Ana Sayfa / Blog / Ekonometri Nedir? Maaş İş İmkanları

Ekonometri Nedir? Maaş İş İmkanları

Ekonometri nedir, mezunları ne iş yapar? iktisat biliminin veri anlamında yetersiz kaldığı durumlarda çeşitli istatistik çalışmaları yaparak iktisadi yorum yapmaya olanak sağlar.

Ekonometri Bölümü Nedir?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde yer alan bölüm 4 yıllık eğitim süresi vardır. Ekonometri bölümünde, iktisat, hukuk, muhasebe, teori, finans ve istatistik dersleri verilir.

Bölüm öğrencilerinin matematiksel hesaplamalara yatkın olması gerekir. Yapılan anketlerin yorumlanabilmesi için mevcut verinin amaca uygun biçimde işlenmesi gerekir. Ekonometri mezunları verinin işlenmesi ve yorumlanması kısmında çalışmaktadır.

Ekonometri Bölümü Maaş ve İş İmkanları

Mezun olduktan sonra, ekonometri mezunları üniversiteler, araştırma kuruluşları, bankalar, Maliye, TUİK, SPK, hazine gibi kurumlarda çalışabilirler. Devlette memur yani uzman ya da müfettiş olabilmek için KPSS A sınavına girmeleri gerekir.

Ekonometri mezunlarının maaşları, özel sektörde asgari ücretin biraz fazlasıdır. Devlette ise ekonometri okuyanların maaşları asgari ücretin iki buçuk katını civarındadır.

İş imkanları ekonomideki daralmayla birlikte hem özel sektörde hem de kamuda kötü durumdadır.

Ekonometri için en iyi üniversiteler şu şekildedir; İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Diğer Bölüm tanıtımı Yazılarımız;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir