Ana Sayfa / Blog / Muhasebe Bölümü Nedir? Maaş İş İmkanı

Muhasebe Bölümü Nedir? Maaş İş İmkanı

Muhasebe, şirketlerin ve kurumların parasal işlemlerini sınıflama arşivleme yapan ve bunları finansal olarak analiz eden meslek dalıdır. Üniversitelerin İşletme, bankacılık fakültelerinde yer alan muhasebe bölümü üniversitelerde 2 yıllık olarak okutulmaktadır.

Muhasebe mezunları şirketlerin ve kurumların finansal takibini yaparak, şirket içindeki birimlere aynı zamanda devletin gerekli birimlerine gerekli bilgiyi iletir. Muhasebeci bu işi kendi ofisinde firmalarla sözleşme yaparak ya da firmanın kadrolu personeli olarak yapabilir.

Muhasebe Mezunlarının İş İmkanları Nasıldır?

Muhasebe bölümleri, lise ve üniversite eğitimi olmak üzere en çok mezun veren bölümlerden olmasına rağmen en fazla yetişmiş personel ihtiyacı olan iş dalıdır.

Her şirketin zorunlu olarak bir muhasebeciye ihtiyacı vardır. Yeterli deneyime sahibi olduğunuz taktirde önü açık ve geleceği parlaktır. Muhasebe mezunu olarak hem özel şirketlerde hem de devlette memur olabilirsiniz. Devlette memur olmak için KPSS’ye girmeniz gerekir.

Elbette, sadece, muhasebe mezunu olmanız işe girmek için yeterli olmayabilir. Kendinizi geliştirmek için üniversiteyi 4 yıllığa tamamlayıp bitirdikten sonra SMM (Mali Müşavirlik) sınavına girmeniz gerekir.

SMM sınavını ortalamanın üstünde bir not alarak kazandıktan sonra 3 yıl bir mali müşavirin yanında ya da bir firmanın muhasebe departmanında staj yapmanız gerekir. Aynı zaman da bu 3 yıl içinde yeterlilik derslerini de vermelisiniz.

Muhasebe Mezunları Maaşları Ne Kadar?

Mesleğin önü açık olmasına rağmen mezun sayısının fazla olmasından dolayı diplomayı aldıktan sonra sorun yaşayabilirsiniz. Mali müşavirlik stajı boyunca para almadan 3 yıl çalışabilirsiniz. Özel şirketlerde, şanslıysanız eğer, asgari ücretle işe başlarsınız. Zamanla maaşınız artar.

Mali müşavir olduktan sonra kendi büronuzu açıp işinize devam edebilirsiniz. Ancak, buraya kadarki süreçte yakınlarınız size destek olması gerekir.

Devlette memur olarak görev yapanlar ise yaklaşık asgari ücretin bir buçuk katı maaş almaktadır.

Muhasebe Mezunları Nerelerde Çalışabilir? Ne İş Yapar?

  • Özel firmaların finans ve muhasebe departmanları
  • Mali Müşavirlik Ofisleri
  • Maliye Bakanlığı
  • Bakanlıklar ve kurumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir