Finans Uzmanı Nedir? Maaşları ve İş Olanakları Nasıl Olunur?

Finans uzmanı nedir?, şirketler ve bireyler için kısa ve uzun vadeli parasal hedeflerin gerçekleşmesi için analiz yapan ve öneriler sunan meslek dalıdır.

Sizin için doğru bir kariyer tercihi olup olmadığını belirlemek için maaşları, iş olanakları ve nasıl olunacağı ilgili detay bir rehber hazırladık. Aklınıza takılan soru olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Finans uzmanı olmak için, muhasebe, iktisat, işletme, maliye, kamu yönetimi, istatistik, ekonometri bölümlerinden mezun olmak gerekir.

Finans Uzmanı Ne İş Yapar?

Ekonomik koşullar ve şirket performansları hakkında kapsamlı araştırma yapmak isteyenler için finansal analist olmak iyi bir kariyer tercihi olabilir. Finansal analistler, yatırım yapacak parası olan şirketler için çalışır ya da finansal ürün ve hizmet satıcılarına tavsiyelerde bulunurlar.

Belirli bir ulusun kültür ve iş faaliyetlerini inceleyebilir veya müşterilerine yatırım yapmasını önermeden önce hangi stokların değerinin olacağını belirlemek için bir şirketin yöneticileriyle görüşebilir. Daha karmaşık pozisyonlar yüksek lisans derecesi gerektirebilir, ancak çoğu analist işletme, ekonomi veya ilgili bir alanda sadece bir lisans derecesiyle iş bulabilir. Bazı finansal analistlerden bir finansal lisans almaları gerekebilir, ancak çoğu zaman bu işe alındıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki finans bölümlerinin yanı sıra finans uzmanı olmak isteyenler Sermaye Piyasasının düzenlediği sınavlara girilmesi kariyer hedefiniz için iyi bir adım olur.

Finansal uzmanlara benzer şekilde, kişisel finansal danışmanlar da müşterilerle konuşur ve gelecekteki finansal ihtiyaçlarının ne olacağını belirler. Bununla birlikte, tüm danışmanlar ürünleri doğrudan satmaz, bunun yerine yatırım önerileri sunabilir ve müşterilerin portföylerini çeşitli finansal seçeneklerle oluşturmalarına yardımcı olabilir.

Ayrıca, hesapları yakından izler ve müşterilere değişiklik yapılması gerekebileceğini bildirir. İşverenler, işletme, muhasebe, ekonomi veya finans gibi alanlarda lisans derecesi isterken, yüksek lisans derecesi potansiyel müşterilere daha çekici gelebilir. İş, belirli finansal ürünlerin alımını veya satılmasını gerektiriyorsa, ruhsat gerekebilir.

  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisanslama Sınavı
  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisanslama Sınavı
  • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisanslama Sınavı
  • Türev Araçları Lisanslama Sınavı
  • Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisanslama Sınavı
  • Kredi Derecelendirme Lisanslama Sınavı

Bu belgelerin yanı sıra, mali müşavirlik belgesinin alınması yararınıza olacaktır.

Finans Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Yeni mezun, işe yeni başlayan birisi asgari ücretle başlangıç yapar. Şirkette yıllar geçtikçe ve deneyim arttıkça maaş da artar.

Maaşınızın artması, uzmanlık alanınıza göre lisans belgelerinize ve deneyiminize göre değişir. Sektörde 10 yılını geçirmiş bir finans uzmanı yaklaşık 2019 yılı itibariyle 4000-4500 TL maaş alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir