Ana Sayfa / Blog / Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı- eksper, gayrimenkul gerçek değerini belirleyen kişilerdir. Bir gayrimenkulün ticaretinde, alıcı ve satıcıların fiyat üzerinde yanılmamaları noktasında değerleme uzmanına yani ekspere ihtiyaç duyulur.

Değerleme uzmanına bankalar gayrimenkul eksperi demektedir. Bankacılık kanununda, bu kişiler ekpser olarak geçerken; SPK’da bu mesleği yapanlar değerleme uzmanı olarak nitelendirilir.

Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Eksperler özellikle, ipotekli konut satışları ya da kredi çekiminde banka tarafından görevlendirilir. Bankalar, değerleme şirketlerine değeri belirlenecek gayrimenkulün bilgilerini gönderir. Ardından Değerleme şirketi personelini saha göndererek gayrimenkulün değerini araştırır.

Bunun, yanı sıra gayrimenkullerin kiralarını belirleme , bankalardan ve değerleme şirketlerinden bağımsız olarak değerleme işi yapılabilir. Ancak, şirket kurulması zorunludur.

Kimler Değerleme Uzmanı Olabilir?

Değerleme uzmanı olmak için 4 yıllık bir fakülteden mezun olmak yeterlidir. Açık öğretimden mezun olanlarda değerleme uzmanı olabilir.

Değerleme Uzmanı Olmak için Hangi Sınava Girilmesi Gerekir?

SPK’ya bağlı olan SPL’nin düzenlediği sınavlardan, aşağıdaki derslerden en az 50 alarak 60 ortalamayı tutturmak gerekir. bir dersten 50 puanın altında kalmanız durumunda sadece o dersin sınavına girerek puanı yükseltebilirsiniz.

  • Gayrimenkul Mevzuatı
  • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi
  • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları
  • Gayrimenkul Değerleme Esasları

Sınava Nasıl Başvurulur?

Yukarıdaki dört ders için ayrı ayrı ücret talep edilir. Başvuru basvuru.spl.com.tr adresinden yapılır. Dört sınavın hepsine girmek yerine 2 ya da 1 dersin sınavına da girilebilir. Sınavlardan geçer not alınmasının ardından mesleğe başlamak için TDUP’a üye olunarak mesleğe başlanır.

3 Yıllık Deneyim Şartı

Sınavı geçtikten sonra Değerleme Uzman Yardımcısı olursunuz. Değerleme Uzmanı olmak için 3 yıllık deneyim şartını sağlamanız gerekir. 3 yıllık deneyim için ister fiilen çalışarak ister çalışmayarak 3 yılın geçmesi lazım. Ya da SPL’nin düzenlediği tecrübe eğitimine katılarak 3 yıllık deneyimli sayılabilirsiniz. SPL’ eğitim ücreti 2019 yılı itibariyle 2000 TL civarında.

Değerleme Uzmanı-Eksper Maaşları Nasıldır?

Sektörün önü açık olmasına rağmen kredi faizlerinin yüksek olması konut alımını yavaşlattığı için, şu an meslek sahipleri zor durumda. Sınavın kolay olması uzman sayısını arttırırken; iş sayısı bu orantıda artmıyor. Dolayısıyla iş bulmak zorlaşıyor. İşe yeni başlayan değerleme uzmanı asgari ücretle işe başlamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir