Sınıf Öğretmenliği Bölümü; Maaş ve İş Olanakları

Sınıf öğretmenliği, ilkokul düzeyinde eğitim alanlara, müfredattaki bilgileri konu anlatımları, aktiviteler ve oyunlarla öğreten meslektir. Sınıf öğretmeni ayrıca, sınıftaki her çocuğun fiziki ve sosyal gelişiminden de sorumludur.

Ülkemizde en çok ataması yapılan ve tercih edilen bölüm olan sınıf öğretmenliğini olumlu-olumsuz yönleri, atama sayıları, derslerin kolaylığı -zorluğu, Maaşları, dersleri ve eğitim süreci hakkında bilgiler verdik

Sorularla Sınıf Öğretmenliği Bölümü

1. Sınıf Öğretmenliği Nedir? Görevleri Nelerdir?

Sınıf öğretmenliği, öğrencinin bilgi, sosyalleşme, ahlak, topluma uyum anlamında gelişimini sağlayan meslek dalıdır. Öğretmen, sınıfta bulunan her öğrencinin sorumluluğunu üstlenmektedir.

Sınıf öğretmenleri, bir bakıma, çocuklara hayata katılmayı öğrettikleri için gerekili bilgi, birikime sahip olması gerekir. Bunun için öğretmenin, sadece temel dersleri değil bulunduğu toplumu ve ülkesini de iyi tanıması gerekir.

2. Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

TM (Türkçe-Matematik) ve MF (Matematik-Fen) alanlarından mezun olan öğrenciler bu bölümü tercih edebilmekte. Sözel mezunları matematik çözemedikleri için bölüme yerleşmeleri bir hayli zor. Bölüm hemen hemen her üniversitede bulunmakta. Üniversitede 4 yıllık eğitim ve stajın ardından mezunlar KPSS ÖABT sınavına girerek öğretmen olarak atanabilmekte.

3. Sınıf Öğretmenliği Okuyanlarda Ne Gibi Özellikler Olmalı?

Öncelikle, tüm öğretmenlik branşlarında olduğu gibi bu bölümü yazacak kişilerde insan sevgisi ve sabır gerekmekte. Öğrenciler, müfredatın belirttiği konuları öğrenmenin yanı sıra sevginin saygının ne olduğunu da öğrenir. Eğer, öğretmenin agresif tavırları varsa; öğrenci de agresif tavırlar öğrenir.

İlkokula yeni başlayan bir öğrenciyi boş bir levha gibi düşünmek lazım. Ne verirseniz onu alacaktır. Bundan dolayı, bu mesleği yapanların sorumluluğu oldukça fazla. Mustafa Kemal Atatürk’de buna vurgu yaparak “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.” cümlesini dile getirmiştir.

Dünya sürekli değiştiği için doğal olarak eğitimlerin içeriği ve şekli de değişmekte. Bir sınıf öğretmeni öncelikle yeniliğe açık ve yaratıcı olmalıdır. Çocuklarla birlikte vakit geçirmeyi sevmeli ve birlikte oyun oynayabilmelidir. Müfredatın bazı eksik yönlerini gidermek için araştırmacı olmalıdır.

4. Sınıf Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

TM mezunu öğrencilerin seçebileceği meslekler arasında en fazla maaş alan mesleklerden biri sınıf öğretmenliğidir. Öğretmenliğinin ilk yılında günde 6 saat çalışan bir sınıf öğretmeni 4500 TL civarında maaş almaktadır.

5. Sınıf Öğretmenleri Atamaları Nasıl?

Eğitim bilimleri fakültesindeki bölümler arasında en çok atamaya sahip olan bölümdür. 2019 yılı içerisinde toplamda 3047 sınıf öğretmeni alımı yapılmıştır. Buna rağmen, son birkaç yıl içinde, krizle birlikte, alımlar düştü. Elbette alımların düşmesi bütün bölümlerde yaşandı.

6. Sınıf Öğretmenliğinin Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

olumlu yanlarından başlamak gerekirse, öncelikle, memur olarak atama sayıları bir hayli yüksektir. Derslerden arta kalan zamanı kendiniz için ayırabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerle birlikte sınıf öğretmenleri de tatile çıkmakta. Yılda yaklaşık 2 ay tatilleri bulunur. Öğretmenlik dışındaki diğer mesleklerde bu imkansızdır. Ve günde 6 saat çalışmak en avantajlı yanıdır.

Bizim kanaatimize göre mesleğin bir tane olumsuz yöne vardır. Bu da Doğu görevidir. Öğretmenlik mesleği yapan bir kişinin zorunlu olarak 3 yıl doğuda çalışması gerekmekte. Bunun eş durumu ve özür istisnaları bulunmaktadır.

7. Sınıf Öğretmenliği Dersleri Zor mu Kolay Mı?

Dersler olabildiğince kolaydır ve eğlencelidir. Bir bakıma ilkokula yeniden başlamak gibi bir şeydir. İlkokulda öğretmen olarak vereceğiniz dersleri üniversitede görürsünüz.

Bölüm asıl zorlayıcı kısmı verilen ödevlerin yapılmasıdır. Bazı hocalar vize ve final sınavı yerine verilen ödevler üzerinden puanlama yapmaktadır. TM çıkışlıların en fazla zorlanabileceği dersler fizik, kimya, biyolojidir. Ancak bu dersler temel seviyede verilir.

3. ve 4. sınıfta bölüm öğrencileri staj yapmaya başlar. Burada teorik olarak öğrenilen bilgilerin pratiği yapılır. Dersin planlanması gibi konularda deneyim sahibi olunur. Elbette, gün boyunca verilen derslerin planlaması zordur. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı her ders için kılavuz yayınlamaktadır. Sınıf öğretmenine düşen görev bu kılavuza göre eğitimi tamamlamaktır.

8. Sayısal (MF) Okuyup Sınıf Öğretmenliği Olunur Mu?

Elbette olunur. MF mezunları her dersin sorularını çözdükleri için sınıf öğretmenleri arasında çok fazla MF mezunu bulunur.

Sonuç olarak, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da göz önüne alınırsa; maaşı, şartları düşünüldüğünde gayet avantajlı bir bölümdür. Hem kendinize zaman ayırabilirsiniz hem de mesleğinizi yapabilirsiniz. Diğer mesleklerde günde 9 saat ve üstü çalışma süresi bulunduğu için insanın kendine vakit ayıracak zamanı bulunmuyor. Mesleğin önündeki en büyük zorluk doğu görevini bitirdikten sonra, keyifli bir mesleği sürdürmüş olursunuz. Elbete, Doğu’da bir kentte yaşıyorsanız sizin için en iyi meslek olacaktır.

9. Sınıf Öğretmenliği İçin YKS’den Kaç Net Gerekir?

2019 yılı için en düşük puanla öğrenci alan Hakkari Üniversitesi olmuştur. 350 Orta Öğretim Puanıyla 74 netle öğrenci almıştır.

10. Sınıf Öğretmenliği İçin En iyi Üniversite Hangisidir?

Sınıf öğretmenliği için en iyi üniversiteler listesi şu şekildedir;

 • Ankara Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Anadolu Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi

3 Yorumlar

 1. Osman Sarıdoğan

  Peki sebebi nedir

 2. bölümüm için gayet yeterli bir içerik olmuş ve eğer bu bölümü düşünen varsa tereddüt etmeden Ankara üniversitesini tercih edin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir