Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? Maaşları ve İş Olanakları

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı nedir? Gayrimenkulün gerçek değerini belirleyen kişilerdir. Bir gayrimenkulün ticaretinde, alıcı ve satıcıların fiyat üzerinde yanılmamaları noktasında değerleme uzmanına yani ekspere ihtiyaç duyulur.

Değerleme uzmanına bankalar gayrimenkul eksperi demektedir. Bankacılık kanununda, bu kişiler eksper olarak geçerken; SPK’da (sermaye piyasası kurulu) bu mesleği yapanlar değerleme uzmanı olarak nitelendirilir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşları

Lisansı yeni almış ve deneyimini tamamlamış bir değerleme uzmanı, asgari ücretle işe başlar. Deneyimi arttıkça maaşı da artar. Deneyim, değerlemesi yapılacak çeşitli gayrimenkullere bağlıdır. Örneğin fabrika ya da tarihi eser değerlemesi yapabilen birinin maaşı daha yüksek olur. Gayrimenkul değerleme firmasında 10 yıllık bir çalışan yaklaşık 3500 – 4500 arasında maaş alır.

Bankalarda değerleme uzmanı lisansı almış biri yaklaşık 4000 TL maaş alır. Bankaların şartları gayrimenkul değerlemesi yapan firmalara göre daha iyidir.

Gayrimenkul değerleme uzmanları, değerleme firmalarıyla sözleşmeli olarak da çalışabilmekte. Bankaların firmalara gönderdikleri dosyaları şirketler bazen çözüm ortaklarına göndermekte. 2019 yılı itibariyle çözüm ortaklarına gönderilen dosya başına 250 – 350 TL arasında bir ücret verilmekte.

Ancak, çözüm ortağı olarak çalışanlar maliyetlere kendisi katlanır. Yani, ulaşım, yemek gibi maliyetleri çözüm ortakları kendi karşılar.

Değerleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Eksperler özellikle, ipotekli konut satışları ya da kredi çekiminde banka tarafından görevlendirilir. Bankalar, değerleme şirketlerine değeri belirlenecek gayrimenkulün bilgilerini gönderir. Ardından Değerleme şirketi personelini saha göndererek gayrimenkulün değerini araştırır.

Bunun, yanı sıra gayrimenkullerin kiralarını belirleme , bankalardan ve değerleme şirketlerinden bağımsız olarak değerleme işi yapılabilir. Değerleme yapılabilecek gayrimenkullerin içerisine şunlar girer;

 • Konut
 • Ofis
 • Dükkan
 • Arazi
 • Arsa
 • Fabrika
 • Tarihi Eser
 • Gemi
 • Araç Parkı

Değerleme uzmanına dosya geldikten sonra, gayrimenkulün belediye ve tapu dairesinde projeleri ve ilgili evrakları incelenir. Sonrasında, gayrimenkulün yerinde incelemesi yapılır. Konum tespiti, projeye uygunluk, hasar, bitirilme yüzdesi gibi kıstaslara göre gayrimenkul incelenir ve fotoğrafları çekilir.

Kimler Değerleme Uzmanı Olabilir?

Değerleme uzmanı olmak için 4 yıllık bir fakülteden mezun olmak yeterlidir. Açık öğretimden mezun olanlarda değerleme uzmanı olabilir.

Değerleme Uzmanı Olmak için Hangi Sınava Girilmesi Gerekir?

SPK’ya bağlı olan SPL’nin düzenlediği sınavlardan, aşağıdaki derslerden en az 50 alarak 60 ortalamayı tutturmak gerekir. bir dersten 50 puanın altında kalmanız durumunda sadece o dersin sınavına girerek puanı yükseltebilirsiniz.

 • Gayrimenkul Mevzuatı
 • İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi
 • Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları
 • Gayrimenkul Değerleme Esasları

Nasıl Değerleme Uzmanı Olunur? Sınava Nasıl Başvurulur?

Yukarıdaki dört ders için ayrı ayrı ücret talep edilir. Başvuru basvuru.spl.com.tr adresinden yapılır. Dört sınavın hepsine girmek yerine 2 ya da 1 dersin sınavına da girilebilir. Sınavlardan geçer not alınmasının ardından mesleğe başlamak için TDUP’a üye olunarak mesleğe başlanır.

3 Yıllık Deneyim Şartı

Sınavı geçtikten sonra Değerleme Uzman Yardımcısı olursunuz. Değerleme Uzmanı olmak için 3 yıllık deneyim şartını sağlamanız gerekir. 3 yıllık deneyim için ister fiilen çalışarak ister çalışmayarak 3 yılın geçmesi lazım. Ya da SPL’nin düzenlediği tecrübe eğitimine katılarak 3 yıllık deneyimli sayılabilirsiniz. SPL eğitim ücreti 2019 yılı itibariyle 2000 TL civarında.

Ancak, şu an için eğitim durduruldu. Deneyim sağlamak için bir değerleme firmasında çalışmanız gerekmekte.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Mesleğinin Geleceği

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı meslek mensubunun iyi bir maaş alabilmesi elbette gayrimenkul sektörünün canlanmasına bağlı. Krizde olan bir ekonomide öncelikle kısılan harcamalar gayrimenkul sektöründe gerçekleşiyor.

Yatırımcılar, gayrimenkul almak yerine ellerindeki parayı faize yatırmayı tercih edince; değerleme uzmanlarının da iş olanakları daralmakta. Faizler ne kadar düşerse; gayrimenkul alımı artıyor ve bununla doğru orantıda iş olanakları da artıyor.

Bununla birlikte gayrimenkul ticaretinde her alım satım için değerleme raporu getirilmesi zorunluluğu konuşuluyor. Eğer, şart getirilirse değerleme uzmanları için iş olanakları ve bir hayli artacak. Ancak, yakın zaman için böyle bir şey mümkün değil. Şu an için sadece yabancıların gayrimenkul alım ve satımında değerleme raporu zorunluluğu bulunmakta.

En büyük dezavantaj ise sınavın kolay olması. Her yıl binlerce kişi lisansı alıp sektöre giriyor. Bu da doğal olarak bir işsiz kitlesi yaratıyor.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığının Zorlukları

Mesleğe yeni girmiş birisinin en büyük zorluğu elbette maaş. Maaşlar gittikçe düşmekte. Lisansı aldıktan sonra deneyim şartının sağlanması gerekiyor, ancak; iş olanakları şu an için kısıtlı olduğu için şirketler personel almıyor. İkinci büyük sorun iş olanakları.

3 yıllık deneyimi sağlayamadığınız için değerleme uzman yardımcı unvanına sahip olunur. Şirketler değerleme uzman yardımcısı çalıştırmak istemediği için iş bulmak imkansızlaşıyor ve bir kısır döngüye giriliyor.

Sektörde çalışanların en büyük zorluğu zaman. Bankalar, değerleme firmalarına dosya gönderdikten sonra 2 gün içerisinde işin tamamlanması istenmekte. Bu süre, yapılan işin kalitesini de düşürmekte.

Bankaların bu tutumu, Değerleme firmasında çalışan bir değerleme uzmanının günde en az 2 rapor bitirmesini zorunlu kılıyor. Gün içinde hem gayrimenkulü yerinde inceleyip, tapu ve belediyedeki projelerin gerekli yerlerini aldıktan sonra ofise gelip raporu bitirilmeli. Kısacası, bu sektörde çalışmak istiyorsanız hızlı olmak zorundasınız.

Bir yorum

 1. Açıköğretim mezunuda, beden eğitimi hocasıda, maliye&kamu yönetimi mezunuda, 130 un %25 ini alamayanda değerleme uzmanı olur !. Sözel bölümlerden mezun olanların niteliği acilen tartışma konusu olarak açması gerekir SPK’nın, gerekirse yeterlilik sınavına tabi tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir