Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İş Olanakları

Paramedik (İlk ve Acil Yardım bölümü) nedir? Paramedik, acil durum gerektiren durumlarda, hastalar ve hasta yakınlarına tıbbı müdahale yapan ve acil servise yetiştiren kişidir.

Yazımızın devamında paramedik ne iş yapar, maaşları ne kadar, ilk ve acil yardım bölümü nasıldır, kaç yıllık, iş olanakları nasıl, taban – tavan puan ve sıralamaları nasıl sorularıyla meslek ve bölüm hakkında detaylı bilgiler derledik.

Paramedik nasıl olunur? Paramedik mesleğini yapanlara “Ambulans ve acil bakım teknikeri”de denir. Bu, mesleği yapabilmek için üniversitelerin “İlk ve Acil Yardım” bölümünden mezun olmak gerekir.

2 yıllık İlk ve acil yardım bölümü bitirdikten sonra mezunlar paramedik unvanı alır. Lisede, Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü okuyanlar yüksek okulu bitirdikten sonra paramedik olabilir. Yakın zamanda paramediklerin boy ve kilo şartı kaldırıldı.

Paramedik Ne İş yapar?

Paramedik olarak görev yapanlar öncelikle 112 çağrı merkezinde ya da ambulansta çalışır.

112 acil servis çağrı merkezinde çalışanlar gelen ihbarları değerlendirerek en yakın ambulansa ihbarı iletir.

Ambulansda çalışan paramedikler tekniker olarak görev yapar. Doktor olmadığı zaman amir konumundadır. Ambulansdaki diğer çalışanlara görev paramedik tarafından verilir. Lisede ilk ve acil yardım bölümünden mezun olanlar teknisyen olarak görev yapar.

Bir ihbarın gelmesinin ardından ilk yaptıkları iş hastanın durumu belirlenir ve tedavi süreci için ilk yardım yapılır. Hastanın ambulansta güvenli taşınması için gerekli şartları sağlar. Hastaneye transferde gözlemler ve ilk yardım ilgili personele bildirilir.

Paramedikler, ilk yardımdan sonra yapılan işlemleri belgeler ve ilgili birime iletir. Ekipmanları, sayısı, temizliği gibi teknik detaylardan paramedikler sorumludur.

Paramedikler, helikopterle de de çalışabilir. Şartların zor olduğu zamanda Ambulansı da sürme yetkisi vardır. Hastaneden hastaneye ya da huzurevine hastaların transfer edilmesi yine paramediklerin görevidir.

Paramedikler, ayrıca fiziksel olarak formda olmaları gerekir. İşleri çok fazla bükülme, kaldırma ve diz çökme gerektirir. Güçlü bir problem çözme becerisine ihtiyaçları vardır. Hastaların semptomlarını değerlendirmeli ve uygun tedavileri uygulamalıdır. Hastaya prosedürleri rahatlıkla açıklayabilmeli ve bilgileri başkalarına iletebilmeleri gerekir.

Paramedik Maaşları Ne Kadar? İş Olanakları Nasıl?

Paramedik (İlk ve Acil Yardım Bölümü mezunu), 2021 zamlı olarak yaklaşık 4500 – 5000 TL maaş alır. Paramediklerin ücret tablosu şu şekildedir;

Paramedik Maaş 2021 Tablosu
Net Ücret2.885 TL
Sabit Ek Ödeme1.292 TL
Döner Sermaye300-800 TL
Yemek Ücreti272,17 TL
Toplam NET ÜCRET5000 TL (Yaklaşık)

Paramedik, iş olanakları açısından oldukça avantajlı bir meslek. Özel hastaneler gittikçe artmakta. Aynı zamanda devlette sağlık sektöründe yatırımlarını arttırmakta. Bunun yanı sıra, belediyelerde sosyal belediyecilik gereği ambulans hizmetleri vermekte. Bu da doğal olarak iş imkanları oldukça artırmakta.

Yukarıda, devlet hastanesinde çalışan bir paramediğin maaşı verildi. Özel sektörde bu maaş daha azdır. Yaklaşık 3500 TL civarında özel sektörde maaş verilir. Özel sektörün devlete göre elbette yoğunluğu daha fazla olabilmekte.

Paramedik Mesleğinin Zor Yanları Neler? Avantajları ve Dezavantajları

Doğrudan insanla olan her meslek zordur. Ancak, sağlık sektöründe bu iş biraz daha zorlaşmakta. Sonuç olarak, insan canı sağlık çalışanlarının elinde. Diğer mesleklere göre daha hassas bir konu.

Bu yüzden, mesleğin en zor yanı burasıdır. Hasta yakınları tarafından, hastasına gerekli özenin verilmediğini iddia ederek darp edilme ihtimalleri çok yüksek. Kaldı ki, şiddet konusunda kamuoyuna yansımış onlarca örnekle karşılaşıyoruz. Böyle giderse daha da karşılaşacağız.

Mesleğin en büyük avantajı elbette maaşı ve özlük hakları. Şu an için, özlük haklar anlamında en iyi meslekler memurların. Bundan dolayı, devlet hastanelerinde çalışan paramediklerin de özlük hakları özel sektöre göre daha iyi.

İlk ve Acil yardım Bölümü (Paramedik) Dersleri

 • Acil Hasta Bakımı
 • Resüsitasyon
 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Yabancı Dil
 • Travma
 • Acil Sağlık Hizmetleri
 • Terminoloji ve Kavramlar
 • Psikoloji
 • Seçmeli Dersler

YKS’de İlk ve Acil Yardım Bölümü (Paramedik) Puan ve Sıralama Analizi – YÖK Atlas Verileri

Üniversitelerde yaklaşık 12000 kontenjanı bulunmakta. Bu kontenjanın % 33’ü vakıf üniversitelerinde bulunmakta. Bölüme TYT sınav puanıyla girilmekte.

Devlet üniversitelerinde en düşük puanla yerleşen kişi 273 puan ve 606.000 sıralama ile bölüme girmiştir. En yüksek puan 465 sıralama 21.558’dir. Ortalama puan 330 sıralama 260.357’dir.

Özel üniversitelerde en düşük puanla yerleşen kişi 209 puan ve 1.436.541 sıralama ile bölüme girmiştir. En yüksek puan 457 sıralama 27.055’dir. Ortalama puan 261 sıralama 792.366’dir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Okumak (Paramedik)

Bölüm dersleri, diğer yüksek eğitim (2 yıllık) bölümlerine göre daha zordur. Bölümün en zor dersleri Resüsitasyon, Anatomi, Fizyoloji, Travmadır. Bu dersleri verdiğiniz takdirde üniversite bitmiş sayılır.

Derslere giren öğretim görevlileri tıp mezunudur. Yukarıdaki dersler, TIP eğitimi almış hocalar tarafından verilir. Ancak, ilk ve acil yardım bölümü öğrencilerini TIP öğrencileri gibi zorlamazlar.

İlk ve Acil Yardım Bölümü okuyanlar 4 yıllık bir bölümle lisansını tamamlayabilir. Paramediklerin DGS ile geçebilecekleri bölümler şu şekilde;

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Sosyal Hizmet
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Sağlık Yönetimi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Devlet Hastanelerine Paramedik Atama Sayıları ve Puanları

Her yıl 3200 civarında İlk ve Acil Yardım bölümü mezunu memur paramedik olarak göreve başlamakta. Paramedik olabilmek için KPSS önlisans sınavına girilmesi gerekmekte.

İlgili yazı KPSS Önlisans Nedir?

KPSS önlisans sınavında paramedik olabilmek için ortalama 90 puan almak gerekiyor. En kötü ihtimalle 85-90 arasında bir puan alınması lazım. Puanların bu kadar yüksek olmasına aldanmamak gerekir. Sınav olabildiğince kolay.

KPSS’de öğrenciler Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden sorular sorulmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir