Diş Hekimliği Bölümü Maaşlar İş Olanakları Üniversiteler

Diş hekimliği TIP fakültelerinden sonra ülkemizde en çok tercih edilen ve saygı duyulan meslek. Diş hekimliği bölümünü maaşlar ve iş olanakları, mesleğin zorluklarını ve avantajların, dersler, kaç net yapılması gerektiği, taban puan ve sıralamaları hakkında detaylı bir rehber hazırladık.

Diş Hekimliği Okumak – Avantajlar Dezavantajlar

Eğitim süresi en az 5 yıl sürer. Dersler zor olduğu için öğrenciler çoğunlukla bölümü uzatmak zorunda kalır. Aynı zaman da öğrenciyken kullanılan araçlar oldukça pahalı. Kısacası bu bölümü “diş hekimliği okumak istiyorum” diyorsanız; uykusuz gecelere ve aylık gelirinizin çoğunu malzemelere harcamaya hazır olun. Bu bölüm öğrencilerinin nerelerden burs aldıklarını yazımızın devamında detaylıca anlattık.

Okulun ilk yıllarında insanların ağzı, tükürüğü vs ile uğraşmak korkunç gelebilir. Göreceğiniz hastalar her zaman bakımlı olmayacak buna ne kadar hızlı alışırsanız o kadar iyi.

İlk sene diş hekimliğinin en kolay yılıdır. Buna rağmen, sosyalleşme, eğlenme gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak zorlanabilirsiniz. Eğitim hastanelerde verildiği için kampüs yaşamından uzakta hastalarla iç içe olurlar.

Bölümde hem teorik eğitim hem de pratiği verilir. İlk seneden itibaren sabunu şekillendirerek diş yapımına başlanır. Biyoloji, biyokimya ile aranız iyiyse Latince kavramlara kolay alışırsanız ders bırakmadan ilk yılı tamamlayabilirsiniz. Rahatça yaz tatili yapabileceğiniz tek yıldır. Sonraki yaz dönemlerinde bırakılan dersler tamamlanmaya çalışılır. Bu sebeple, eğitim boyunca ailenizi görme şansınız azdır.

Diş hekimliği öğrencilerinin en çok zorlandığı yıl ikinci yıldır. Aslında ilk yıl sadece geçiş sürecidir. Fizyoloji, anatomi, teorik ve pratik dersler oldukça ağır gelebilir.

Zamanınızın çoğu preklinik saatlerinde geçer. Klinik öncesi uygulama alanıdır. Uygulamada protez, tedavi, endodonti derslerinin verilir. Bu yıl zaman en çok protez dersine harcanır. İspirto ocağı ile protezlerini hazırlarken dikkatli olmak gerekmekte. Malzemeler hassas olduğu için kırılabilir ve en başa dönebilirsiniz. Hocalardan çekilmiş dişler toplanır ve bunlar üzerinde kanal tedavisi dolgu yapılır.

3. yılda bölümün zorluğuna tamamen alışırsınız. Dersler ikinci senenin devamı gibidir.

4. yılda öğrenciler hastaları tedavi etmeye başlar. Beyaz önlükler bu yıl giyilir. Bir taraftan öğrendiklerini uygulamaya çalışırken diğer taraftan hasta deneyimsiz olduğunuzu anlamaması gerekir. Anlarsa, işler daha da karışır. Asistan yanınızda olmasına rağmen bölümde yaşanılan en stresli anlardır. Asistanlar genel olarak öğrencileri kötü davranır. Bazen aşağılamaya kadar gider. Elbette, buna da zamanla alışmanız gerekir.

Çoğu öğrenci için bu yıl kabusa dönüşür. Kendi stresiniz, hasta ve asistanın baskısı, derslerin zorluğu, masraflar, sosyal yaşamın olmaması zaman zaman bölümü bırakma isteğinize neden olabilir.

Bu yıl total diş protezi (total) yapmak için hasta bulunması gerekir. İyi bir hasta bulmak gerekir. Çünkü, hasta sınav zamanı gelmezse tüm emek çöpe gider. Hastanın peşinde günlerce koşabilirsiniz. İkna etmek için evine dahi gidebilir yemek ısmarlayabilirsiniz.

Bölümü okuyanların yorumlarına yukarıda yer verdik. Elbette, bu kadar zorluğun avantajları da var.

Diş Hekimleri Maaşları Ne Kadar?

Bu kadar zahmetten sonra merak edilen şey diş hekiminin maaşı. Devlet ve hastaneler ya da kendi kliniğinde çalışan diş hekimlerinin 2021 yılı maaşı şu şekilde;

Diş hekimleri maaşı, mesleğin ilk yılında net 5228 TL’dir. 10. yılında 5517 TL. 25 ve üstü yıl hizmeti olanlar 5783 TL ücret almakta. Bu rakamlara yaklaşık 3000 TL döner sermaye kazancı eklenebilir. Toplamda bir diş hekiminin maaşı 9000 TL’ye civarındadır.

Elbette bu kazanç, kişinin günlük baktığı hastaya göre değişiklik göstermekte. Devlet hastanelerinde doktorlara performans sistemi getirilmesinden dolayı yapılan işin kalitesi değil; niceliği önemli hale geldi. Kısacası, devlette çok hastaya bakan doktor çok maaş alır.

Diş poliklinikleri ya da hastanelerinde ücretli çalışan yeni mezunlar 3500 ile 4000 TL arasında maaş almakta. Bu rakam tatmin edici olmadığı için diş hekimler ilerleyen zamanlarda ya devlet hastanelerine geçmekte ya da kendi kliniğini açmakta.

Kendi kliniğini açan bir diş doktorunun geliri değişiklik gösterebilir. Çünkü, doktorluk mesleğinin yanı sıra işin içine iletişim, referanslar, sosyal çevre de girmekte. Bölgesinde hasta çekebilen bir diş kliniği ayda 15.000 – 20.000TL gelir getirir. Elbette bu rakam ortalama bir konum için. Geliri yüksek kişilerin yaşadığı bölgelerde hasta çekebilen bir klinik çok daha fazla gelir getirir.

Kliniği olan diş hekimlerinin uyguladıkları tedavide asgari tarifeleri için Türk Diş Hekimleri Birliğinin http://www.tdb.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diş Hekimliği İş Olanakları Nasıl? Bölümün Geleceği

Türkiye’de en fazla ihtiyaç duyulan meslek dallarından biri. Özellikle, son dönemde insanlar estetiğe, dış görünüme daha fazla önem veriyor. Hal böyle olunca, dişinde problem olmayan ama estetik açıdan rahatsız olan insanlar da diş hekimlerinin kapısını çalıyor. Kısacası, hiç bitmeyecek mesleklerden.

Devlet hastanelerinde görev yapmak isteyen doktorlar Sağlık Bakanlığı Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden kura çekilişine katılıyor. Bu kura sonucunda atandığı yerler belli olur. Şu an için en fazla atama yapılan il İstanbul. Ülke genelinde yıl içerisinde yaklaşık 1000 kişilik kadro açılmakta.

Sağlık sektöründe özel hastanelerinde ihtiyacı bir hayli fazla. Bu bölümden mezun olduktan sonra işsiz kalmak küçük bir ihtimal. Çalışmayan mezunların çoğu uzmanlık, yüksek lisans ve doktora için eğitimine devam etmekte.

Diş Hekimini Kazanan Öğrenciler Nerelerden Burs Alabilir?

Lisans bölümleri arasında en fazla masraf yapan bölümler arasında. Diş hekimliğini kazandıktan sonra öğrenciler burs olanaklarını araştırmaya başlıyor. Biz de kolaylık sağlamak için sadece diş hekimlerine burs veren kurumları hazırladık.

1. Türk Diş Hekimleri Birliği; ilk başvurmanız gereken yer burası. Her oda kendi burs miktarını belirlemekte. Sabit bir rakam yok. Ancak, bir öğrenciyi tatmin edecek seviyede. Kurumdan bursu aldıktan odanın etkinliklerine düzenli katılmanız gerekmekte. Aynı zamanda, derslerden belli bir başarı oranını da yakalamanız gerekir. Aksi takdirde bursunuz kesilir.

2. Dent Group; aylık 350 TL bursa veriliyor. Şirkette aynı zamanda staj imkanınız da bulunmakta. Bu yıl 1 Kasım- 21 Kasım tarihleri arasında başvuruları alıp yüz yüze mülakattan sonra kazananlar belli olacak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı; Sağlık sektöründe çalışanlar için kurum burs vermekte. Burs başvuruları sadece web sitesi üzerinden yapılmakta.

Bu kurumlar sadece diş hekimlerine burs vermekte. Diğer burs veren şirket ve devlet kurumları hakkında da bilgilendirici yazı yazacağız.

En İyi Üniversiteler

Diş hekimliği için en iyi üniversiteler listesinin başında Hacettepe gelmekte. Sağlık alanında okumak isteyenlerin ve en iyilerin tercih ettiği üniversite. İkinci sırada İstanbul Çapa gelmekte. Üçüncü sırada Ege Üniversitesi gelmekte.

Özel üniversiteler arasında Yeditepe birinci sırada. İkinci sırada Bezm-i Alem. Üçüncü sırada İstanbul Medipol Üniversitesi gelmekte.

Diş Hekimi Olmak İçin Kaç Net Yapılmalı ? Puanları ve Sıralamaları

Devlet Üniversitesinde Okumak İstiyorsanız En yüksek puanla Yeditepe İngilizce burslu bulunmakta. Bölüme En son yerleşen 476,150 OBP ile 176 neti bulunmakta.

Devlet Üniversiteleri arasında en düşük puanla Bingöl Üniversitesi öğrenci almış. Yerleşen son kişi 439,150 OBP ile 143 net yapmış.

YÖK Atlas verilerine göre, Devlet üniversitelerinden en düşük puan 387,17331 Sıralama 60.996 Ortalama puan 457,46650 ortalama sıralama 21.037 Tavan puan 530,85592 sıralama 922 şeklinde.

Diş Hekimliği Dersleri

 • Manuplasyon Teorik
 • Manuplasyon Pratik
 • Diş Hekimliği Tarihi
 • Üç Boyutlu Algılama
 • Temel Tıp Bilimleri
 • İngilizce
 • Davranış Bilimleri ve İletişim
 • Protetik Diş Tedavisi Teori ve Pratik
 • Restoratif Diş Tedavisi Teori ve Pratik
 • Seçmeli Klinik
 • Sağlık Bilişimi Bilgisayar Uygulamaları
 • Biyoistatistik
 • Endodonti Teorik ve Pratik
 • Ağız Diş ve Çene Radyolojisi
 • Ağız Diş ve Çene Cerrahisi
 • Baş Boyun Anatomisi
 • Oral Mikro Biyoloji
 • Periodontoloji Teorik
 • Pedodonti
 • Oral Pataloji Histoloji Fizyoloji Genel Bilgiler
 • Toplum Ağız Diş Sağlığı
 • Dental Anestezi
 • Enfeksiyon
 • Craniomaksillofasiyal Travma
 • Klinik uygulamaya giriş
 • Adli Tıp ve Diş Hekimliği
 • Deontoloji ve Etik
 • Baş Boyun Tümörleri ve Çene – Yüz Cerrahisi
 • Nöroloji -Psikiyatri
 • KBB ve Konuşma Bozuklukları
 • Çene Yüz Protezleri
 • Muayene Yönetimi ve Ergonomi
 • İlk Yardım ve Acil Tedavi
 • Dahiliye

Bir yorum

 1. Gördüğüm en iyi bilgi derlemesi olmuş bu konuda, tebrik ve teşekkür ederiz. 2020 güncel maaşlar eklenebilir tabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir