Ana Sayfa / Blog / İİBF Mezunları Kadro İstiyor

İİBF Mezunları Kadro İstiyor

İşsizlik günümüzde büyük sorun. özellikle de üniversite mezunları arasında işsizlik yüksek olması oldukça üzücü. Bu işşiz üniversite mezunları arasında en fazla işsiz sayısı ise İİBF mezunlarından oluşuyor.

Mezun sayısının fazla olması, piyasanın talebinin olmaması ve devletin alım yapmamasının sonucu onlarca işsiz oluyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en ücra köşesinden açık öğretime bir şekilde insanlar İİBF bölümlerinden mezun olabiliyor. Ancak,özellikle 15 Temmuzdan sonra hükumetin alımları durdurması ve piyasanın daralması; bu bölüm mezunlarını okumaktan dolayı pişmanlığa itiyor.

Elbette bu işsizliğin en büyük sebebi, hükumetin eğitim politikası. Her üniversite açılan İİBF bölümleri kontrolsüzce büyüdü. Üstüne açıköğretim eklenince, bu fakülte bölümlerini örgün eğitimle okumayı anlamsızlaştırıyor.

Elbette sormak gerek, madem ki bu kadar mezuna iş bulamayacaktınız; neden bu kadar mezun verdirdiniz? Bu bölümleri okuyan öğrenciler, KYK’dan geri ödemeli burs aldı, kira parası ödedi, dershaneye gitti, bin türlü masrafa katlandı. Bu kadar zahmete rağmen sonuç işsizlik.

İİBF bölüm mezunlarının işsizlik oranlarının yüksek olmasına rağmen hükumetin duyarsız kalması ise; başka bir handikap. Bu sorunu çözmesi gereken kurumlar mezunları özel sektöre yönlendiriyor. Özel sektörde durum zaten içler acısı.

Mezunlar, neredeyse bedavaya çalışıyor. İşverenler utanmasa sigortayı bile yeni işe girenlere yükleme çabası içinde. Düşünün İİBF mezunları öyle bir durumda ki, kurumsal bir markette kasiyer olarak işe girdiklerinde sevinecek olduk.

İİBF mezunlarının, istihdam sorununu dile getirdik. Umarız en kısa zamanda bu sorunu hükumet çözecek planlara yoğunlaşır ve bu problem çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir