2 Yıllık En İyi Bölümler

2021 yılı için 2 yıllık bölümler arasında maaş ve iş olanakları en iyi, geleceği parlak bölümler hakkında tercih döneminde rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Üniversite hazırlık döneminde öğrenciler genellikle 4 yıllık bölüm tercih etme eğiliminde olsa da 2 yıllık önü açık bir bölüm okuyarak rahatlıkla yüksek bir maaşla iş bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız sıralama şu şekilde;

1. Grafik Tasarım, Yazılım ve Donanım Bölümleri

Bilgisayar ve akıllı telefonların kullanımın artmasıyla birlikte şirketler ve bireyler reklam harcamalarını bu alana yöneltti. Bu da doğrusal olarak, web tasarım, yazılım ve donanım bölümlerine olan ihtiyacı artırdı.

Bu bölümleri tercih etmeniz durumunda bir işte çalışırken çok rahat bir şekilde ek iş yapma fırsatı bulabiliyorsunuz. Sabit maaşınız yanı sıra bilgilerinizi güncel tutarak ve çalışarak aylık kazancınızı 4000 TL üzerine çıkarabilirsiniz.

2. Harita ve Tapu Kadastro Bölümleri

Öğrenciler genellikle hesaplamaların ve kanunların yoğun olduğu bu bölümleri yazmamakta. Ancak, bu bölümler okursanız; KPSS’ye kısa bir çalışmayla atanma imkanınız bulunuyor.

3. Sağlıkla İlgili Bölümler

Aslında bu bölümleri ilk başa yazabilirdik, fakat sağlık sektöründe çalışmak zor. Bunun tersine iş bulmak da bir o kadar kolay. Hem özel sektör hem de kamuda sağlıkla ilgili bölümlerden personel talebi bir hayli yüksek. Sağlıkla ilgili bölümler şu şekilde;

 • Radyoterapi
 • Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Anestezi
 • Diş Protez Teknolojisi
 • Diyaliz
 • Eczane Hizmetleri
 • Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 • Evde Hasta Bakımı
 • Fizyoterapi
 • Laborant ve Veteriner Sağlık
 • Ortopedik Protez ve Ortez
 • Otopsi Yardımcılığı
 • Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

4. Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Görsel İletişim, Fotoğrafçılık

Daha çok özel sektörde iş imkanı bulunan bu bölümler okuması kolaydır. Ancak iş imkanları diğerlerine göre daha düşüktür. Tasarım ve yazılım sektörüyle ilişkili bölümlerdir.

Özellikle fotoğrafçılık son dönemlerde revaçta olan mesleklerden biri. Her sektörde ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. İnsanlar artık doğum sırasında bile fotoğrafçı çağırmakta. Diğer taraftan çektiğiniz sanatsal ve temalı fotoğrafları satabilme imkanınız da çok fazla.

TYT sınavına girerek İki yıllık okunabilecek en iyi bölümler bu şekilde. Bu bölümlerin hem maaşları hem de iş imkanları gayet iyi durumda. Ayrıca bu bölmlerden mezun olup DGS ile 4 yıllığa geçiş imkanınız bulunmakta. Sizin de merak ettiğiniz bir bölüm varsa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

45 Yorumlar

 1. Ağız ve diş sağlığı mi diş protez mi?

 2. Anestezi mi paramedik mi hangisini önerirsiniz

 3. Perfüzyon seçicemde nasıl işsiz kalırmıyın

 4. Merhaba yuksek lisans icin hangi bolumleri onerirsiniz?lisansimi diplomatiya uzerine aldim ama yukseklisans bolum konusunda kararsizim.Daha cok haksiz duruma direkt tepki veren dominant bir karakterim ve tv onunde olub taninmayi bilgilerimi paylasmayi seviyorum.Kararsizligim konusunda yardimci olursaniz cok sevinirim.Tesekkurler

 5. Merhaba iki yıllık adalet nasil

 6. fizyoterapi (2 yıllık) hakkında ne düşünüyorsunuz?

 7. Merhaba ben gıda teknolojisi okumak istiyorum beslenme ve diyetisyenliğe geçiş yapabilmek için iyi bi karar mı bana akıl verirmisiniz teşekkürler:)

 8. 4 yıllık tarih iş imkanı nedir

 9. Mrb iyi geceler benim ilgi alanım bilgisayar üzerine ama oto tamircisiyim sizce hangi bölümü seçmeliyim

 10. Biyomedikal 2 yillik ne kadat mantikli

 11. Sağlık kurumları işletmeciliği hakkinda ne düşünüyorsunuz sizce 2 yıllığını okumalı mıyım?

 12. İş sağlığı ve güvenliği hakkında görüşleriniz nelerdir okunabilir mi mantıksız mı?

 13. 2 yıllık herhangi bir bölümden reklamcılığa geçiş yapmak istiyorum, sizce mantıklı mı? dgs zor diyorlar ama yks oranla daha kolay değil mi sizce? bir de reklamcılık özel sektörde iş bulma şansım nasıl olur, istanbul için vesaire?

  • DGS daha zor olabilir. YKS’den direk reklamcılık okumak daha mantıklı. Reklamcılıkta rekabet çok fazla. Yani biraz ilgisi olan herkes reklamcı olabilir. Ancak, bu alanda kazananlarda iyi kazanıyor.

 14. Merhabalar ben liseyi cocuk gelişim mezunu olarak tamamladım suan sonuçların açıklanmasını bekliyorum sizce iki yillik cocuk gelisimi seçip o bolume yonelsem is imkânı olurmu yoksa boşta mı kalırım ?

 15. Merhaba Tapu kadastro 2 yıllık bölümü önerir misiniz? Önü açık mı atanma şansı ne kadar şimdiden teşekkür ederim ☺️

 16. 350 puanlarda iyi para kazandirabilecek bi bölüm önerirmisiniz

 17. Merhaba bilgisayar destekli tasarım ve animasyon düşünüyorum sizce önü açık bir bölüm müdür

 18. Merhaba optisyenliği önerir misiniz?

 19. Bilgisayar Programcılığı bölümünü düşünüyorum sizce önü açık mı ? Kendimizi de yazılım konusunda ayrıca geliştirirsek iş bulabilir miyiz ?

  • Yabancı dilinizi de geliştirirseniz önü açıktır. Yurt dışında geliştirilen projelere dahil olup iyi paralar (Türkiye şartlarına göre) kazanabilirsiniz.

 20. Ben 2 yıllık deniz ulaştırma bölümü okuyorum bunun iş imkanı nedir Bilginiz var mı

 21. 2 yıllık Okul öncesi öğretmenliğin önü açık mı? Avantaj ve dezavantajları neler? Maaşı konusunda da bilgi verebilir misiniz?

  • elbetteki açık, üstelik daha önem kazanacağını söyleyebilirim. İyi para kazanmak iin yabancı dil öğrenmenizi tavsiye edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir