Uluslararası İlişkiler Bölümü; İş Olanakları, Maaş, Dersleri,Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler bölümü nedir? Kişiye kazandırdıkları, hangi okullarda okumak gerektiği, maaşları, mezunlarının  meslekleri, dersler ve müfredatı için size tercihinizde yardımcı olması amacıyla detaylı bir rehber yazısı hazırladım. Uluslararası ilişkiler hakkında aklınıza takılan başka sorular olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimleri ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinin en havalı bölümüdür. Bölümü kazanmak için alınması gereken puan çok farklı aralıkta. Yani ODTÜ’den Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Uluslararası İlişkilere kadar olan bir yelpazede, okumak isteyen herkesin bir şekilde okuyabileceği bir bölüm. Tabii ki, bu bölüm için mezun olacağınız üniversite ve yabancı dile hakimiyetiniz önemlidir. Bir Boğaziçi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversite ile Açıköğretimi bir tutmayacağım. Ancak, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa dışında kalan üniversitelerde uluslararası ilişkiler bölümü okumak hayallerinizi alt üst edebilir. Çünkü, yabancı dile sahip olmayan on binlerce mezunu var. Yabancı dili olmayanlarında nefretle bahsedeceği bir bölüm. Doğrumu yanlış mı ? Haklılık payları var mı ? Tartışacağız.

Bölüm İİBF ve SBF’lerin diğer bölümlerine göre daha yüksek puanla öğrenci almakta. Bölüme başladığınızda dört yıl boyunca, tarih, uluslararası teoriler, ekonomi, yabancı dil, uluslararası bölgeler hakkında dersler alacaksınız. İktisat-ekonomi dersleri haricinde sözel ağırlıklı bölümdür.

Mezun olduktan sonra, dünya siyasetini daha iyi anlamaya başlayacağınız için iç siyaseti de daha doğru yorumlama imkanınız olacak. Gerçi, Türkiye’de her yerde siyaset konuşulduğu için ve herkes de haklı olduğu için birikiminizi nasıl bunlara karşı satarsınız bilemem.

Kimler Uluslararası İlişkiler Bölümünü Yazmalı? Bölümün Kazandırdıkları.

Bölümü sevmek için en önemli iki kriter; tarihe ilgi duymak ve yabancı dil bilmek. Ders içeriklerin çoğu tarihi olaylar çerçevesinde  anlatılır. Tarihe merakınız yoksa zorlanabilirsiniz. Örneğin, Ortadoğu dersini aldığınızda doğal olarak ortadoğunun tarihi anlatılır. Türk Dış Politikası dersi için yine Osmanlı’dan günümüze dış politikamız anlatılır. Kısacası tarihe ilginiz yoksa bu bölümde okumayın derim.

Yabancı dil konusunda artık insanlar rekabet edebilmek için ikinci dil ediniyor. Böyle bir zamanda uluslararası ilişkiler mezunu olan birisi için bir dilden fazlası gerekebilir. İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, İspanyolca gibi dünya geleninde kullanılan bir dil öğrenilebilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hangi Meslekleri Yapabilir? İş İmkanı Nasıldır? Maaşlar Nasıldır?

İktisadi ve İdari Bilimler ve Siyasal Bilimler fakültelerinin barındırdığı bölümlerin iş alanları hemen hemen aynıdır. Yani, uluslararası ilişkiler, iktisat, kamu yönetimi, ÇEKO, işletme, ekonometri, maliye bölüm mezunları özellikle kamuda aynı meslekleri yapabiliyor. Çünkü, ilgili memur alımlarında İİBF, siyasal bilgiler fakültesi mezunları başvurabilir şartı olduğu için aynı iş ilanı için bu yedi bölümde başvurabiliyor.

Uluslararası ilişkiler mezunu olarak, kamuda çalışmak isterseniz eğer; KPSS’ye hazırlık süreci için bazı dezavantajları bulunmakta. Çünkü, KPSS A sınav müfredatında bulunan iktisat, maliye,  hukuk, muhasebe derslerini diğer bölümler daha fazla görüyor. Uluslararası ilişkiler okuyanlar özellikle maliye ve muhasebe dersini ise hiç görmüyor. Kısacası, müfredatın yarısını hiç bilmeden mezun oluyorsunuz. Ancak, KPSS A ve mülakatlarda yabancı dil de etkili olduğu için diğer bölümlere göre yabancı dil konusunda avantajı bulunuyor. Elbette, kamuda çalışmak isterseniz durum bu şekilde. İsterseniz mezuniyet sonrası lazım olacak yabancı dil sınavları ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. YDS, YÖKDİL, Toefl Snavları Nedir? Farkları Nelerdir? Kimler Girebilir?

Özel sektörde durum biraz daha farklıdır. Yabancı dilinizin olması mesleğe başlamanız için yeterli olacaktır. YDS, YÖKDİL ve TOEFL gibi sınavlardan alacağınız puana göre değerlendirme yapılır ve iletişiminiz güçlü olmalıdır. Özel sektör, Uluslararası ilişkiler mezunlarından rahat bir şekilde İngilizce konuşma, yazma, dinleme ve okuma yeteneklerinin bulunmasını ister.

Şirketler bazında, özellikle dış ticaret departmanları bu bölüm mezunlarını işe alıyor; ancak diğer departmanlarda da çalışma imkanınız olabilir. İş ilanlarına bakarsanız eğer Uluslararası İlişkiler mezunu olarak en fazla dış ticaret uzmanı alımı olduğunu görürsünüz. Bu alanda da uluslararası ticaret ve lojistik mezunları ile yarışmak durumundasınız. Şayet döviz bu şekilde yükselmeye devam ederse bu iş koluna daha fazla ihtiyaç duyulacağı kanısındayım.

Eğer devlette, çalışmak istenirse 2023-2024 yılı asgari ücretin iki buçuk katı civarında bir maaş alabilirsiniz. Özel sektöre göre özlük hakları daha iyi durumdadır. Devlet ve özel bankaların müfettişlik ve uzmanlık kadroları yine maaşları 30.000 TL civarındadır. Ancak kamuya göre daha fazla çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Özel sektör içinse maalesef başlangıç olarak 1 ya da 2 yıl asgari ücrete tabii olabilirsiniz. Fakat; işinizde uzmanlaştıkça maaşınız da yükselir.

Bölüm mezunlarının yapabileceği meslekler ise şu şekildedir;

 • Dışişleri Bakanlığı
 • Bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadroları (gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı vs)
 • TBMM
 • Merkez Bankası Uzmanlığı
 • Kaymakamlık
 • İdari Hakimlik
 • Sayıştay Denetçiliği
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Mali Müşavirlik
 • Değerleme Uzmanlığı
 • Analiz
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Elçiliklerde iş imkanı bulunabilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri

Dersler çoğunlukla tarih ağırlıklıdır. Aşağıda sıraladığım dersler her üniversitede farklı olabilir anacak genel olarak şu şekildedir;

 • İktisada Giriş, Makro ve Mikro İktisat
 • Temel Hukuk Dersleri (Anayasa, Medeni, İdare gibi)
 • Siyasi Tarih
 • İngilizce
 • Diplomatik İngilizce
 • YÖK Dersleri
 • Uluslararası Teoriler
 • Bölgeler (Ortadoğu, Asya-Pasifik, Balkanlar gibi)
 • Uluslararası Örgütler
 • Uluslararası Hukuk
 • Türk Dış Politikası
 • Diploması Tarihi
 • Seçmeli Dersler

Uluslararası İlişkileri Hangi Üniversitede Okumalı

Bölümün yanı sıra mezun olunan üniversitenin de iş bulma yarışında bir hayli önemi var. Bazı üniversiteler, devlete personel yetiştirmekte başarılı iken bazı üniversiteler ise özel sektöre öğrenci yetiştirirler. Eğer tercihiniz devlette çalışmak memur olmaksa önemli üniversiteler sıralaması şu şekilde;

 1.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi namıdiğer Mülkiye; Türkiye’nin ilk üniversitesi ve Türkiye’nin kuruluş ideolojisini yansıtan üniversite olduğu için Ankara üniversitesi mezunları genellikle kamuyu tercih ediyorlar. Son dönemlere kadar, onlarca kaymakam, vali, bakan ve başbakan çıkarmış fakültedir. Hocaları da Türkiye’de bulunan bir çok üniversitenin hocalarının hocalığını yapmış kişilerdir.
 2. İstanbul Üniversitesi; halen faaliyetini sürdüren en eski üniversitemiz. Köklü, gelenekleri olan bir üniversite. Yine Ankara Üniversitesi gibi kamuya en çok personel yetiştiren üniversitelerden biri. Bu tarihi okulda okumak bile ayrıcalık bence.
 3. Hacı Bayram Veli Üniversitesi (eski; Gazi Üniversitesi); Üniversite yeni kuruldu; ancak Gazi Üniversitesi İİBF’nin devamı olacağını düşünürsek yine aynı başarıyı yakalayacaktır. Mezunlarının çoğu kamuda çalışır. Dersleri de vize final sınavları da KPSS’ye yöneliktir.  Çoğunlukla çıkmış sorular sorular. Hocalarının çoğu ise sınav komisyonlarında olurlar. Ben de bu fakülte mezunuyum. Açıkçası lise gibi bir fakülte. 4 yılınız A ve B blokları arasında sınava girmekle geçer. Kampüs ortamı yoktur. Ama dediğim gibi mezunlarının çoğu memur olur.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız Üniversiteyi de ona göre seçmek gerek. Benim deneyimlerime göre sıralamam şu şekilde;

 1. Boğaziçi Üniversitesi; dünyaca tanınmış Türkiye’nin en önemli üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını aslında Türkiye’de daha çok akademi alanında başarılılar. Mezunlarının bir kısmı yurt dışında uluslararası şirketlerde çalışıyor. Türkiye içinde ise yine uluslararası büyük şirketlerde çalışıyorlar. Rüya gibi bir üniversite. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz:)
 2. Bilkent Üniversitesi; Aslında birinci sırada Bilkent Üniversitesi olmalı ancak Boğaziçi’ye konduramadığım için ikinci sıraya koydum. Zaten parası olanların okuduğu bir üniversite olduğu için doğal olarak özel sektörde önemli bir yeri var. Ortalama bir gelire sahip olanlar, İngilizceleri iyi olduğu için, bankalarda görev yapıyor. Burslu okuyanlar ise genellikle akademide görev alıyor.
 3. ODTÜ; geleneği olan önemli bir okul. Aslında ODTÜ mezunlarını özel, kamu, akademi diye ayırmak yanlış olur. Çünkü, her alanda karşılaşabilirsiniz. Yabancı dilleri gayet iyidir. Boğaziçi, Bilkent gibi beyin göçünün en fazla yaşandığı üniversitelerden biridir. Sahip olduğu devasa kampüs için bile okunacak üniversitedir.

İlk üç üniversiteyi kendi deneyimlerime göre sıraladım. Başka üniversiteler ve meslek ile ilgili sorunuz olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Diğer Bölüm tanıtımı Yazılarımız;

245 Yorumlar

 1. Uluslarası ilişkiler okuyup yurtdışında yüksek lisans yaparsak yurtdışında iş imkanı bulabilir miyiz ?

 2. Ben 1.sınıf iç mimar öğrencisiyim ama bu sene de sınava girip açıktan bir üniversite daha okumak istiyorum ve tarihe ilgim var bu bölüm beni çok zorlar mı veya bana öneri verebileceğiniz bölümler var mı?

 3. Hocam ben İlahiyat mezunuyum ama uluslararası ilişkiler bölümü sevdigim bir bölümdü şimdi anadolu aöf 4 yillik ui okuyorum. Aöf okumam önümü kapayabilir mi ? Arapçam var da acaba arap ülkeleri ile ilgili kuruluşlarda vs. iş bulma imkanım nasıl olur yolun başında ne önerirsiniz teşekkür ederim

  • Açık öğretimden okumanız sorun yaratmaz. Hatta yabancı diliniz varsa lisansınızın olmaması bile çoğu zaman sorun olmaz. Önemli olan bir şirkette ilgili departmanda işe başlamak ve deneyim edinmek.

 4. hocam merhaba ben uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisiyim mezun olduktan sonra unıcef veyahut sivil toplum kuruluşlarında çalışmak istiyorum. Buralarda çalışmak için girmem gereken sınavlar var mı? maaşları ne kadar? bilgi alabilir miyim ödev hazırlıyorumda

 5. merhbalar hocam inönü üniversitesi siyaset bilimler ve uluslarası ilişkiler 1.sınıf öğrencisiym ingilizce seviyem de çok iyi değil ama geliştirebelirim.Fakat çok fazla mezun veriyor ve iş imkanı fazla gibi gözüküyor ama ya kpssden yüksek bir puan 90 95 gibi ya da 2 veya 3 yabancı dil bilmem gerekiyor.sizce napmalıyım bölüme devam etsem geleceğim nasıl olur.Lütfen cevaplayın ve yönlendirin .Ve hangi bçlümleri önerirsiniz.teşekkürler

  • İş imkanı fazla değil. Geliştirebilirsiniz ancak önce YDS’ye hazırlanıp bir bakı derim sınavın zorluğuna. Ondan sonra değerlendirme yapmanız daha doğru olur.

 6. Merhaba.Yabancı öğrenciyim ve Çannakale Onsekiz Mart Unıversitesi uluslararası ilişkiler inglizce 1.bölümüm. Rusça,Türkçe ve orta İnglizcem var. Almancaya da başladım. Sızce konsolosluk gibi bi yerlerde iş bulma imkanım var mı ? Teşekkür ederim.

 7. Hocam şu an ben 10. sınıftayım ve yabancı dillere bayağı hakimim yani inanılmaz seviyorum. İngilizcem ve çok az da olsa İspanyolca ve Arapçam var. Ayrıca siyaseti de çok seviyorum politik bir sürü belgesel izledim ve siyasi adamların görüşlerini dinledim teker teker. Ülkeme ve dünyaya hizmet etmek istiyorum bu anlamda. Dillerle ve siyasetle daha fazla haşır neşir olabileceğim bir bölüm öneriyor musunuz yoksa hedefim Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Bilimler mi olsun?

  • Henry Kissinger’ın diplomasi kitabına bir göz atmanızı öneririm. Belgeseller faydalı ancak; yetersiz. Kitaba göz attıktan sonra tekrardan görüşelim.

 8. Merhaba , görür müsünüz bilmiyorum ama bu bölümü Ankara Üniversitesinde okumak istiyorum ,seneye sınava gireceğim sizce iyi bir hedef mi iş olanaklari nasıl ? Yardımcı olursanız sevinirim

 9. merhaba,
  ben hukuk 4. sınıf öğrencisiyim. istanbul üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesine kaydolmak istiyorum ancak bölüme karar veremedim. sizce hangi bölüm benim için daha yararlı olur? ben iktisat ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler arasında kaldım. sizin de fikrinizi almak istedim. teşekkür ederim.

  • Teknik bir bölüm okumanız daha faydalı olur. Örneğin, gayrimenkul değerleme ve yönetimi alanında yan dal yapmanız akranlarınıza göre bir hayli öne çıkarır sizi.

 10. Merhabalar. Yazınızı okudum. İzmir katip çelebi üniversitesi %30 İngilizce ile Konya Selçuk %100 İngilizce uluslararası ilişkiler bölümü geliyor hangisini tercih etmeliyim.

 11. tuncer tansu dönmez

  merhaba hocam üniversite konusunda iki seçeneğiim var şu an ve kararsız kaldım. birincisi istanbul hukuk yada marmara hukuka gitmek ikincisi odtüde çift anadal yapmak
  ben şahsen hep odtü istedim aklımda hiç hukuk yoktu ama işte çift anadal olayıda sıkıntı biraz ben uluslararası ilişkilerden girip ikinci dalı havacılık ve uzay mühendisliği yapmak istiyorum ama bu da zor biraz yapamzsam eğer uluslararası ilişkilerde odtü mezunu olarak rahat iş bulur muyum yada ilerde boş gezer miyim bilmiyorum çevremde kime sorsam odtüde olsa uluslararası ilişkiler gitme diyor ama bir de size sormak istedim.

  • Uluslararası İlişkiler ODTU bile olsa iş bulma biraz zaman alır. Mantıklı seçim İstanbul Hukuk olur benim görüşüm.

 12. Merhabalar ben bu sene sınava gireceğim ama uluslararası ilişkiler ve sınıf öğretmenliği arasında tercih yapmakta kararsız kaldım ne tavsiye edersiniz?

 13. hocam merhaba ben bu yıl yks ye girecem ve hedefim de uluslarası ilişkiler ingilizce okumak istiyorum ingilizce kelıme haznem geniş fakat pratiğim yok çok zorlanırmıyım??

 14. hocam merhaba ben Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. henüz bölüme başlamadım hazırlık okuyorum şuan ama bölüm sonrası iş imkanı ve kendimi geliştirme konusunda şüphelerim var.hem tarih hem de psikoloji alanlarına ilgi duyan biri olduğum için tokat pdr ile kendi okulum arasında karar veremiyorum. pdr olarak en makul tokat gaziosmanpaşa üniversitesine puanım yetiyor. karar vermemi kolaylaştırabilecek ne önerirsiniz ? iki bölüm derslerini de araştırıp ikisi de hoşuna gitmiş biri olarak şuan tek düşündüğüm bölüm sonrası avantajlar ve dezavantajlar

 15. hocam merhaba ben şuan birinci sınıf yerel yönetimlerdeyim dgs ile siyaset bilimi uluslararası ilişkiler veya siyaset bilimi kamu yönetimine tamamlarsam özelde bankalarda iş bulabilir miyim?

  • Elbette iş bulabilirsiniz. Banka uzmanlık, müfettişlik ve biro personeli sınavları KPSS A ile hemen hemen aynıdır. KPSS A müfredatına bakarak fikir edinebilirsiniz.

 16. Bahçeşehir veya Yeditepe üniversitesilerinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumayı ve Ekonomi bölümüyle de ÇAP ya da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizce bu üniversiteler beni ne kadar ileriye götürür?

 17. Hocam ben celal bayarda okuyorum bizim bölüm bir pearson şirketi ile anlaşmış buna ne diyorsunuz acaba.

 18. Hocam ben 10 sınıfım uluslar arası ilişkilerde okumak istiyorumsizce ne yapmalıyım?

 19. Selam ben Polonya da Varşova üniversitesinde uluslararası ilişkiler (İngilizce ) bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum fakat bir sorum var her ülke in kendine bir müfredatı mı oluyor? Demek istediğim ben Polonya’da okursam Türkiye de veyahutta bir başka ülkede sadece özel sektörde mi çalışabileceğim ?

  • Ülkelerin müfredatlarında farklılık oluyor. Sadece, Türkiye’de denklik verilmesine dikkat etmeniz gerekmekte. Devlette de çalışabilirsiniz. Üstelik yurt dışında okuduğunuz için daha avantajlı sayılabilirsiniz.

 20. Hocam merhaba bu sene siyaset bilimleri ve uluslararası ilişkiler ufuk üniversitesi %75 burslu fakat okulda yabancı dil yok kendim dışarıdan İngilizce kursu alıyorum ne dersiniz

 21. Hocam merhalar ben Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) kazandım bu sene.Henüz hazırlık okuyacağım.Biraz korkmaya başladım sizce iş bulma durumum ne olur? İngilizceye ilgim var zaten ve öğreneceğim sonra Almanca ya da İspanyolca öğrenmeyi düşünüyorum. Ayrıca ikinci bir üniversite olarak uzaktan işletme okumayı düşünüyorum.Önerileriniz neler sizce bu durumda kötü bir tercih mi yapmışım?

  • Öncelikle hayırlı olsun. Kötü değil. Bölümü okuyabileceğiniz en iyi üniversitelerden Hacettepe. Yabancı dilinizi geliştirirseniz; çok fazla sorun yaşamazsınız. İyi çalışmalar.

 22. Selamlar,Uluslararası ilişkiler Uludağ Üniversitesini kazandım ingilizce yerele yakın ve yakın vakitde ispanyolca fransızca çince ve arapça öğrenmeyi düşünüyorum dış ilişkiler departmanı tarzı departmanlarda veya diplomatlıkta benim de yerim var mıdır şansımı nasıl görüyorsunuz ?

 23. Ben 12. oğrencisiyim EA bölümünde ilk 3.000 e rahatlıkla gireceğimi düşünüyorum. Bölün maddi açıdan getirisini merak ediyorum. Ayrıca siyasetede ilgim var, bölüm bana bu alandada gelecek adına yardımcı olur mu acaba?

  • Merhaba, maddi açıdan pek tatmin edici bir bölüm değil. İş olanakları fazla olan bir bölüm okumak daha mantıklı. Uluslararası ilişkiler okumasanız bile hocalarla tanışıp derslerine girebilirsiniz.

   • Boğaziçi siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler mezunlarına baktığımda, akademisyen, ceo, siyasetçi(Ahmet Davutoğlu vs.) gibi meslek çeşitlerine yerleştiklerini gördüm. Bu meslek gruplarındaki maaşların tatmin edeceğini düşünüyordum oysaki

    • Öncelikle, bölümün ismi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler. “siyasal bilimler” değil. İkincisi, siyaset bir meslek dalı değildir. Meclis, teamülde ve normal koşullarda, çeşitli mesleklerden gelen uzmanlardan oluşur. Yani, bir turizm mezunu da cumhurbaşkanı, bakan ya da vekil olabilir. Bölüm hakkında yorum yaparken, elbette, siyasetçileri değerlendirme dışında tutuyorum. Türkiye’de ceo gibi görevleri genellikle şirket sahipleri ya da onların çocukları yapar. Bundan dolayı, yazımızda ceo olabilirsiniz demiyoruz. Akademiye gelince, ben maaşlarının az olduğunu düşünüyorum. Araştırma görevlisi olarak başladığınız meslekte tatmin edici bir maaşı prof olunca alabiliyorsunuz. O da emekliliğe yakın bir zamanda oluyor.

 24. Merhabalar. EA puan türünde 95 bindeyim. Tercihler döneminde yerleşemedim. Çok yüksekleri yazmıştım mezuna kalayım diye ancak fikrim değişti. Ek kontenjanlarda Yıldız Teknik Üni. Siyaset B. Uluslarası İlişkiler düşünüyorum. Sıralamam tutuyor. İngilizce seviyem şu anda B1-B2 arası diyebilirim. Kendimi geliştirdiğim taktirde herhangi bir zorluk çekeceğimi de düşünmüyorum zaten ancak Yıldız Teknik Üni. Uluslarası İlişkiler bölümü için yeterli bir eğitim ve gelecek sunuyor mu öğrenmek istiyorum. Yerimde olsan ne yapardınız, teşekkürler.

 25. Merhabalar,yazınız gayet bilgi verici ve ufuk açıcıydı. Tebrik ederim. Ben bu sene sınava gireceğim ve sosyal bilimler lisesi öğrencisiyim. Hazırlık sınıfında İngilizce dil eğitimi aldım. Ve şu an ki seviyem B2. Ek olarak İspanyolca veya Arapça öğrenmek istiyorum. Sizce Çukurova Üniversitesi bu fakülte için nasıl bir yer ? Şimdiden teşekkürler.

 26. Merhaba İstabul medipol üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler kazandım bu sene ingilizce hazırlık okuyacağım imam hatip mezunu olduğum için Arapça alt yapımda var bu sene İngilizcemi güçlendirip seneye Arapça veya Almancaya yönelmek istiyorum ama aklımda soru işaretleri var üniversitem özel olduğu için ileride bana sorun yaşatır mı merak ediyorum açıkçası

 27. Değerli yazınız için çok teşekkür ederim. Ben de tıpkı sizin gibi gazi de okuyorum ve bu sene mezun olacağım. Son senem olması sebebiyle artık stresli bir yaşantım var ve özelde yer almak istiyorum. Hiç staj yapmadım son senemde okulla beraber çalışma hayatına atılmak istiyorum. İyice pişebileceğim bir firma önerebilir misiniz bana Ankara’da?

 28. Merhaba öncelikle bu yazınızı okudum emeğinize sağlık bilgilendirme için teşekkürler,İlahiyat fakültesi mezunuyum (lisans),ikinci ünv olarak da uluslararası ilişkiler mi okumak daha mantıklı yoksa kamu yönetimi mi?

  • Merhaba, kamu yönetimi müfredatı daha geniş. Maliye ve muhasebe dersleri de bulunmakta. Ondan dolayı kamu yönetimini tavsiye edebilirim.

   • Dokuz Eylül Üniversitesi nde veya Ege Üniversitesi’nde Ulularası İlişkiler okumayı düşünüyorum yabancı dile ilgim var öğrenirken zorlanmak yerine zevk alacağımı düşünüyorum kitap okuma araştırma alışkanlığım da var yani üniversite süresince kendimi geliştirebileceğime inanıyorum.Sizce bu şekilde bu 2 üniversiteden birinde mezun olursam iş bulma imkanım nedir?

 29. Merhaba ben ŞEVVAL bu sene uluslararası ilişkiler bölümünü kazandım İngilizce dışında bilmem ve hakim olmam gereken bir dil var mı

  • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. İngilizce öğrendikten sonra Almanca kolay öğrenilir. İspanyolca’nın dünyada kullanımı çok fazla. Arapça da olabilir. Piyasanın Arapça bilen personel ihtiyacı çok fazla.

  • Uludağ üniversitesi uluslararası ilişkileri kazandım sınava yösten girdim ve amerika birleşik devletleri vatandaşıyım hazırlık okumayı düşünüyorum mezun olduktan sonra iş bulabilme ımkanım kolay olurmu

 30. Selam,
  Öncelikle yorumlarınızı itina ile okudum çok faydalı olduğunu düşünüyorum, Açık Öğretim Uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum, kendi çabam ile İngilizce öğrendim, elbette yardım aldım, telefon proğramları, yabancı dil öğrenme videoları vs, şuan çok uluslu bir firmada orta düzey yöneticilik yapıyorum, birazda okunan bölümle birlikte insanların bakış açısı, kendini profesyonel olarak ne kadar geliştirdiği çok önemli diye düşünüyorum, şans faktörü de ayrı bir önem taşıyor, teşekkürler.

  • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Aslında, tam olarak anlatmaya çalıştığım sizin durumunuz. Bu bölüm için bir kaç üniversite dışında diğerleri arasında çok bir fark yok. Önemli olan yabancı dil öğrenmeye olan istek. Başarılar dilerim.

 31. Eskişehir Osmangazi üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü ingilizce sizce okunabilir mi . Teşekkürler:)

  • Şuan ki deneyimimle ben sizin yerinizde olsaydım; hangi üniversitede olursa olsun sınıf öğretmenliği yazardım.

  • Hocam merhabalar yaziniz çok güzel emeğinize sağlık ben seneye sınava gireceğim hacettepe uluslararsı ilişkileri düşünüyorum fakat siz örneklerde hiç vermemişsiniz orası kötü mü gitmeyeyim mi

   • Merhaba, yazı çok fazla uzadığı için koymadım. Ama uyarınız için teşekkür ederim. Hacettepe’yi de eklemek gerekir. Hacettepe İİBF de aşarılı bir fakülte. Tercih edilebilir. Üstelik, güzel de bir kampüsü var.

 32. Merhabalar seneye üniversite sınavına gireceğim ve bu bölümü okumak istiyorum ama İnglizce seviyem pek iyi değil. Uluslararası ilişkiler okuduktan sonra tarih, sosyal bilgiler vb. ögretmeni olarak başlayabilme gibi bir seçeneğim olabilir mi ?

 33. Merhaba, İngilizce dil seviyem iyi C1 buna ek olarak İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandım sizce iyi bir bölüm mü? İktisat derslerinin normalden fazla olması bir dezavantaj yaratır mı? Yoksa yatay geçiş ile Marmara İngilizce Siyaset ve Uluslara mı geçmeliyim?

  • Merhaba Bora, okunabilecek en iyi üniversitelerden birini kazanmışsın tebrik ederim. İktisat fakültesinde olması gözünü korkutmasın. Çoğu uluslararası ilişkiler öğrencisi 4 dönem iktisat görüyor (İktisada giriş 1, iktisada giriş 2, mikro ve makro). Ders programınıza bakmak istedim ama açılmadı bir türlü. Yine de fazlaca iktisat dersi olsa bile bu senin için avantaj sayılır. Mezuniyet sonrası sınavlarda, türkiye ekonomisi, para banka, iktisadi doktrinler, uluslararası iktisat derslerinden de soru gelir. C1 iyi bir temel olabilir. Önerim, ilk yıldan itibaren TOEFL ve YDS’ye hazırlan. Yani direk bu sınavların kurslarına gidebilirsin. Yatay geçiş yapmanı gerektirecek bir durum yok bence. Ancak, kendi fakültende çift anadal yaparsan artısı olur. İtalyanca tercihine birşey diyemem ama ispanyolca’ya da bakmanı öneririm. Almanca da ingilizce öğrendikten sonra kolay gelecektir. O da olabilir.

 34. Merhaba admin ben konya selcukta uluslar arası ilişkiler okumak istiyorum.sizce Konya’da okuyup yüksek lisansı ve doktorası İstanbul’da yapsam olurmu

  • İstanbul’da gideceğiniz yüksek lisans bölümüne ve okula göre değişir. Eğer, İstanbul Üniversitesi, boğaziçi, marmara gibi üniversiteleri düşünüyorsanız; zorlanırsınız. 1. dezavantaj, üniversiteler yüksek lisansa öğrenci alırken kendi öğrencilerine öncelik tanır. İkincisi, Konya’daki üniversite ile istanbul’daki üniversitenin eğitim kalitesi birbirinden farklıdır.

 35. ankara sosyal bilimler lisesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler İngilizce bölümü okul olarak derecesi nedir hocam?…oğlum orayı kazandı..okul olarak sizce iyimi?

  • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Sosyal Bilimler Üniversitesi yeni bir okul sayılır. Bundan dolayı, üniversitenin bir başarısı söz konusu değil. Bunun dezavantajı elbette olacaktır.

   • Merhaba Selçuk üniversitesinde uluslararası ilişkide okuyorum okul hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ek olarakta açıktan sosyoloji okuyorjm

   • merhaba
    ben dumlupınar üniversitesinde sbui okuyorum ilk 2 senem bitti yabancı dilimde yok bölümün kpss atamaları nasıl kontenjanı kaç ? yatay geçiş yaparak sosyal bilgiler öğretmenliği okuyabilirim sizce şuan bölümüme devam etmelimiyim yoksa sosyal bil.öğ. mi okumalıyım . teşekkürler

    • Atamalar yok denecek kadar az. Yine bildiğim kadarıyla Sosyal Bil. Öğretmenliğinin de atamaları kötü durumda. Ben sizin yerinizde olsam sınıf öğretmenliği kazanmak için çalışırdım. Mezunların çoğu ilk yıl içinde atanıyor. Maaşları, özlük hakları da gayet iyi.

 36. Merhaba,

  Ben yurtdışında (Belçika) yaşıyorum. İngilizce filemenkce ve Türkçe konuşuyorum. Türkiyede uluslararası ilişkiler okumak istiyorum. Sizce hangi üniversitede okumam gerek? Ve okuduktan sonra geleceğim nasıl gözükür?

  • Merhaba, Boğaziçi, Bilkent, bilgi, ODTÜ, İstanbul, Marmara, Ankara, Hacettepe üniversiteleri tercih edilebilir. yabancı dil bilginizle iş bulma konusunda sorun yaşamazsınız. Elbette, iletişim gücünüze de bağlı.

 37. Merhaba eşit ağırlıktan okunucak ve kolay iş bulunacak bölümlerden bahseder misiniz?

 38. HACETTEPE ULUSLARARASI İLİŞKİEKT HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? Özel sektör içiyn iyi bir tercih mi??

  • Hacettepe Üniversitesi hem eğitim hem de eğitim anlamında kaliteli bir üniversite. Özel sektör için en iyi bir tercih.

 39. mersin üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü okunmalı mıdır sizce?

  • Mersin’e yaşıyorsanız olabilir. Ancak, ülkenin koşullarını değerlensirmelisiniz. Binlerce bölüm mezunu var ve bir çoğu işsiz.

 40. Yukarıda belirtmissiniz kafama takıldı aydin düşünüyorum ama aif(aydin iktisat fakültesi) olarak geciyor iibf olmaması bir sorun yaratir mi ? Bir de yorumlarda ilk sene ingilizce de ki sorunlardan daha detaylı bahsedermisiniz rica etsem?? Tesekkurler

 41. 2305 sıralama ile galatasaray ü. Uluslar arası ilişkiler okunmalımı

 42. uludağ üni uluslararası ilişkiler oluyor sizce tercih edilir mi sonuç olarak Bursa da ve kişisel olarak taihe ilgim ve bilgim çok iyi bir coğrafya bilgim var dile de ilgim olmasına rağmen iyi öğretmenlere denk gelemediğim için geliştiremedim ama geliştirebileceğime inanıyorum sizce tercih etmeli miyim ?

 43. Çanakkale On sekiz Mart Uluslar Arası ilişkiler (İngilizce) bölümünü veya Aydın Adnan Menderes Uluslar Arası İlişkiler (İngilizce) bölümlerini önerir misiniz ?

 44. Merhabalar. Bunu size danışmak ne kadar doğru bilmiyorum büyük ihtimalle bu sizin kararınız diyeceksiniz yine de soramadan edemeyeceğim. Ben Kıbrıs ODTÜ’de okumayı düşünüyorum ama Uluslararası İlişkiler mi yoksa Havacılık ve Uzay Mühendisliği mi kararsız kaldım. Biliyorum çok alakasız görünüyorlar ama her ikisine de ilgim var. Genel ilgim tarih ve uluslar üzerine fakat bölümden çok fazla mezun olduğundan Havacılık ve Uzay okuyup sonrasında ASELSAN gibi bir şirkete girmek daha garanti gözüküyor. Ayrıca bunu sadece kendimi garantiye almak için değil ilgimi de çektiği için istiyorum. Belki bu soruya cevap veremeyebilirsiniz o yüzden ben bunun yanında şunu da sormak istiyorum. Yorumlara verdiğiniz cevaplardan çıkarttığıma göre üniversiteler hakkında bilgilisiniz. Bana ODTÜ Kıbrıs Kampüsü hakkında neler söyleyebilirsiniz. İngilizcesi olan biri için neler katar ya da ne katmaz. Şimdiden teşekkürler.

 45. Merhaba kardeşim Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Sınıf Öğretmenliği arasında kaldı sizce hangisi daha mantıklı olur.Ayrıca bunların yanında acaba Ege Ün. Uluslararası İlişkilere gidip dil kursu ile dilimi geliştirsem daha mı iyi olur diye düşünüyor sonunda iş imkanı üçünden hangisi için daha fazla. PDR ve Sınıf Öğretmenliği diğer illerde tutuyor İzmire puanı yetmiyor. teşekkür ederim.

  • En fazla atama sınıf öğretmenliğinde bence tercih edilebilir. Mezunların %90’ı ortalama bir çalışmayla ilk yıl KPSS’den atanıp öğretmen oluyor. Yarım gün eğitim olduğu için gününüzün yarısı da size kalıyor. Maaşı da gayet iyi. PDR’de güzel ve geleceği olan bir meslek. Bu iki bölüm arasında biri seçilebilir. Ancak, uluslararası ilişkiler okuyup dilimi geliştiririm diyorsanız orada hata edersiniz. Bİr kaç üniversite dışında dil eğitimi vasat. Bir dil öğrenmek için en az 6 ay yurt dışında yaşamak gerekir. Üstüne, mezun olunca KPSS iktisat, muhasebe, hukuk, maliye sınavlarına girilmesi lazım (Bunlar alan sınavı). Bu dersler hem zor hem de rekabet çok fazla. Böyle bir atraksyona gerek yok bence.

  • Merhaba ben uluslararası ilişkiler okumak istiyorum neler yapmalıyım

 46. Merhaba çanakkale on sekiz mart üniversitesi ve bolu abant izzet baysal hakkında ne düşünüyorsunuz bu okullarda okunmasını tercih eder misiniz ?

 47. Ege Üniversitesi uluslararası ilişkiler geliyor ama ikinci öğretim tavsiye eder misiniz yurtdışına yelken açmak istiyorum ve şimdilik b2 ingilizcem var ağzım laf yapıyor girişken biriyim sıralamam pek iyi değil ama mezuna kalmakta istemiyorum ne tavsiye edersiniz

  • Ege Üniversitesi’de başarılı bir üniversite kampüsü de gayet hoş. İkinci öğretim olması bence çok önemli değil. İntermediate seviyesi iyi bir başlangıç. Bölüme başlarsanız eğer, ingilizce hazırlığı atlamayın. Hazırlığa gidip, toefl kurslarına gidin ve 2 yıl içinde bu toefl sınavdan 90 almaya çalışın. Gerisi teferruat

 48. Ben tercih yapıcam ve kafam çok karışık.ilk sıraya siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler yazıcam devamına uluslararası ilişkiler olarak mı siyaset bilimi ve kamu yönetimi olarak mı devam etmeliyim? Celal bayar ve adnan menderes hakkında bilginiz var mı?

  • Üç bölüm de birbirinden çok farklı değil. Tercih size kalmış. Üstten konuşmak istemem ama, söylediğiniz iki üniversitede de bu bölüm okunmamalı bence

 49. SELAMLAR ÖNCELİKLE BEN 99LUYUM VE 2 YILDIR MEZUNA KALIYORUM BAZI NEDENLERDEN HANİ BU YIL ARTIK KESİN Bİ TERCİH YAPICAM TARİHE MERAKIM VE ÇOK FAZLA İLGİM VAR AMA DİL BİLGİM ÇOK İYİ SAYILMAZ OKUDUĞUM SÜRE BOYUNCA KENDİMİ GELİŞTİRSEM BU BÖLÜMDE RAHAT EDEBİLRMİYİM

  • Elbette olur. Ben yakın çevreme “Bu bölümü’de hazırlık ve birinci sınıfın sonuna kadar (yani 2 yıl içinde) Toefl’dan 80’i geçemezseniz bölümü bırakın” diyorum. Size de bunu söyleyebilirim.

 50. Dokuz eylul uluslar ilişkiler okunur mu

 51. kocaeli üniversitesi uluslararası ilişkiler hakkında ne düşünüyosunuz ingilizcem var yanında birkaç dil daha öğrenmeyi düşünüyorum erasmusla da çıkabilirsem okurken böyle planlarım var ama okul nasıl bilemiyorum evim yakın diye tercih etmeyi düşünüyordum

  • Yabancı dil varsa ve yurtdışına çıkacaksanız; üniversitenin dezavantajını kapatmış olursunuz. İngilizcenin yanı sıra Almanca (İngilizce bilenler için öğrenmesi en kolay dil) ya da İspanyolca öğrenin mezuniyetten sonra her şey daha kolay olur. Bir de çok masrafa da girmezsiniz. Kolay gelsin

 52. merhaba gedik üniversitesi uluslararası ilişkiler ingilizce hakkında ne düşünüyorsunuz gidilir mi? süha atatüre bölüm başkanı

  • Süha hoca, takip ettiğim alanında başarılı insanlardan biri. Kendisinden yararlanmak gerekir. Yine de, özel üniversite yazacaksanız; başka bölümleri ya da bir sene daha hazırlanmayı değerlendirmek gerekir.

 53. kocaeli üniversitesi’nde okunur mu peki

 54. Karadeniz teknik üniversitesi uluslararası ilişkiler için ne dersiniz ?

 55. Merhaba Marmara üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü tutuyor sizce oraya mı gitmeliyim yoksa dokuz Eylül denizcilik işletmeleri yönetimi bölümüne mi sizce hangisinde daha fazla iş imkanı var

 56. merhaba benim önümde bir kaç seçenek var ya istanbul medeniyet üniversitesi uluslararı ilişkiler veya aynı üniversitenin siyaset bilimi kamu yönetimi veya marmara üniversitesi işletme, istanbul üni işletme. okumayı seven birisiyim tarihle ilgilenmeyi seviyorum ama karar veremdim tavsiyeniz nedir.

  • Seçeneklerden en iyisi İstanbul işletme gibi duruyor. Tarih okumaya yine devam edersiniz. Kamu yönetimi, mevcut şartlara göre, müfredatı KPSS ve özel sektöre daha uygun olduğu için uluslararası ilişkilerden daha iyidir. Uluslararası ilişkilerin karizması var. Ancak, mezuniyet sonrası çok fazla sorun çıkıyor karşınıza

 57. Merhaba öncelikle açıklamalar için teşekkürler. Sormak istediğim birkaç şey var. Bölümü İngilizce olarak okumazsak bir kaybımız olur mu? Açıkçası leş bir İngilizcem yok ama bölümü 4 sene İngilizce görecek bir seviyem de yok ve kısa sürede bu seviyeye gelebileceğimi sanmıyorum. Bunun dışında 125k sıralamam var ve Ege Üniversitesi’ni kazanma imkanım var geçen seneye göre 5k oynama olursa, bunun yanında Ankara Hacı Bayram, Antalya, Eskişehir Osman Gazi’ye gitme ihtimalim de var. Bu üniversiteleri bu bölüm için tavsiye eder misiniz veya hangisini tavsiye edersiniz?

  Tüm bunların yanında sıralamada havacılık yönetimini seçimlerimde daha üste yazdım. İş bulma imkanı açısından hangi bölümü tavsiye edersiniz?

  • Bölümü İngilizce okumamak elbette bir kayıp. İngilizce öğrenmek zor değil. Sadece İstikrarlı olmak önemli. Yabancı dilinizin olmamasına rağmen saydığınız okullarda zorlanmazsınız. Çünkü, bu üniversitelerin hocalarının da yabancı dili çok iyi değil. Fakat, mezun olduktan sonrası zorlu bir süreç. Havacılık yönetimi daha doğru bir tercih olur gibi.

 58. Akdeniz üniversitesi mi Uludağ mı daha iyi puanım oralara tutuyor

 59. Merhaba, yazınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soru şu:
  Ben ikinci üniversitem için tercih vereceğim ve uluslararası ilişkiler okumak istiyorum. Tarihe ve toplum üzerinde etki bırakmış olaylara merakım var lakin daha önce bitirmiş olduğum üniversitemden dolayı çalışmam da gerekiyor. Dolayısıyla açık öğretim fakültesinden yazmayı düşünüyorum bu bölümü. Sizce avantaj ve dezavantajı nasıl olur?
  Bu konuya ek olarak sağlık yönetimi bölümü hakkında ki görüşlerinizi merak ediyorum.

  Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler.

 60. Kapadokya Üniversitesi Ingilizce Uluslarasi İliskiler ve Siyaset Bilimi çıktı sizce gitmelimiyim?

 61. Merhaba. Öncelikle bu açıklayıcı anlatım için teşekkürler. Sormak istediğim şey ise ben açıktan uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi okuyorum ve örgün olarak da uluslararası ilişkiler okumayı düşünüyorum sizce mantıklı olur mu? İkisi de iş alanı açısından benzer olduğu için okumalı mı yoksa okumamalı mı arada kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim :)

  • Merhaba, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. İşletme okumanız daha yararlı olacaktır. Uluslararası ilişkiler okursanız ek olarak teori dersleri göreceksiniz. o da işinize yaramayacak.

   • Rica ederim. İşletme mezunu çok fazla olduğu için pek sıcak bakmamıştım hatta örgün olarak iktisat okuyordum ve sevemediğim için bıraktım ve tekrar sınava girdim. Gerçekten işletme okumak benim için daha mı iyi olur?

    • Uluslararası ilişkiler okuyan öğrenci sayısı da fazla. İİBF bölümlerinin hepsinin öğrencisi fazla. Bence, şunu düşünmek gerekir; uluslararası ticaret okuyan bir öğrenci için Balkanlar dersinde General Tito’yu, Ortadoğu dersinde İsrail-Filistin savaşlarını veya uluslararası politika dersinde füzyon bombasının patlama sürecini öğrenmek işinize yarar mı? Değerlendirmek siz kalmış. Finansla ilgili bölümleri de değerlendirmenizi öneririm.

     • Evet haklısınız. Sanırım ne okuyacağımı tekrar düşünmem gerek. Belki de yanlış bir tercih yapacaktım o yüzden tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim :)

     • İyi çalışmalar dilerim :)

  • Merhaba,uluslarası ilişkiler okumak istiyorum lakin adı duyulmuş olan Ege ,Dokuz Eylül gibi yerleri mi yoksa bana gerçekten büyük katkısı olacağını düşündüğüm fakat adı çok bilinmeyen Ankara Sosal Bilimleri mi tercih etmeliyim? Ve bu bölüm konusunda hangi şehir daha avantajlı?Düşüncelerinizi paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim..Teşekkürler??

   • Bence macera aramaya gerek yok. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde 4 yıl harcanmaz :(

    • Affınıza sığınarak nedenini sorabilir miyim..Çünkü araştırdığım ve sorduğum kadarıyla iyi bir üniversite gibi duruyor.

     • Tek çekici özelliği Ankara’da olması. Kadrolaşmanın olduğu yerde bilim yapılmayacağını düşünüyorum. Takip ettiğim bir kaç öğretim görevlisi var tarih ve uluslararası ilişkiler için vasatın altında diyebilirim.

  • Merhaba, Adnan Menderes Üniversitesi uluslararası ilişkiler (ingilizce) için düşünceleriniz neler, hazırlıkla birlikte 5 sene okunmaya değer mi,mezun olduktan sonra dil olarak da iyi bir seviye de olursam iş imkanı konusunda zor yaşar mıyım , teşekkürler

   • ODTÜ gibi bir kaç üniversite dışında okullar ingilizce öğretemiyor. Kaldı ki, hocalarda yabancı dil konusunda pek iyi sayılmaz. Adnan Menderes’de ingilizce öğrenmek zor. Ama yurtdışına çıkarım diyorsanız orası farklı tabii ki. Yabancı diliniz şu an için yoksa bence yazılmamalı.

 62. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler için ne düşünüyorsunuz

 63. merhaba. Selçuk Üniversitesinde bölümü Türkçe olarak tutturabiliyorum. Dil mezunuyum ileri seviye dilim var yds ile tescillersem bu bölümden mezuniyet sonrası iş olanaklarm nedir?

  • Toefl ile belgelendirirseniz eğer iş bulma konusunda sorun yaşanmaz. Hem özel sektör hem kamu için bu geçerli. Yabancı dilinizin iyi olduğunu belgelendirdikten sonra aslında üniversitenin hangisi olduğu çok fark etmiyor.

  • Merhaba, TED Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (ing) tam burslu ve Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (ingilizce) arasında kaldım. İkisine de gidebiliyorum, kararsızım. Sizce?

   • TED’in özel sektörde iş bulma imkanı daha fazla. Hacettepe’ninde kamuda daha fazla. Kamu’nun uzman ve müfettiş alımlarının sıfıra yaklaştığını düşünürsek. Özel sektörde iyi bir kariyer için TED güzel bir başlangıç olur.

 64. Merhaba, Bilgisayar Programcılığı ile ilgili yorumunuz nedir ?
  Çok tercih edilen bir bölüm ama çoğu mezun memnun değil ama birçok kişide memnun işin tamamen kişisel olduğu kendine geliştirmeye yönelik olduğunu söylüyor ingilizce ile yurtdışında çok rahat iş bulunuyormuş z

  • Doğal olarak memnun olmayanlar olacaktır. Çünkü, yazılım, donanım ve tasarım anlamında kendinizi sürekli güncellemeniz gerekir. Güncellemezseniz iş bulma imkanınız da azalıyor. Yabancı diliniz olursa, yurtdışında iş imkanı var. Ayrıca, yine yabancı diliniz olması şartıyla, yurtdışına çıkmadan dahi iş alabilirsiniz. yabancı forumlarda proje bazı bir çok iş bulabilirsiniz. Ücretleri de tatmin edici. Ayrıca sadece Türklerin bulunduğu forumlarda var (R10 ve wmaracı). Buralardan da iş bulabilirsiniz. Elbette yabancı dilinizin yanında programlama dillerine hakim olmak gerekiyor. Bu hakimiyette, maalesef, derslerde okuyarak olmuyor. Bizzat proje üretmeniz ya da projelerin içinde olmanız gerekir. Yani iş, iş üstüne öğreniliyor. Bölümü kazanırsanız, tekrar benimle iletişime geçin; nasıl iş bulacağınız konusunda yardımcı olurum. Bu sayede öğrenciyken yavaş yavaş para kazanmaya başlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 65. çukurova üniversitesi ingilizce SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARASI İLİŞKİLER istiyorum sizin düşünceniz nasıl bu üniversite ve bölüm hakkında

 66. Merhabalar ankara üniversitesi uluslararası ilişkiler okuduğum zaman ne gibi iş olanaklar olabilir.3-4 yabancı dil eklersem kendime.İnternette uluslararası ilişkiler bölümü için iyi bir yorum pek yok çoğu kişi hiç bir şey olamazsınız dipolama alırsınız sadece diyor.Bakanlık(özel sektörde) dışında iş olanakları nelerdir ?

  • Merhaba, kötü yorumların mülkiye için geçerli olmayacağını düşünüyorum. Köklü bir üniversite. Üstüne, üç yabancı dil eklerseniz şirketler sizin peşinizde koşacaktır emin olun buna. Tabi, bunu toefl ile belgelendirmeniz şartıyla söylüyorum.

 67. gecen sene 454 puan ve 3610 sıralamada alan hacettepe mütercim tercümanlğa bu sene 456 puan ve 4496 sıralamaya giren bir öğrenci sizce tercih listesinin ilk sırasına yazmalımıdır?

 68. merhaba sayısaldan kimyya matematik ve iç mimarlık hakkındaki düşünceleriniz neler size tercih edilmelimii?

  • Merhaba, çok fazla kimya mezunu var ve iş olanakları da kötü durumda. Matematik bölümünün iş imkanları daha iyi bankalar dahi matematik mezunu alıyor. Eğer öğretmenlik yazacaksanız; Türkiye’de eğitim gittikçe pahalılaşıyor ve özelleşiyor. Devlete bağlı okullarda öğretmenlik yapmak bence tercih edilebilir. Kişiye ait zaman da kalıyor. Ancak, özel okullarda öğretmenlik yapmak zor. İş yükü fazla ancak maaşlar düşük. İç mimarlık mesleği hem keyifli bir bölüm hem de iş imkanları var. Yeni mezun bir iç mimara asgari ücret verilmekte. Tabii iş bulmak biraz zaman alabilir. Sonuç olarak üçü arasında tercih yapacak olsaydım matematik derdim. üstüne işletme yüksek lisansı yapardım.

 69. merhaba eşi ağırlık punım kötü geldi sosyoloji dşünüyoru bu bölüm hakkında düşünceniz neler?

  • Merhaba, bölümü bitirdikten sonra eğer iş kaygınız olacaksa yazmayın derim. Bölüm değerli ancak Türkiye koşulları da belli maalesef.

 70. Merhaba, puanım 347 sıralamam 263 bin sizce bu bölüm için hangi üniversite gelebilir?

  • Maalesef bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem.

   • Aydın, Sakarya ve Isparta’da ki üniversitelerin uluslararasi ilişkiler bölümü geliyor. Sizce yazmalı mıyım? Çünkü yukarıda paylaştığınız yazıda olan üniversiteler arasında değil bu üniversiteler. Bu üç uniden birini seçersem.is bulma olanağım daha da mı zorlaşır?

 71. İngilizce uluslararası ilişkilermi yoksa ingilizce işletmemi doğru tercih olur şu anki puanımla hacıbayram veli ingilizce uluslararası ilişkileri veya anadolu üniversitesi ingilizce işletmeyi kazanabiliyorum hangisi karar veremiyorum siz ne tavsiye edersiniz

  • Yaşadığınız şehri bilmiyorum. İki tercihde de yaşadığınız yerden başka bir yere gidecekseniz eğer; İngilizce işletme tercih edin derim. Çünkü, Uluslararası ilişkiler mezunlarının yaptığı her işi yapabilirsiniz. Uluslararası ilişkiler mezunları da işletme mezunlarının yaptığı her işi yapabilir ancak, maliye, işletme gibi piyasanın ihtiyaç duyduğu bir çok dersi uluslararası ilişkiler öğrencileri görmeden mezun olur. Örneğin, mali müşavirlik meslek sınavına iki bölüm mezunu da girebilir. ama uluslararası ilişkiler öğrencileri, muhasebe, vergi hukuku, işletme dersleri gibi sınavda çıkan dersler müfredatlarında yoktur. Üstüne Hacı Bayram Veli üni. kampüs hayatı yok. merkezde ve bahçelievler’de sosyalleşmeniz gerekir. Oralarda oldukça pahalı.

  • Hacı Bayram Veli tabiki…

 72. Merhaba Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası ilişkiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Dün puanım geldi , 9 Eylül istiyordum ancak sıralamam tutmadı. Sizce mezuna kalıp bir sene daha orası için uğraşmalı mıyım yoksa Uludağ üniversitesini düşünmeli miyim?

  • Merhaba, iki üniversite arasında tercih yapılacaksa eğer 9 Eylül derim. Ancak, mezuna kalmayı ihtimaliniz varsa başka bir bölüm ve Ankara ya da İstanbul’da bir üniversiteyi hedeflemenizi önerebilirim.

 73. yıldız teknik siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, marmara bir de uludağ üni uluslararası ilişkiler hakkında neler düşünüyorsunuz

  • Merhaba, Yıldız Teknik ve Marmara Üniversitesi tercih edilebilir. İkisinin de eğitimi başarılı. Eğer kamuda çalışmayı düşünüyorsanız Marmara Üniversitesi doğru tercih olabilir.

 74. Hacettepe ve Hacı Bayram arasında bir tercih yapacak olsanız hangisini seçersiniz

  • Hacettepe elbette. Hacı Bayram Veli Üni. Yeni kurulduğu için zorluklar söz konusu. Gazi’den dönüşmesinin avantajları var. Ancak, üniversitenin sosyal imkanları, kampüs hayatı, şenlikler vs bunlar Gazi’de de yoktu. Hacı Bayram Veli’de de yok. Ama Hacettepe bu yönüyle olanakları daha fazla olan bir üniversite. Üstüne, Hacı Byaram’a giderseniz eğer, mezun olduğunuzda okulunuzu tanıtmak için uğraşacaksınız. Bundan dolayı, Hacettepe diyoruz.

 75. İstanbul Okan üniversitesi İngilizce uluslararası ilişkiler okuyorum ne dusunuyorusn

 76. Çukurovs Üniversitesinde uluslararası ilişkiller nasıl peki bilgi alabilirr miyim ??

 77. Merhaba, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyorum. Okulumuzda neredeyse bütün bölümler %100 ingilizce fakat Gazi Üniversitesi’ne geçmeyi düşünüyorum. Şu anki okuduğum okul hakkında düşünceleriniz nelerdir, sizce ne yapmalıyım?

 78. Merhabalar Hacettepe uluslararası ilişkiler hakkındaki fikrinizi rica edebilir miyim?

  • Merhaba, genel anlamda hem akademik olarak hem de sosyal anlamda iyi bir üniversite. Tercih edilebilir. Ancak, buraya yerleşmek için aldığınız puanı uluslararası ilişkiler için kullanmadan önce bir daha düşünün derim. Özellikle güncel müfettiş ve uzman alım sayılarını incelemeniz size rehber olacaktır. (link: dpb.gov.tr KPSS A ve KPSS B sekmelerini inceleyiniz)

   • Merhaba yks öğrencisiyim ve sağlık meslekten mezun oldum .açıkcası hangi bölüm okuyacağımı bilmiyorum sağlıktan mı ‘lerlemeliyim yoksa baika bir bölüm. mü seçmeliyim rica etsem öneride bulunurmusunuz.

 79. İyi günler kolay gelsin.Adü uluslararası ilişkiler hakkında ne düşünüyorsunuz bölüm türkçe ama yabancı dil kursuna gidiyorum.

  • Merhaba, work and travel ya da erasmusla yurtdışına çıkmanız size bir hayli yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar.

 80. Merhabalar, saydığınız mesleklerin dışında ingilizce okuyup mezun olduktan sonra mütercim-tercümanlık da yapılabilir mi?

 81. İyi günler. Beykent Üniversitesinde İngilizce Uluslarası İlişkiler Okudum. 24 yaşındayım ve yeni Mezunum. Okuduğum üniversite hakkında düşünceleriniz nelerdir? Ayrıca Avrupa’da bu diplomamla hangi şehirlerde (Britanya hariç) hangi şekillerle ve hangi yollarla iş bulabilmem mümkün olabilir?

 82. Merhabalar, Ktü uluslar arası iliskiler kazandım bu sene ingilizce Hazırlıktayım sizce Ktü uluslar arası iliskiler bana iş imkanı sağlayabilir mi? şimdiden tesekkurler

 83. Ege üniversitesi uluslar arası ilişkiler bölümü için ne düşünüyorsunuz. Genel olarak herkes önemli olanın okuldan çok dil faktörü olduğunu söylüyorlar . Sizin bu konuda ki görüşünüz nedir .

 84. Abdullah Sayılır

  Merhaba, ben Türk Telekom Sosyal Bilimler öğrencisiyim. 1 yıl hazırlık olmak üzere lisemiz toplam 5 yıldır. B1 seviyesinde İngilizce eğitimi gördüm. AYT öğrencisiyim.Bölüm olarak Siyasal Bilimler ve Uluslarası İlişkiler düşünüyorum istediğim üniversiteler Yıldız Teknik Ünivetsitesi, Marmara Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi sizce bu bölümü okumalımıyım ve söylediğim üniversiteler arasında sizin tercihiniz hangisi olurdu? Şimdiden teşekkür ederim.

 85. merhaba, ben ingilizce öğretmenliğinde okuyorum ve son senem. ayrı bir bölüm okuyup yurt dışında çalışma imkanı yaratmak istiyorum kendime. sizce uluslararası ilişkiler bu imkanı bana sağlayabilir mi?

  • Merhaba, akademi düşünüyorsanız eğer işletme okuyup; mali müşavir oun derim. Mali müşavir belgesi yurt dışında da geçerli. Ayrıca, Türkiyedeki yabancı firmalar da yabancı dil bilen personel arıyor. İyi çalışmalar

   • Merhaba, yks öğrencisiyim ve tercih dönemine gireceğim. İstediğim bölüm ve okul, Akdeniz üniversitesi- Uluslararası ilişkiler, sizce nasıl?
    Bir diğer sorumda aynı okul ve aynı bölüme , işletme ya da sosyoloji bölümünden yatay geçiş yapabilir miyim? Ortak dersleri var diye biliyorum ama size danışmak istedim. Cevap vermeniz benim için çok önemli, şimdiden teşekkürler, iyi günler…

    • Benim kişisel kanaatim Uluslararası İlişkiler bölümü Ankara, İstanbul ve son ihtimal İzmir’deki üniversitelerde okunmalı. Yatay geçiş yapılabilir. Ama çift anadal yaparsanız daha makbul olur.

 86. Meraba ben düz memurluk düşünüyorum bunun için üniversitede okuyacağım bölümün bi avantajı olacakmı acaba atamalarda atanmak istediğim birimde vs.,
  Çünkü kpps b gurubuna üniversiteye başlar başlamaz düzenli bir şekilde çalışıp girmek istiyorum yağni mezun olur olmaz puanımle tercih yapmak istiyorum.

  • Merhaba, uluslararası ilişkilerin pek avantajının olacağını düşünmüyorum. Eğer, rahatça atanmak istiyorsanız, açık öğretimden iki yıllık bir bölüm (örneğin adalet) okuyup; 4 yıllık bölümden mezun olmadan KPSS’ye girmek işinizi kolaylaştırır.

 87. Ben de şuan uluslararası ilişkiler bölüm
  ünü dışardan okuyorum.Bu bölümde ilerleme m için ne önerirsiniz

 88. Merhaba ben YKS öğrencisiyim sizce önü açık ve iş imkanı bulma açısından uluslararası ilişkiler nasıldır ? İngilizcem de devlet okullarında görülen kadar. Üniversite sınavını atlattıktan hemen sonra kursa başlayıp sonrasında Erasmus yapmak istiyorum bu da artı bi avantaj olur mu iş imkanı için. Teşekkürler

  • Merhaba Seray, erasmus hem özel sektör hem de kamu için avantajdır. İşe alımlarda juri ve ik için tercih sebebi olabilir. Devlet okullarında gördüğün İngilizce, eğer ortalama bir okulsa, işine yaramayacaktır. Bölümün iş olanakları ne yazık ki düşük. Kamuda çalışmak istiyorsanız. KPSS A’da çıkan iktisat dersinin bazı bölümleri, maliye, muhasebe dersleri bu bölümde okutulmamakta. Bunu da göz önüne almanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

 89. Merhaba ben Kıbrısta girne amerikan da okumak istiyorum bu bölüm için avantajı olur mu veya devantaji olur mu siz ne düşünüyorsunuz acaba ?

 90. Merhaba. Ben rus dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum. Yüksek lisansı uluslararası ilişkiler bölümünde yapabilir miyim? Eğer öyle bir şansım varsa bu alan dışı mı olacak?

  • Merhaba, yapabilirsiniz. Üstelik çok da güzel olur. Bazı alan derslerini vermenizi isteyebilirler. Yüksek lisansta alan dışı seçim çok fazla olur. Fizik, matematik okuyup iktisat, işletme alanında yüksek lisans yapan çok kişi tanıyorum ve gayette başarılılar.

 91. İstanbul İstinye üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Şu an hazırlıktayım.Dersleri ingilizce göreceğiz.

  • Akademik kadroyu inceledim. Pek olumlu görüş bildiremem. Ancak, İstanbul akademi için derya deniz. İstekli olursanız üniversitenin açığını kapatırsınız.

 92. İnönü Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bölümü donanımlı bitirebilmek için ne yapılmalıdır? Ve uluslararası ilişkiler okuyam bor öğrenci hangi panellere konferanslara katılmalıdır? Bunlar nerede yapılıyor?

  • Merhaba, konferans ve paneller için üniversitelerin duyuru sayfalarını takip etmenizi öneririm. eğer şehir dışı seyahat mümkün değilse; topluluklar aracılığıyla derslerde okutulan kitapların yazarlarını okulunuza davet edebilirsiniz.

 93. Cem Haka Türkmen

  Çankaya üniversite si uluslararasında kariyer belirtebilir mi yoksa vasat mı dır

  • Merhaba cem, bölüme olan ilginiz üniversite ile ilgili dezavantajı tolere edebilir bence. Eğitiminizin bir kısmını yurtdışında tamamlama ihtimaliniz varsa “bir içim su” olur.

 94. Mehmet ali yılmaz

  Eşkişehir osmangazi uluslararsı ilişkiler bölümü hakkında görüşleriniz nelerdir

 95. 9 eylül Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü hakkında ne dusunuyorsunuz iyi bir referans midir?

  • Merhaba, köklü bir üniversitedir. Ancak, İstanbul ve Ankara’da ki konferans ve panelleri kaçırmamanızı öneririm.

   • Merhaba karabük üniversitesinde uluslararası ilişkiler İngilizce okuyorum şuan hazırlıktayım ve hazırlıkta kaldım tekrar okumaktan emin değilim türkçe bölüme geçmeyi düşünüyorum ama biliyorum ki ingilizce gerekli bu okulun akademik kadrosu nasıl ona göre 2. Kez hazırlık okuyacağım. Lütfen yardımcı olun.

    • Merhaba, nacizane fikrim bölümü Türkçe okumayın derim. Üniversite ilgili maalesef net bilgiye sahip değilim. İyi çalışmalar

     • Hocam benim size sorum şu şekilde benim çok iyi bir puanım yok çok iyi bir üniversite de gelmiyor ama ben şirketlerde CEO ve müdür tarzı meslekleri yapmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ulusllar arası ilişkiler yada işletme, iktisat mı okumalıyım yoksa tekrar hazırlanıyim mi

     • Öncelikle, aslında yönetici olmak pek de mezun olunan bölüme bakmıyor. Piyasa daha çok deneyim ve iş çözebilme kabiliyeti arıyor. Ancak, hedefinize yardımcı olabilecek bir kaç üniversite var Türkiye’de. Boğaziçi ya da ODTU’den mezun olmak hedefinize yaklaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir