Ana Sayfa / Blog / İşletme Bölümü Okumak; İş Olanakları, Maaş, Üniversiteler, Dersler, Nedir?

İşletme Bölümü Okumak; İş Olanakları, Maaş, Üniversiteler, Dersler, Nedir?

Üniversitelerin İşletme bölümü nedir, iş olanakları ve maaşları nasıldır, okumak zor mudur, yapabileceği meslekler, en iyi işletme fakülteleri hangileri ve bir çok soruya yazımızda cevap verdik. Aklınıza takılan bir soru olursa yine buradan cevap verebilirim.

İşletme Bölümü Nedir ? Ne iş Yaparlar?

İktisadi ve İdari bilimlerin ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde yer alan bölüm aynı fakültelerde yer alan diğer bölümlere göre mezunları daha fazla iş imkanına sahiptir. Hem özel sektörde talebi çoktur hem de kamuda. Ancak, mezunu da çoktur ve rekabet fazladır. İşletme okuyan sayısının fazlalığına rağmen yine de en kolay iş bulunabilecek bölümdür. Şu an ben sizin yerinizde olsaydım; İİBF’den bir bölüm seçeceksem eğer, ya işletme ya da maliye okurdum açıkçası. Nedenlerini anlatacağım.

Peki İşletme mezunları ne iş yapar? Hem devlette hem de özel şirketlerde üretimden sonra en önemli departmanlardan biri olan muhasebe, analiz birimlerinde çalışırlar. Şirketin geleceğe yönelik projeksiyonlarını hazırlar ve planlama aşamasında önemli bir rol üstlenirler. Muhasebe biriminde, aktif-pasifler, stoklar, finansal oranlar, çalışan ücretlerin hesaplanması, ortak payların hesaplanması, yıllık raporlar gibi konularda çalışma yaparlar. İyi bir iş bulunursa karizmatik bir bölümdür. Düşünsenize, çalıştığınız şirkette, şirket hakkında patrondan daha fazla bilgiye sahipsiniz. Tabii ki, normal şartlarda.

İşletme Bölümünü Kimler Yazmalı? İşletme Okumak Ne Kazandırır?

Elbette hesap kitap işleriyle aranız iyi olmalı. Bilgilerin kaydedildiği defterle vergi görevlileri tarafından da inceleneceği için dikkatli olmak ve hiç bir ayrıntıyı kaçırmamak gerekir. Aksi taktirde şirketinize ceza kesilir ve şirketiniz bu cezayı size ödetebilir (Rücu). Bu sektörde var olabilmek için güvenilir olmak gerekir. Patronların işletme ile ilgili departmanlarda çalışacak personellere öncelik olarak güvenmek ister.

Elbette kendi işinizi kurmak için de teorik bilgiyi bu bölümden alabilirsiniz. Maliyetlerin nasıl hesaplanması gerektiği, nakit akışlarının dönüşü gibi bir çok teknik terime hakim olmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. Kaldı ki, geçtiğimiz yıllar, nakit akışlarını döndüremediği için bir sürü şirket battı. son zamanlarda ise şirketlerin karda olmanın ötesinde nakit (şimdilik para diyebiliriz) akışlarının dönme sürelerine bakılmaya başlandı. İşte burada, işletme mezunları devreye giriyor. Şirketlerin rasyo oranlarını hesaplayarak şirket politikalarına yön veriyorlar.

İşletme Bölümü Mezunları Hangi Meslekleri Yapabilirler? Ne Kadar Maaş Alırlar?

İşletme mezunlarının girebileceği işleri kamu ve özel sektör olarak ayırmak gerekir. Hem kamu da hem de özel sektörde bir çok iş alanı vardır. Ancak, bunlar normal şartlar altında. Yani, şuan ekonomik olarak kriz yaşadığımız için hem kamuda hem de özel şirketlerin personel alımları düşmüş durumda.

Özel sektörde işe yeni başlayan işletme mezunu asgari ücret alır. Zaman geçtikçe maaşı da yükselir.

Devlette memur olarak uzman ya da müfettiş kadrosunda işe başladığında yaklaşık 2019 yılı için 4000 TL maaş alır. Bu ücret çalışılan kuruma göre değişir.

Mali müşavirler de işe başlangıçta asgari ücretle alır. Ancak, mali müşavir olmak için 3 yıl staj yapılması gerekir. Çoğu yerde 3 yıl için maaş verilmez. Üstelik, prim borçları stajyer tarafından ödenir. Gelelim İşletme mezunu nasıl memur olabilir ve hangi kadrolara yerleştirilirler;

İşletme Mezunlarının Hangi Memur Kadrolarına Başvurabilir?

İşletme bölümünü başarı ile tamamladıktan sonra öğrencilerin KPSS A ve YDS -YÖKDİL sınavlarına girmesi gerekir.  KPSS sınavında ortak olarak Türkçe, tarih, coğrafya, matematik ve coğrafya sınavına tüm üniversite mezunları birlikte girer. Ardından, alan sınavı olarak adlandırılan KPSS A sınavına girilmesi gerekir. Sınavda; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe derslerinden oluşan 160 soruluk bir kitapçığın çözülmesi istenir.

Sınavlar açıklandığında elinize 120 puan türünde bir sonuç geçer. Bu kadar fazla puan türünün olmasının sebebi, kurumların işe alacaklarından istediği vasıfların farklılığıdır. Kimi kurum iktisat ağırlıklı puan isterken kimi kurum muhasebe ağırlıklı puan isteyebilir. Ya da İngilizce bilgisi isteyebilir.

Daha sonra, Bakanlıklar ya da devlet bankaları alım ilanları yayınlarlar. Bu ilanlar Devlet Personel Başkanlığı tarafından ilan edilir (http://www.dpb.gov.tr/tr-tr). Her kurumun başvuru için farklı şartları vardır. İstenilen puan, alınacak kişi sayısı gibi farklı talepleri vardır kurumların.  Başvurunun ardından yüksek puanlılar arasında sıralama yapılır ve memur olarak alınacak kişi sayısının 5 katı kadar kişi mülakata çağrılır. Mülakatta verilen puanlara göre sıralama yapılır ve kazananlar listesi açıklanır. En sonunda kurumun sizi işe başlatacağı tarihi beklemeye başlarsınız.

Aşağıda sıraladığımız memurlukların çoğunda bir de yabancı dil bilgisi istenmektedir. Her kurum istemez ancak, işe alınma konusunda tercih sebebidir. Örneğin, vergi müfettişliği yabancı dil bilgisi istememektedir. Yabancı dil için YDS’ye girmek gerekir. Sınav 80 sorudur ve hiç İngilizce bilmeyenler için 70 barajını aşmak en az 6 ay alır. Sonuç olarak, KPSS A’ya , YDS’ye hazırlık, ilanların beklenmesi ve mülakat sınavlarının sonuçlanması ve son olarak işe çağrılma süresi en az iki buçuk 3 yıl sürmektedir. Girilecek memurluklar ise şu şekildedir;

 • Dışişleri Bakanlığı
 • Bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadroları (gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı vs)
 • TBMM
 • Merkez Bankası Uzmanlığı
 • Kaymakamlık
 • İdari Hakimlik
 • Sayıştay Denetçiliği
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Mali Müşavirlik
 • Değerleme Uzmanlığı
 • Analiz
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Elçiliklerde iş imkanı bulunabilir.

Özel Sektörde İşletme Mezunlarının İş olanakları

Bir de özel sektörde işlerin nasıl olduğuna bakalım. Memur olmak için harcanılan 3 yıl özel sektörde kısabilir. Ancak maaşların az olması, güvencesiz çalışma ve özlük haklarının kısıtlı olması sebebiyle özel sektöre girmeden önce etraflıca düşünmek gerekir.

Burada, işletme mezunlarının gayet başarılı yaptıkları bir meslekten bahsetmem gerekir. Serbest Mali Müşavirlik (SMM). Sınav müfredatı ile okul müfredatı birbirine yakın olduğu için sınav biraz çalışmayla kazanılabilir. KPSS A’dan daha kolay bir sınavdır. Bu arada, KPSS A Türkiye’deki en zor sınavlardan birisidir. SMM olmak için 3 yıl bir mali müşavirin yanında staj yapmanız ve TESMER’in (https://www.tesmer.org.tr/) düzenlediği staja başlangıç ardından “tamamlama” derslerini vermeniz gerekir.

Herhangi bir mali müşavirin yanında 3 yıl staj yaptıktan sonra siz de mali müşavir olmaya hak kazanırsınız. Ancak, çoğu mali müşavir, stajyerlerine ücret ödememektedir. Üstüne, 3 yıl boyunca kendi sigortanızı kendiniz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gelelim özel sektörde yapılabilecek diğer mesleklere;

 • Değerleme Uzmanlığı
 • Analiz Departmanları
 • Bankaların Uzmanlık ve Müfettişlikleri
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Uzmanlıklar

İşletme Bölümü Dersleri

 • Temel Hukuk Dersleri
 • İktisat Dersleri
 • Yabancı Dil
 • Finansal Muhasebe
 • YÖK Dersleri
 • Matematik
 • İşletme Yönetimi
 • İstatistik
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Türk Vergi Sistemi
 • Üretim Yönetimi
 • Finansal Tablolar Analizi
 • Sermaye Piyasaları
 • Şirketler Muhasebesi
 • Pazarlama

İşletme Hangi Üniversitede Okumalı- En İyi Fakülteler

Bölümün yanı sıra mezun olunan üniversitenin de iş bulma yarışında bir hayli önemi var. Bazı üniversiteler, devlete personel yetiştirmekte başarılı iken bazı üniversiteler ise özel sektöre öğrenci yetiştirirler. Eğer tercihiniz devlette çalışmaksa önemli üniversiteler sıralaması şu şekilde;

 1.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi namıdiğer Mülkiye; Türkiye’nin ilk üniversitesi ve Türkiye’nin kuruluş ideolojisini yansıtan üniversite olduğu için Ankara üniversitesi mezunları genellikle kamuyu tercih ediyorlar. Son dönemlere kadar, onlarca kaymakam, vali, bakan ve başbakan çıkarmış fakültedir. Hocaları da Türkiye’de bulunan bir çok üniversitenin hocalarının hocalığını yapmış kişilerdir.
 2. İstanbul Üniversitesi; halen faaliyetini sürdüren en eski üniversitemiz. Köklü, gelenekleri olan bir üniversite. Yine Ankara Üniversitesi gibi kamuya en çok personel yetiştiren üniversitelerden biri. Bu tarihi okulda okumak bile ayrıcalık bence.
 3. Hacı Bayram Veli Üniversitesi (eski; Gazi Üniversitesi); Üniversite yeni kuruldu; ancak Gazi Üniversitesi İİBF’nin devamı olacağını düşünürsek yine aynı başarıyı yakalayacaktır. Mezunlarının çoğu kamuda çalışır. Dersleri de vize final sınavları da KPSS’ye yöneliktir.  Çoğunlukla çıkmış sorular sorular. Hocalarının çoğu ise sınav komisyonlarında olurlar. Ben de bu fakülte mezunuyum. Açıkçası lise gibi bir fakülte. 4 yılınız A ve B blokları arasında sınava girmekle geçer. Kampüs ortamı yoktur. Ama dediğim gibi mezunlarının çoğu memur olur.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız Üniversiteyi de ona göre seçmek gerek. Benim deneyimlerime göre sıralamam şu şekilde;

 1. Boğaziçi Üniversitesi; dünyaca tanınmış Türkiye’nin en önemli üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını aslında Türkiye’de daha çok akademi alanında başarılılar. Mezunlarının bir kısmı yurt dışında uluslararası şirketlerde çalışıyor. Türkiye içinde ise yine uluslararası büyük şirketlerde çalışıyorlar. Rüya gibi bir üniversite. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz:)
 2. Bilkent Üniversitesi; Aslında birinci sırada Bilkent Üniversitesi olmalı ancak Boğaziçi’ye konduramadığım için ikinci sıraya koydum. Zaten parası olanların okuduğu bir üniversite olduğu için doğal olarak özel sektörde önemli bir yeri var. Ortalama bir gelire sahip olanlar, İngilizceleri iyi olduğu için, bankalarda görev yapıyor. burslu okuyanlar ise genellikle akademide görev alıyor.
 3. ODTÜ; geleneği olan önemli bir okul. Aslında ODTÜ mezunlarını özel, kamu, akademi diye ayırmak yanlış olur. Çünkü, her alanda karşılaşabilirsiniz. Yabancı dilleri gayet iyidir. Boğaziçi, Bilkent gibi beyin göçünün en fazla yaşandığı üniversitelerden biridir. Sahip olduğu devasa kampüs için bile okunacak üniversitedir.

İlk üç üniversiteyi kendi deneyimlerime göre sıraladım. Başka üniversiteler ile ilgili sorunuz olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Diğer Bölüm tanıtımı Yazılarımız;

79 Yorumlar

 1. Kırıkkale Üniversitesi iibf işletme bölümü sizce iş olanağı nedir?

  • Merhaba, yabancı dil, finans ve staja ağırlık vermeniz lehinize olur. Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden mezun olanlar dahi işsiz kalabilmekte. İyi çalışmalar.

 2. Ben izmir Dokuz Eylül Üniversitesi işletme bölümünde okuyorum okuldan derece ile mezun olma gibi bir ihtimal im var sizce iş ararken beni öne taşır mı?

 3. sizce boğaziçinde işletme okuyup satış/pazarlama direktörlüğünde yoğunlaşmak ve bunu erasmus+yurtdışında yüksek lisansl+iyi bir ortalamayla mezun olmakla bir üst seviyeye çıkardıktan sonra yurtdışında gerçekten iyi lüks markalarda çalışıp yüksek gelir elde etmek olası mıdır? lütfen cevaplayın

  • Merhaba, yazdıklarınız iyi bir başlangıç olur. Ancak, özellikle yurtdışında dünyaca tanınmış şirketler için öncelik “deneyim”. Akademik başarının yanı sıra, öğrenim görürken, bir şirkette gönüllü de olsa çalışmanız hedefinize yaklaştırır.

  • Merhaba, henüz daha hiçbir şey belli değil tabii ki ama bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum ve gitmek istediğim okul ve bölüm: Galatasaray Üniversitesi İşletme. Ardından da marketing alanına yönelmek istiyorum. İşletme istememin sebebi şirketler bünyesinde uzun bir emek ve zaman sonrasında üst düzey yöneticiliğe ulaşmaya çalışmak. Bu olası bir şey midir ve şirket bünyesinde hangi alanda çalışma fırsatlarım olur? Ve son olarak üniversite hakkında düşünceleriniz nelerdir? Cevap verebilirseniz çok sevinirim

   • Merhaba, Galatasaray gidebileceğiniz en iyi üniversitelerden. Marketing daha çok reklamcılık ve halkla ilişkiler alanına girse de çok katkısı olur. Yandal ya da çift anadal yapabilirsiniz. Hedefiniz için yabancı dile de odaklanmanız gerekecektir. Başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir