Odyoloji Nedir? Odyolog Ne İş Yapar? Maaşları İş Olanakları

Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının değerlendirilmesi ve yönetimi bilimidir. Odyoloji uygulayan kişilere odyolog denir. Odyologlar, işitme ile ilgili bozuklukların dengelenmesi ve iyileştirilmesinden sorumludur.

1920 yılında işitme kaybını ölçen bir araç icat edildi. Bu araca Odyometre ismi verildi. Bu araç mesleğin doğmasına ve o zamandan beri yapılan birçok teknolojinin gelişmesine sebep oldu. Odyoloji kelimesi ilk defa, 1946’da Konuşma Bozuklukları Dergisi ve Volta Review dergilerinde yayınlandı.

Odyoloji Nedir? Ne İş Yapar Odyolog mesleği
Odyoloji Nedir? Ne İş Yapar Odyolog Meslek Tanıtımı

Kimler Odyolog Olabilir? Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık odyoloji lisans programının bitirilmesi gerekir. Bu bölüm için sayısal puan türü geçerlidir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki bölümlerde odyoloji yüksek lisansı yaparak odyolog olabilir;

 • Tıp Fakültesi
 • Hemşirelik
 • Fizik
 • Psikoloji
 • Biyomedikal
 • Biyofizik
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • Akustik
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Odyoloji teknikeri olmak için üniversitelerin 2 yıllık odyometri bölümlerinden mezun olmak gerekir.

Odyoloji Mezunlarının (Odyolog) Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde görev yapan odyologlar 2021 yılı itibariyle net maaşı yaklaşık 4500 TL’dir. Bu rakama aile, çocuk yardımı ve döner sermaye ücreti dahildir. Hastanenin yoğunluğuna göre döner sermayeden alınan ücret değişebilir.

Özel hastanelerde çalışan odyologlar 2021 yılında asgari ücretle işe başlar. Deneyime bağlı olarak alınan maaş da zamanla artar.

Odyoloji Mezunlarının İş İmkanları Nasıl?

Sağlık sektörü hem Türkiye’de hem de Dünyada gelişmekte ve hiç bitmeyecek meslekler arasında. Buna ek olarak, sağlık sektörü Türkiye’de özelleşme eğiliminde.

Bundan dolayı, devlet hastanelerin yanı sıra özel hastanelerde de sağlık sektörü çalışanlarına ihtiyaç duyulmakta. Ve neredeyse devlet kadar personel istihdam etmekte.

Odyoloji bölümü mezunları bu şartlar altında avantajlı durumda. Kaldı ki, çoğu devlet hastanelerinde çalışmakta. Özel hastanelerde ise daha çok yüksek lisans yaparak odyolog olanlar çalışmakta.

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyolog, işitme kaybı, denge (vestibüler) bozuklukları ve kulak çınlaması dahil olmak üzere ilgili rahatsızlıkları değerlendirir. Odyologlar, işitme kaybı ve ilgili rahatsızlıkları olan insanları rehabilite etmek için eğitilmiştir. Odyologlar, işitme cihazlarına ve işitme kaybı durumunda yardımcı diğer cihazları takmak için çeşitli testler ve prosedürler kullanır. Çoğu odyolog yüksek lisans derecesine sahiptir.

Uzman doktorun yönlendirmesiyle hasta üzerinde gerekli testleri yapar. Bu testleri yapmak için hangi cihazların kullanılacağı kendi tasarrufundadır.

İşitme bozukluğu oluşmadan önce kişiler üzerinde gerekli tedbirleri alır. TEstler sonucunda hastaya iyileşme sürecinde tavsiyeler, ilaçlar verilir.

Odyoloji Bölümü Dersleri

Odyoloji bölümünü kazananlar 4 yıl boyunca aşağıdaki dersleri görmekte;

 • Psikoloji
 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Odyolojide Temel Kavramlar
 • Dil ve Konuşmanın Temel Kavramları
 • Fizik
 • İşitme Anatomi ve Fizyolojisi
 • Akustik ve psikoakustik
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 • Odyolojide Laboratuvar Uygulamaları
 • Odyolojide Tanılama
 • Nöroanatomi
 • Enstrümantasyon ve Kalibrasyon
 • İşitme Bozukluklarında Tarama Teknikleri
 • Odyoloji ve Genetik
 • Elektrofizyoloji Uygulamaları
 • İşitsel Algı Süreçleri
 • Odyoloji ve Nörootoloji
 • Elektrofizyolojik Değerlendirme
 • Vestibüler Sistem Hastalıkları
 • İşitme Cihazları ve İmplantasyona
 • Odyolojide Pediatrik Değerlendirme
 • Geriatrik Odyoloji
 • Odyolojide Klinik Gözlem ve Uygulama

Odyoloji Bölümü Okumak Avantajlar ve Dezavantajlar

Odyoloji bölümünü ilk kazandığınızda en büyük sorun bunu etrafınıza anlatabilmek. 4 yıllık mı, doktor musun, maaşları iyi mi, ne olacaksın bitirince gibi bir çok soru sorulur. Elbette bunlarla baş etmenin imkanı yok.

Öncelikle, bu bölümü kazananlar tıp doktoru değildir. Yani, kafa karıştırmanın hiç bir anlamı yok. Odyoloji bölümünü okuyanlar odyolog olur. Sadece bu kadar.

Odyologların en büyük dezavantajları bu mesleği farklı bölümlerinde yapabilmesi. Yüksek lisans belgesi ile farklı bölüm mezunları odyolog olabilir.

İşitme ve denge bozuklukları ile ilgili çalışma alanlarında sadece odyologların çalıştırılması için kanun teklifi verildi. Ancak, bunun kabul edilip edilmeyeceği şu an için belli değil.

Odyoloji Bölümünün Geleceği

Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması durumunda bölümün geleceği hayli park. İş olanakları ve maaşları diğer bölümlerle kıyaslandığında TIP ve bir kaç bölüm haricinde iyi durumda.

Ancak, en büyük sorun üniversiteler sürekli yeni bölümler açmakta. Bu hızla gidilirse Odyoloji bölümü de fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi bölümlerle aynı kaderi paylaşacak. Özel sektörün ve devletin bu bölüm mezunların şu an için ihtiyacı var. Bu durum bir kaç yıl böyle gidecek. Fakat, istihdam sayısının mezun sayısına yetişemeyeceği günler çok uzak değil.

Odyoloji Bölümü En iyi Üniversiteler ve Gereken Netler

Odyoloji okumak isteyip kolayca iş bulmak için en iyi üniversiteler şu şekilde;

1. Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümü; Sağlık bölümleri deyince elbette akla ilk gelen Hacettepe oluyor. dikkat etmeniz gereken nokta, bölüm merkez kampüste değil. Ulus ve Kızılay arasında Sıhhiye kampüsünde yer almakta. Yerleşke biraz can sıkıcı olabilir; ancak Ankara merkeze oldukça yakın.

Hacettepe Odyoloji için kaç net gerekir? 2021 yılı en son yerleşen kişi 141 net ve 418,250 OBP’ye sahip. Derslerden alınan netler şu şekilde; Türkçe 32,5 sosyal 13,5 matematik 31,5 fen 16,3 AYT Mat 24,3 AYT Fizik 5,3 AYT Kimya 9,5 AYT Biyoloji 8,3

2. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa; En yüksek puanlarla tercih edilen 2. üniversite. Tıp fakültesi, diş hekimliği gibi sağlıkla ilgili bölümler bu kampüste toplanmış.

İstanbul Üniversitesi Odyoloji için kaç net gerekir? BÖlüme son yerleşen kişi 446,750 OBP ile toplamda 123,5 nete sahip. Derslere göre netler şu şekilde; Türkçe 31,5 sosyal 9,8 Matematik 29,3 fen 9,5 AYT Mat 19,8 AYT Fizik 4,8 AYT Kimya 9,5 AYT Biyoloji 9,3

3. Başkent Üniversitesi (Burslu) Odyoloji; Üniversitenin hastanesi de bulunmakta. Başkent kampüsü Ankara merkeze uzak olmasına karşın kampüste istediğiniz her ihyacı karşılayabilirsiniz.

Başkent Üniversitesi (Burslu) Odyoloji için kaç net gerekir? Bölüme en son yrleşen kişi 451,400 OBP ile toplamda 128 nete sahip. Derslere göre netler şu şekilde; Türkçe 29 sosyal 7,5 Matematik 27,3 fen 15,5 AYT Mat 18,0 AYT Fizik 8,3 AYT Kimya 13,0 AYT Biyoloji 9,5

Odyoloji bölümü için en iyi diğer üniversiteler şu şekilde;

 • Ankara Yıldırım Beyazıt
 • İstanbul Medipol (Burslu)
 • Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi – (Burslu)
 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Puanlar ve Sıralama YÖK Atlas Verileri

Odyoloji bölümü için toplamda 1055 kontenjan bulunmakta. Devlet üniversitelerinde en düşük puan 340,68861 sıralama 101.579. En yüksek puan 450,58274 sıralama 23.953. Ortalama puan 385,73020 ortalama sıralama 63.400 şeklinde.

En çok tercih edilen üniversiteler sırasıyla şu şekilde;

Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Trakya Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
İstanbul Medipol Üniversitesi
Biruni Üniversitesi
Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi

Odyolog KPSS Atamaları Nasıl?

Her yıl ortalama 250 KPSS ataması yapılamakta. Devlet hastanesinde çalışabilmek için 85 üstünde puan alınması gerekiyor. Kesin atanmak için 90 puan üstü almak yeterli olmakta. 2021 yılı son atamada yerleşen son kişinin puanı 85,96558.

KPSS’de odyologlar Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Güncel Bilgiler ve Vatandaşlık derslerinden sınava girmekte.

Odyoloji Okuyanların Yorumları

Odyoloji okuyanlar

Odyoloji İle İlgili Bazı Kavramlar

Akustik Nöroma nedir?, Genellikle işitme ve denge sinirleri üzerinde gelişen, kademeli işitme kaybına, kulak çınlaması ve baş dönmesine neden olabilecek, iyi huylu bir tümör.

Edinilmiş Sağırlık nedir?, Yaşam boyu bir süre içerisinde ortaya çıkan veya gelişen, ancak doğumda bulunmayan işitme kaybı.

Amerikan İşaret Dili (ASL) nedir?, Öncelikle sağır olan insanlar tarafından kullanılan kendi sözdizimi ve gramerine sahip manuel (işaret) dili.

Amplifikatör, Giden sinyalin işitilebilirliğini artırmak için gelen sinyali artıran bir işitme cihazının içinde bulunan elektronik bir ses işlemcisi.

Yardımcı Dinleme Cihazları (ALD’ler), İşitme engelli bir kişi tarafından belirli ortamlardaki iletişimi ve etkinliklerin performansını geliştirmek için kullanılan işitme cihazı olmayan cihazlar. ALD’ler kızılötesi ve FM kişisel amplifikatörler, uyarı cihazları ve kapalı altyazı ekipmanı gibi cihazları içerir.

Atresia, Dış işitsel meatusun (kulak kanalı) yokluğu veya kapanması.

Au.D, Odyoloji Doktoru. Bir klinik doktora derecesi.

Odyogram, İşitme testinin sonuçlarını gösteren bir grafik. Grafikte bir eksende listelenen yoğunluk seviyeleri ve diğer eksende listelenen frekanslar (eğimler) vardır.

Odyometre, Bir kişinin işitme eşiklerini ve konuşma bilincini / işlem yeteneğini değerlendirmek için işitme sağlığı uzmanı tarafından kullanılan elektronik ekipman.

Odyometrik Değerlendirme a.k.a Odyometri, Bir işitme testi veya işitme değerlendirmesi için başka bir isim.

İşitsel Rehabilitasyon, İletişim becerilerini geliştirmek için tasarlanmış terapi veya eğitim seansları.

İşitsel Beyin Sapı Yanıtı (ABR) Testi Nedir?, Bebeklerin ve küçük çocukların işitme duyusunu test etmek veya işitme sinirinin işleyişini test etmek için kullanılır. Bu ağrısız prosedür, işitme sinirinden ve beyin sapından elektriksel aktivite kaydetmek için kafaya kayıt diskleri takılmasını içerir.

İşitsel Sinir a.k.a. Akustik Sinir, İç kulağı beyne bağlayan sekizinci kranial sinir.

İşitsel Algılama, Sese anlam tanıma, yorumlama ve bağlama yeteneği.

İşitsel İşleme Bozukluğu (APD), Normal işiten ve zekâsı olan bir bireyin sesleri normal olarak ayırt etme, tanıma veya anlama yeteneği. APD hakkında daha fazla bilgi edinin.

Otoimmün İşitme Kaybı, Birinin bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı dokularına karşı tepki veren anormal antikorlar ürettiğinde işitme kaybı. Romatoid artrit veya lupus gibi dokuya neden olan hastalıklarla ilişkilendirilebilir.

Endüstriyel Odyolojik, sanayi tesislerinde gürültü araştırması için yapın testler önerilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir