Tröst Nedir?

Bir çok teşebbüsün her konuda anlaşarak özgürlüklerini terk edip bir yönetim altında toplanmalarına tröst denir. Buradan da anlaşılacağı gibi tröste giren bir teşebbüs kartel de olduğu gibi belli bir konuda anlaşma yapmamaktadır.

1880 yılından sonra Amerika’da ortaya çıkan tröstler özellikle petrol, tabii ipek, hava yolları. deniz yolları, şeker, alkol ve çelik konularında görülmüşlerdir. Tröstler piyasayı kontrol edebilen ve etki yapabilen dev kuruluşlardır.

Tröstler iki büyük ana gruba ayrılmaktadır;

  1. Dikey tröstler; Amaçları birbirini tamamlayan türden olan teşebbüslerin bir araya gelmesidir (Dikey birleşme).
  2. Yatay tröstler; Amaçları birbirini aynı veya birbirine çok yakın olan teşebbüslerin bir araya gelmesidir (Yatay birleşme)

Tröstlerin üç çeşidi vardır. Bunlar;

  1. Birçok teşebbüslerin tamamen kaynaşmasından (füzyon) doğan tek bir teşebbüs halinde olanlar.
  2. Kartel de olduğu gibi fiyat konusunda anlaşmak amacı ile hukuken birbirlerinden bağımsız teşebbüslerin gruplaşması şeklinde ortaya çıkarlar.
  3. Her biri tüzel kişiliğini koruyan teşebbüslerin denetimini yapan ve yöneten mali kuruluşlar şeklini de alanlar (Bunlara Holding veya Holding Trost denilmektedir).

About Editör

Yazılara yorum yaparak sorularınızı sorabilir, istek ve önerilerinizi dile getirebilirsiniz.

Check Also

İnşaat Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Maaş ve İş Olanakları? Nasıl Olunur?

Ülkemizin en gözde mesleklerinden biri elbette İnşaat Mühendisliğidir. İnşaat sektörünün ekonomimiz için lokomotif olma özelliğinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir