya da devlet sırlarını açığa çıkarmak gibi suçlardan hüküm giyen kişiler de başkan olamayacakları gibi muhtemelen adaylıkları da öncelikle siyasi partisinden, sonra da YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından reddedilecektir.
 • En az 6 ay, yani 6 aydan fazla herhangi bir suçtan hüküm giymiş, ya da ağır suçlar işlemiş kişilerin de adaylıklarının onaylanması mümkün değildir.

Belediye Başkanlığı Seçim Süreci

Adaylığınız kesinleştikten sonra artık seçim çalışmalarına başlayabilirsiniz. Süreçte de belirli giderleriniz olacaktır. İlin – İlçenin konumuna ve nüfusa bağlı olarak giderleriniz belirli değişiklikler gösterecektir ve eğer bağımsız aday değilseniz partiniz de size destek olacaktır. Seçim günü geldiğinde ve sandıklar açılmaya başladığında gayri resmi sonuçları kısa bir süre içinde müşahitleriniz sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlçe veya İl Seçim Kurulunun resmi kararı açıklanır ve eğer seçimi kazanan aday sizseniz öncelikle mazbatanızı alır, daha sonra da devir teslim törenine katılarak bir önceki belediye başkanından makamı 5 seneliğine devralırsınız. Bu süreç ortalama olarak seçim gününden sonra 1 haftalık bir süreçtir. İtirazlar sonucunda süreç uzayabilir ya da kısalabilir.

Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadardır? (2019)

Belediye Başkanlarının aylık maaşları ilçenin, İlin ya da Beldenin nüfusuna göre belirlenir. Bu verilere göre Türkiye de bir belediye başkanının aldığı en yüksek maaş 2 milyon nüfus ve üstü olarak 24 bin Türk Lirasıdır.

 • Nüfus 2 milyon ve üzeri ise = 24 Bin Türk lirası
 • Nüfus 1 – 2 milyon arasında ise = 20 Bin Türk Lirası
 • Nüfus 500 bin – 1 milyon arasında ise = 16 Bin 350 Türk Lirası
 • Nüfus 250 bin – 500 bin arasında ise = 14 Bin 200 Türk Lirası
 • Nüfus 100 bin – 250 bin arasında ise = 12 Bin Türk Lirası
 • Nüfus 50 bin – 100 bin arasında ise = 10 Bin 300 Türk Lirası
 • Nüfus 10 bin – 50 bin arasında ise = 8 Bin 100 Türk Lirası
 • Nüfus 10 bin ve altında ise = 7 Bin Türk Lirası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir