CEO (Chief Executive Officer) Nedir?

CEO (Chief Executive Officer), bir şirketin faaliyetlerini ve kaynaklarını yöneten, en üst düzey yöneticisidir. CEO, yönetim kurulu ve şirketin hissedarları tarafından seçilir.

CEO “Chief Executive Officer” cümlesinin baş harflerinin kısaltılmasından oluşur. Türkçe karşılığı “Yönetim Kurulu Başkanı”dır.

Bir CEO’nun rolü şirketin büyüklüğüne, kültürüne ve kurumsal yapısına bağlı olarak bir şirketten diğerine değişir. Büyük şirketlerde, CEO’lar genellikle yalnızca çok üst düzey stratejik kararlarla ve şirketin genel büyümesini yönlendiren kararlarla ilgilenir. Küçük işletmelerde, CEO’lar genellikle daha pratiktir ve günlük fonksiyonlarla ilgilenir.

CEO’lar şirketlerin görünen yüzleri olduğu için kamuoyunda tanınma ihtimalleri yüksektir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Apple CEO’su Steve Jobs bunlara örnek verilebilir. Steve Jobs’un ölümünün ardından belgesel filmleri dahi çekildi.

Şirketlerde CEO ile Benzer Pozisyonlar

Amerika’dan dilimize yerleşen CEO kelimesi gibi “C” harfiyele başlayan pek çok önemli unvan var. Üst düzey çalışanlardan oluşan bu gruba, yerel dilde C-suite veya C-level deniliyor.

Bir kurum içindeki yönetici pozisyonlarında, unvanlar ve her biriyle ilişkili işlevler hızla karışabilir. Küçük kuruluşlar veya halen başlangıç aşamasında veya büyüme aşamasında olanlar için CEO, CFO, COO unvanları da kullanılmakta. Tek bir yöneticiye bütün görevleri vermenin şirkette olumsuz sonuçlara yol açabileceği için görev paylaşımı yapılır.

Yabancı şirketlerde, yönetim kurulunun başındaki kişiye COB (Chairman of the Board) unvanı verilir. Yönetim kurulu ve başkanı şirketin CEO’sunu belirler. CEO’nun aldığı kararları geri çevirebilir. Bazı şirketlerde YÖnetim kurulu Başkanı ve CEO aynı kişi olabilir. Ancak genellikle, iki ayrı kişiye görev verilir.

CFO, bir şirketin baş mali yöneticisidir. CEO’lar genel operasyonları yönetirken, CFO’lar finansal konulara odaklanır. CFO, bir şirketin finansal güçlü yönlerini analiz eder ve zayıf yönlerini iyileştirmek için önerilerde bulunur. CFO ayrıca nakit akışını takip eder. Bir şirketin yatırım ve sermaye yapısı ile ilgili planlamasını denetler.

Dünya Değişiyor

Göreve yeni başlayan bir CEO şirketi devraldığında, hisse senedinin fiyatı herhangi bir nedenden ötürü değişebilir. Ancak, hisse senedinin performansı ile yeni bir CEO ilan edilmesi arasında pozitif bir ilişki yoktur.

Bununla birlikte, CEO’daki bir değişiklik, özellikle planlanmadığında, genellikle risk taşır. Örneğin, bir şirketin değeri, yeni CEO’nun şirketi yönetme kabiliyeti hakkındaki pazar algısına bağlı olarak yükselebilir ya da düşebilir.

Yatırımcılar, şirket endüstrisinin dinamiklerini ve şirketin karşılaşabileceği zorlukları zaten bilen CEO ile çalışmak ister. Bir Ceo’nun belirlenmesinde deneyimler en önemli faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir