Ana Sayfa / Blog / Uluslararası İlişkiler Bölümü; İş Olanakları, Maaş, Dersleri,Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler Bölümü; İş Olanakları, Maaş, Dersleri,Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler bölümü nedir? Kişiye kazandırdıkları, hangi okullarda okumak gerektiği, maaşları, mezunlarının  meslekleri, dersler ve müfredatı için size tercihinizde yardımcı olması amacıyla detaylı bir rehber yazısı hazırladım. Uluslararası ilişkiler hakkında aklınıza takılan başka sorular olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimleri ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinin en havalı bölümüdür. Bölümü kazanmak için alınması gereken puan çok farklı aralıkta. Yani ODTÜ’den Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Uluslararası İlişkilere kadar olan bir yelpazede, okumak isteyen herkesin bir şekilde okuyabileceği bir bölüm. Tabii ki, bu bölüm için mezun olacağınız üniversite ve yabancı dile hakimiyetiniz önemlidir. Bir Boğaziçi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversite ile Açıköğretimi bir tutmayacağım. Ancak, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa dışında kalan üniversitelerde uluslararası ilişkiler bölümü okumak hayallerinizi alt üst edebilir. Çünkü, yabancı dile sahip olmayan on binlerce mezunu var. Yabancı dili olmayanlarında nefretle bahsedeceği bir bölüm. Doğrumu yanlış mı ? Haklılık payları var mı ? Tartışacağız.

Bölüm İİBF ve SBF’lerin diğer bölümlerine göre daha yüksek puanla öğrenci almakta. Bölüme başladığınızda dört yıl boyunca, tarih, uluslararası teoriler, ekonomi, yabancı dil, uluslararası bölgeler hakkında dersler alacaksınız. İktisat-ekonomi dersleri haricinde sözel ağırlıklı bölümdür.

Mezun olduktan sonra, dünya siyasetini daha iyi anlamaya başlayacağınız için iç siyaseti de daha doğru yorumlama imkanınız olacak. Gerçi, Türkiye’de her yerde siyaset konuşulduğu için ve herkes de haklı olduğu için birikiminizi nasıl bunlara karşı satarsınız bilemem.

Kimler Uluslararası İlişkiler Bölümünü Yazmalı? Bölümün Kazandırdıkları.

Bölümü sevmek için en önemli iki kriter; tarihe ilgi duymak ve yabancı dil bilmek. Ders içeriklerin çoğu tarihi olaylar çerçevesinde  anlatılır. Tarihe merakınız yoksa zorlanabilirsiniz. Örneğin, Ortadoğu dersini aldığınızda doğal olarak ortadoğunun tarihi anlatılır. Türk Dış Politikası dersi için yine Osmanlı’dan günümüze dış politikamız anlatılır. Kısacası tarihe ilginiz yoksa bu bölümde okumayın derim.

Yabancı dil konusunda artık insanlar rekabet edebilmek için ikinci dil ediniyor. Böyle bir zamanda uluslararası ilişkiler mezunu olan birisi için bir dilden fazlası gerekebilir. İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, İspanyolca gibi dünya geleninde kullanılan bir dil öğrenilebilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hangi Meslekleri Yapabilir? İş İmkanı Nasıldır? Maaşlar Nasıldır?

İktisadi ve İdari Bilimler ve Siyasal Bilimler fakültelerinin barındırdığı bölümlerin iş alanları hemen hemen aynıdır. Yani, uluslararası ilişkiler, iktisat, kamu yönetimi, ÇEKO, işletme, ekonometri, maliye bölüm mezunları özellikle kamuda aynı meslekleri yapabiliyor. Çünkü, ilgili memur alımlarında İİBF, siyasal bilgiler fakültesi mezunları başvurabilir şartı olduğu için aynı iş ilanı için bu yedi bölümde başvurabiliyor.

Uluslararası ilişkiler mezunu olarak, kamuda çalışmak isterseniz eğer; KPSS’ye hazırlık süreci için bazı dezavantajları bulunmakta. Çünkü, KPSS A sınav müfredatında bulunan iktisat, maliye,  hukuk, muhasebe derslerini diğer bölümler daha fazla görüyor. Uluslararası ilişkiler okuyanlar özellikle maliye ve muhasebe dersini ise hiç görmüyor. Kısacası, müfredatın yarısını hiç bilmeden mezun oluyorsunuz. Ancak, KPSS A ve mülakatlarda yabancı dil de etkili olduğu için diğer bölümlere göre yabancı dil konusunda avantajı bulunuyor. Elbette, kamuda çalışmak isterseniz durum bu şekilde. İsterseniz mezuniyet sonrası lazım olacak yabancı dil sınavları ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. YDS, YÖKDİL, Toefl Snavları Nedir? Farkları Nelerdir? Kimler Girebilir?

Özel sektörde durum biraz daha farklıdır. Yabancı dilinizin olması mesleğe başlamanız için yeterli olacaktır. YDS, YÖKDİL ve TOEFL gibi sınavlardan alacağınız puana göre değerlendirme yapılır ve iletişiminiz güçlü olmalıdır. Özel sektör, Uluslararası ilişkiler mezunlarından rahat bir şekilde İngilizce konuşma, yazma, dinleme ve okuma yeteneklerinin bulunmasını ister.

Şirketler bazında, özellikle dış ticaret departmanları bu bölüm mezunlarını işe alıyor; ancak diğer departmanlarda da çalışma imkanınız olabilir. İş ilanlarına bakarsanız eğer Uluslararası İlişkiler mezunu olarak en fazla dış ticaret uzmanı alımı olduğunu görürsünüz. Bu alanda da uluslararası ticaret ve lojistik mezunları ile yarışmak durumundasınız. Şayet döviz bu şekilde yükselmeye devam ederse bu iş koluna daha fazla ihtiyaç duyulacağı kanısındayım.

Eğer devlette, çalışmak istenirse 2019 yılı asgari ücretin iki buçuk katı civarında bir maaş alabilirsiniz. Özel sektöre göre özlük hakları daha iyi durumdadır. Devlet ve özel bankaların müfettişlik ve uzmanlık kadroları yine maaşları 3500-4500 arasında değişmekte. Ancak kamuya göre daha fazla çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Özel sektör içinse maalesef başlangıç olarak 1 ya da 2 yıl asgari ücrete tabii olabilirsiniz. Fakat; işinizde uzmanlaştıkça maaşınız da yükselir.

Bölüm mezunlarının yapabileceği meslekler ise şu şekildedir;

 • Dışişleri Bakanlığı
 • Bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadroları (gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı vs)
 • TBMM
 • Merkez Bankası Uzmanlığı
 • Kaymakamlık
 • İdari Hakimlik
 • Sayıştay Denetçiliği
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Mali Müşavirlik
 • Değerleme Uzmanlığı
 • Analiz
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Elçiliklerde iş imkanı bulunabilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri

Dersler çoğunlukla tarih ağırlıklıdır. Aşağıda sıraladığım dersler her üniversitede farklı olabilir anacak genel olarak şu şekildedir;

 • İktisada Giriş, Makro ve Mikro İktisat
 • Temel Hukuk Dersleri (Anayasa, Medeni, İdare gibi)
 • Siyasi Tarih
 • İngilizce
 • Diplomatik İngilizce
 • YÖK Dersleri
 • Uluslararası Teoriler
 • Bölgeler (Ortadoğu, Asya-Pasifik, Balkanlar gibi)
 • Uluslararası Örgütler
 • Uluslararası Hukuk
 • Türk Dış Politikası
 • Diploması Tarihi
 • Seçmeli Dersler

Uluslararası İlişkileri Hangi Üniversitede Okumalı

Bölümün yanı sıra mezun olunan üniversitenin de iş bulma yarışında bir hayli önemi var. Bazı üniversiteler, devlete personel yetiştirmekte başarılı iken bazı üniversiteler ise özel sektöre öğrenci yetiştirirler. Eğer tercihiniz devlette çalışmak memur olmaksa önemli üniversiteler sıralaması şu şekilde;

 1.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi namıdiğer Mülkiye; Türkiye’nin ilk üniversitesi ve Türkiye’nin kuruluş ideolojisini yansıtan üniversite olduğu için Ankara üniversitesi mezunları genellikle kamuyu tercih ediyorlar. Son dönemlere kadar, onlarca kaymakam, vali, bakan ve başbakan çıkarmış fakültedir. Hocaları da Türkiye’de bulunan bir çok üniversitenin hocalarının hocalığını yapmış kişilerdir.
 2. İstanbul Üniversitesi; halen faaliyetini sürdüren en eski üniversitemiz. Köklü, gelenekleri olan bir üniversite. Yine Ankara Üniversitesi gibi kamuya en çok personel yetiştiren üniversitelerden biri. Bu tarihi okulda okumak bile ayrıcalık bence.
 3. Hacı Bayram Veli Üniversitesi (eski; Gazi Üniversitesi); Üniversite yeni kuruldu; ancak Gazi Üniversitesi İİBF’nin devamı olacağını düşünürsek yine aynı başarıyı yakalayacaktır. Mezunlarının çoğu kamuda çalışır. Dersleri de vize final sınavları da KPSS’ye yöneliktir.  Çoğunlukla çıkmış sorular sorular. Hocalarının çoğu ise sınav komisyonlarında olurlar. Ben de bu fakülte mezunuyum. Açıkçası lise gibi bir fakülte. 4 yılınız A ve B blokları arasında sınava girmekle geçer. Kampüs ortamı yoktur. Ama dediğim gibi mezunlarının çoğu memur olur.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız Üniversiteyi de ona göre seçmek gerek. Benim deneyimlerime göre sıralamam şu şekilde;

 1. Boğaziçi Üniversitesi; dünyaca tanınmış Türkiye’nin en önemli üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını aslında Türkiye’de daha çok akademi alanında başarılılar. Mezunlarının bir kısmı yurt dışında uluslararası şirketlerde çalışıyor. Türkiye içinde ise yine uluslararası büyük şirketlerde çalışıyorlar. Rüya gibi bir üniversite. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz:)
 2. Bilkent Üniversitesi; Aslında birinci sırada Bilkent Üniversitesi olmalı ancak Boğaziçi’ye konduramadığım için ikinci sıraya koydum. Zaten parası olanların okuduğu bir üniversite olduğu için doğal olarak özel sektörde önemli bir yeri var. Ortalama bir gelire sahip olanlar, İngilizceleri iyi olduğu için, bankalarda görev yapıyor. Burslu okuyanlar ise genellikle akademide görev alıyor.
 3. ODTÜ; geleneği olan önemli bir okul. Aslında ODTÜ mezunlarını özel, kamu, akademi diye ayırmak yanlış olur. Çünkü, her alanda karşılaşabilirsiniz. Yabancı dilleri gayet iyidir. Boğaziçi, Bilkent gibi beyin göçünün en fazla yaşandığı üniversitelerden biridir. Sahip olduğu devasa kampüs için bile okunacak üniversitedir.

İlk üç üniversiteyi kendi deneyimlerime göre sıraladım. Başka üniversiteler ve meslek ile ilgili sorunuz olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Diğer Bölüm tanıtımı Yazılarımız;

195 Yorumlar

 1. Selam ben Polonya da Varşova üniversitesinde uluslararası ilişkiler (İngilizce ) bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum fakat bir sorum var her ülke in kendine bir müfredatı mı oluyor? Demek istediğim ben Polonya’da okursam Türkiye de veyahutta bir başka ülkede sadece özel sektörde mi çalışabileceğim ?

  • Ülkelerin müfredatlarında farklılık oluyor. Sadece, Türkiye’de denklik verilmesine dikkat etmeniz gerekmekte. Devlette de çalışabilirsiniz. Üstelik yurt dışında okuduğunuz için daha avantajlı sayılabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba bu sene siyaset bilimleri ve uluslararası ilişkiler ufuk üniversitesi %75 burslu fakat okulda yabancı dil yok kendim dışarıdan İngilizce kursu alıyorum ne dersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir