Ana Sayfa / Blog / Uluslararası İlişkiler Bölümü; İş Olanakları, Maaş, Dersleri,Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler Bölümü; İş Olanakları, Maaş, Dersleri,Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler bölümü nedir? Kişiye kazandırdıkları, hangi okullarda okumak gerektiği, maaşları, mezunlarının  meslekleri, dersler ve müfredatı için size tercihinizde yardımcı olması amacıyla detaylı bir rehber yazısı hazırladım. Uluslararası ilişkiler hakkında aklınıza takılan başka sorular olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimleri ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinin en havalı bölümüdür. Bölümü kazanmak için alınması gereken puan çok farklı aralıkta. Yani ODTÜ’den Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Uluslararası İlişkilere kadar olan bir yelpazede, okumak isteyen herkesin bir şekilde okuyabileceği bir bölüm. Tabii ki, bu bölüm için mezun olacağınız üniversite ve yabancı dile hakimiyetiniz önemlidir. Bir Boğaziçi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversite ile Açıköğretimi bir tutmayacağım. Ancak, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa dışında kalan üniversitelerde uluslararası ilişkiler bölümü okumak hayallerinizi alt üst edebilir. Çünkü, yabancı dile sahip olmayan on binlerce mezunu var. Yabancı dili olmayanlarında nefretle bahsedeceği bir bölüm. Doğrumu yanlış mı ? Haklılık payları var mı ? Tartışacağız.

Bölüm İİBF ve SBF’lerin diğer bölümlerine göre daha yüksek puanla öğrenci almakta. Bölüme başladığınızda dört yıl boyunca, tarih, uluslararası teoriler, ekonomi, yabancı dil, uluslararası bölgeler hakkında dersler alacaksınız. İktisat-ekonomi dersleri haricinde sözel ağırlıklı bölümdür.

Mezun olduktan sonra, dünya siyasetini daha iyi anlamaya başlayacağınız için iç siyaseti de daha doğru yorumlama imkanınız olacak. Gerçi, Türkiye’de her yerde siyaset konuşulduğu için ve herkes de haklı olduğu için birikiminizi nasıl bunlara karşı satarsınız bilemem.

Kimler Uluslararası İlişkiler Bölümünü Yazmalı? Bölümün Kazandırdıkları.

Bölümü sevmek için en önemli iki kriter; tarihe ilgi duymak ve yabancı dil bilmek. Ders içeriklerin çoğu tarihi olaylar çerçevesinde  anlatılır. Tarihe merakınız yoksa zorlanabilirsiniz. Örneğin, Ortadoğu dersini aldığınızda doğal olarak ortadoğunun tarihi anlatılır. Türk Dış Politikası dersi için yine Osmanlı’dan günümüze dış politikamız anlatılır. Kısacası tarihe ilginiz yoksa bu bölümde okumayın derim.

Yabancı dil konusunda artık insanlar rekabet edebilmek için ikinci dil ediniyor. Böyle bir zamanda uluslararası ilişkiler mezunu olan birisi için bir dilden fazlası gerekebilir. İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, İspanyolca gibi dünya geleninde kullanılan bir dil öğrenilebilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hangi Meslekleri Yapabilir? İş İmkanı Nasıldır? Maaşlar Nasıldır?

İktisadi ve İdari Bilimler ve Siyasal Bilimler fakültelerinin barındırdığı bölümlerin iş alanları hemen hemen aynıdır. Yani, uluslararası ilişkiler, iktisat, kamu yönetimi, ÇEKO, işletme, ekonometri, maliye bölüm mezunları özellikle kamuda aynı meslekleri yapabiliyor. Çünkü, ilgili memur alımlarında İİBF, siyasal bilgiler fakültesi mezunları başvurabilir şartı olduğu için aynı iş ilanı için bu yedi bölümde başvurabiliyor.

Uluslararası ilişkiler mezunu olarak, kamuda çalışmak isterseniz eğer; KPSS’ye hazırlık süreci için bazı dezavantajları bulunmakta. Çünkü, KPSS A sınav müfredatında bulunan iktisat, maliye,  hukuk, muhasebe derslerini diğer bölümler daha fazla görüyor. Uluslararası ilişkiler okuyanlar özellikle maliye ve muhasebe dersini ise hiç görmüyor. Kısacası, müfredatın yarısını hiç bilmeden mezun oluyorsunuz. Ancak, KPSS A ve mülakatlarda yabancı dil de etkili olduğu için diğer bölümlere göre yabancı dil konusunda avantajı bulunuyor. Elbette, kamuda çalışmak isterseniz durum bu şekilde. İsterseniz mezuniyet sonrası lazım olacak yabancı dil sınavları ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. YDS, YÖKDİL, Toefl Snavları Nedir? Farkları Nelerdir? Kimler Girebilir?

Özel sektörde durum biraz daha farklıdır. Yabancı dilinizin olması mesleğe başlamanız için yeterli olacaktır. YDS, YÖKDİL ve TOEFL gibi sınavlardan alacağınız puana göre değerlendirme yapılır ve iletişiminiz güçlü olmalıdır. Özel sektör, Uluslararası ilişkiler mezunlarından rahat bir şekilde İngilizce konuşma, yazma, dinleme ve okuma yeteneklerinin bulunmasını ister.

Şirketler bazında, özellikle dış ticaret departmanları bu bölüm mezunlarını işe alıyor; ancak diğer departmanlarda da çalışma imkanınız olabilir. İş ilanlarına bakarsanız eğer Uluslararası İlişkiler mezunu olarak en fazla dış ticaret uzmanı alımı olduğunu görürsünüz. Bu alanda da uluslararası ticaret ve lojistik mezunları ile yarışmak durumundasınız. Şayet döviz bu şekilde yükselmeye devam ederse bu iş koluna daha fazla ihtiyaç duyulacağı kanısındayım.

Eğer devlette, çalışmak istenirse 2019 yılı asgari ücretin iki buçuk katı civarında bir maaş alabilirsiniz. Özel sektöre göre özlük hakları daha iyi durumdadır. Devlet ve özel bankaların müfettişlik ve uzmanlık kadroları yine maaşları 3500-4500 arasında değişmekte. Ancak kamuya göre daha fazla çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Özel sektör içinse maalesef başlangıç olarak 1 ya da 2 yıl asgari ücrete tabii olabilirsiniz. Fakat; işinizde uzmanlaştıkça maaşınız da yükselir.

Bölüm mezunlarının yapabileceği meslekler ise şu şekildedir;

 • Dışişleri Bakanlığı
 • Bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadroları (gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı vs)
 • TBMM
 • Merkez Bankası Uzmanlığı
 • Kaymakamlık
 • İdari Hakimlik
 • Sayıştay Denetçiliği
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Mali Müşavirlik
 • Değerleme Uzmanlığı
 • Analiz
 • Denetmenlik ve Kontrolörlük
 • Elçiliklerde iş imkanı bulunabilir.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri

Dersler çoğunlukla tarih ağırlıklıdır. Aşağıda sıraladığım dersler her üniversitede farklı olabilir anacak genel olarak şu şekildedir;

 • İktisada Giriş, Makro ve Mikro İktisat
 • Temel Hukuk Dersleri (Anayasa, Medeni, İdare gibi)
 • Siyasi Tarih
 • İngilizce
 • Diplomatik İngilizce
 • YÖK Dersleri
 • Uluslararası Teoriler
 • Bölgeler (Ortadoğu, Asya-Pasifik, Balkanlar gibi)
 • Uluslararası Örgütler
 • Uluslararası Hukuk
 • Türk Dış Politikası
 • Diploması Tarihi
 • Seçmeli Dersler

Uluslararası İlişkileri Hangi Üniversitede Okumalı

Bölümün yanı sıra mezun olunan üniversitenin de iş bulma yarışında bir hayli önemi var. Bazı üniversiteler, devlete personel yetiştirmekte başarılı iken bazı üniversiteler ise özel sektöre öğrenci yetiştirirler. Eğer tercihiniz devlette çalışmak memur olmaksa önemli üniversiteler sıralaması şu şekilde;

 1.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi namıdiğer Mülkiye; Türkiye’nin ilk üniversitesi ve Türkiye’nin kuruluş ideolojisini yansıtan üniversite olduğu için Ankara üniversitesi mezunları genellikle kamuyu tercih ediyorlar. Son dönemlere kadar, onlarca kaymakam, vali, bakan ve başbakan çıkarmış fakültedir. Hocaları da Türkiye’de bulunan bir çok üniversitenin hocalarının hocalığını yapmış kişilerdir.
 2. İstanbul Üniversitesi; halen faaliyetini sürdüren en eski üniversitemiz. Köklü, gelenekleri olan bir üniversite. Yine Ankara Üniversitesi gibi kamuya en çok personel yetiştiren üniversitelerden biri. Bu tarihi okulda okumak bile ayrıcalık bence.
 3. Hacı Bayram Veli Üniversitesi (eski; Gazi Üniversitesi); Üniversite yeni kuruldu; ancak Gazi Üniversitesi İİBF’nin devamı olacağını düşünürsek yine aynı başarıyı yakalayacaktır. Mezunlarının çoğu kamuda çalışır. Dersleri de vize final sınavları da KPSS’ye yöneliktir.  Çoğunlukla çıkmış sorular sorular. Hocalarının çoğu ise sınav komisyonlarında olurlar. Ben de bu fakülte mezunuyum. Açıkçası lise gibi bir fakülte. 4 yılınız A ve B blokları arasında sınava girmekle geçer. Kampüs ortamı yoktur. Ama dediğim gibi mezunlarının çoğu memur olur.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız Üniversiteyi de ona göre seçmek gerek. Benim deneyimlerime göre sıralamam şu şekilde;

 1. Boğaziçi Üniversitesi; dünyaca tanınmış Türkiye’nin en önemli üniversitesi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını aslında Türkiye’de daha çok akademi alanında başarılılar. Mezunlarının bir kısmı yurt dışında uluslararası şirketlerde çalışıyor. Türkiye içinde ise yine uluslararası büyük şirketlerde çalışıyorlar. Rüya gibi bir üniversite. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz:)
 2. Bilkent Üniversitesi; Aslında birinci sırada Bilkent Üniversitesi olmalı ancak Boğaziçi’ye konduramadığım için ikinci sıraya koydum. Zaten parası olanların okuduğu bir üniversite olduğu için doğal olarak özel sektörde önemli bir yeri var. Ortalama bir gelire sahip olanlar, İngilizceleri iyi olduğu için, bankalarda görev yapıyor. Burslu okuyanlar ise genellikle akademide görev alıyor.
 3. ODTÜ; geleneği olan önemli bir okul. Aslında ODTÜ mezunlarını özel, kamu, akademi diye ayırmak yanlış olur. Çünkü, her alanda karşılaşabilirsiniz. Yabancı dilleri gayet iyidir. Boğaziçi, Bilkent gibi beyin göçünün en fazla yaşandığı üniversitelerden biridir. Sahip olduğu devasa kampüs için bile okunacak üniversitedir.

İlk üç üniversiteyi kendi deneyimlerime göre sıraladım. Başka üniversiteler ve meslek ile ilgili sorunuz olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Diğer Bölüm tanıtımı Yazılarımız;

195 Yorumlar

 1. Hocam merhalar ben Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) kazandım bu sene.Henüz hazırlık okuyacağım.Biraz korkmaya başladım sizce iş bulma durumum ne olur? İngilizceye ilgim var zaten ve öğreneceğim sonra Almanca ya da İspanyolca öğrenmeyi düşünüyorum. Ayrıca ikinci bir üniversite olarak uzaktan işletme okumayı düşünüyorum.Önerileriniz neler sizce bu durumda kötü bir tercih mi yapmışım?

  • Öncelikle hayırlı olsun. Kötü değil. Bölümü okuyabileceğiniz en iyi üniversitelerden Hacettepe. Yabancı dilinizi geliştirirseniz; çok fazla sorun yaşamazsınız. İyi çalışmalar.

 2. Selamlar,Uluslararası ilişkiler Uludağ Üniversitesini kazandım ingilizce yerele yakın ve yakın vakitde ispanyolca fransızca çince ve arapça öğrenmeyi düşünüyorum dış ilişkiler departmanı tarzı departmanlarda veya diplomatlıkta benim de yerim var mıdır şansımı nasıl görüyorsunuz ?

 3. Ben 12. oğrencisiyim EA bölümünde ilk 3.000 e rahatlıkla gireceğimi düşünüyorum. Bölün maddi açıdan getirisini merak ediyorum. Ayrıca siyasetede ilgim var, bölüm bana bu alandada gelecek adına yardımcı olur mu acaba?

  • Merhaba, maddi açıdan pek tatmin edici bir bölüm değil. İş olanakları fazla olan bir bölüm okumak daha mantıklı. Uluslararası ilişkiler okumasanız bile hocalarla tanışıp derslerine girebilirsiniz.

   • Boğaziçi siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler mezunlarına baktığımda, akademisyen, ceo, siyasetçi(Ahmet Davutoğlu vs.) gibi meslek çeşitlerine yerleştiklerini gördüm. Bu meslek gruplarındaki maaşların tatmin edeceğini düşünüyordum oysaki

    • Öncelikle, bölümün ismi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler. “siyasal bilimler” değil. İkincisi, siyaset bir meslek dalı değildir. Meclis, teamülde ve normal koşullarda, çeşitli mesleklerden gelen uzmanlardan oluşur. Yani, bir turizm mezunu da cumhurbaşkanı, bakan ya da vekil olabilir. Bölüm hakkında yorum yaparken, elbette, siyasetçileri değerlendirme dışında tutuyorum. Türkiye’de ceo gibi görevleri genellikle şirket sahipleri ya da onların çocukları yapar. Bundan dolayı, yazımızda ceo olabilirsiniz demiyoruz. Akademiye gelince, ben maaşlarının az olduğunu düşünüyorum. Araştırma görevlisi olarak başladığınız meslekte tatmin edici bir maaşı prof olunca alabiliyorsunuz. O da emekliliğe yakın bir zamanda oluyor.

 4. Merhabalar. EA puan türünde 95 bindeyim. Tercihler döneminde yerleşemedim. Çok yüksekleri yazmıştım mezuna kalayım diye ancak fikrim değişti. Ek kontenjanlarda Yıldız Teknik Üni. Siyaset B. Uluslarası İlişkiler düşünüyorum. Sıralamam tutuyor. İngilizce seviyem şu anda B1-B2 arası diyebilirim. Kendimi geliştirdiğim taktirde herhangi bir zorluk çekeceğimi de düşünmüyorum zaten ancak Yıldız Teknik Üni. Uluslarası İlişkiler bölümü için yeterli bir eğitim ve gelecek sunuyor mu öğrenmek istiyorum. Yerimde olsan ne yapardınız, teşekkürler.

 5. Merhabalar,yazınız gayet bilgi verici ve ufuk açıcıydı. Tebrik ederim. Ben bu sene sınava gireceğim ve sosyal bilimler lisesi öğrencisiyim. Hazırlık sınıfında İngilizce dil eğitimi aldım. Ve şu an ki seviyem B2. Ek olarak İspanyolca veya Arapça öğrenmek istiyorum. Sizce Çukurova Üniversitesi bu fakülte için nasıl bir yer ? Şimdiden teşekkürler.

 6. Merhaba İstabul medipol üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler kazandım bu sene ingilizce hazırlık okuyacağım imam hatip mezunu olduğum için Arapça alt yapımda var bu sene İngilizcemi güçlendirip seneye Arapça veya Almancaya yönelmek istiyorum ama aklımda soru işaretleri var üniversitem özel olduğu için ileride bana sorun yaşatır mı merak ediyorum açıkçası

 7. Değerli yazınız için çok teşekkür ederim. Ben de tıpkı sizin gibi gazi de okuyorum ve bu sene mezun olacağım. Son senem olması sebebiyle artık stresli bir yaşantım var ve özelde yer almak istiyorum. Hiç staj yapmadım son senemde okulla beraber çalışma hayatına atılmak istiyorum. İyice pişebileceğim bir firma önerebilir misiniz bana Ankara’da?

 8. Merhaba öncelikle bu yazınızı okudum emeğinize sağlık bilgilendirme için teşekkürler,İlahiyat fakültesi mezunuyum (lisans),ikinci ünv olarak da uluslararası ilişkiler mi okumak daha mantıklı yoksa kamu yönetimi mi?

  • Merhaba, kamu yönetimi müfredatı daha geniş. Maliye ve muhasebe dersleri de bulunmakta. Ondan dolayı kamu yönetimini tavsiye edebilirim.

 9. Merhaba ben ŞEVVAL bu sene uluslararası ilişkiler bölümünü kazandım İngilizce dışında bilmem ve hakim olmam gereken bir dil var mı

  • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. İngilizce öğrendikten sonra Almanca kolay öğrenilir. İspanyolca’nın dünyada kullanımı çok fazla. Arapça da olabilir. Piyasanın Arapça bilen personel ihtiyacı çok fazla.

  • Uludağ üniversitesi uluslararası ilişkileri kazandım sınava yösten girdim ve amerika birleşik devletleri vatandaşıyım hazırlık okumayı düşünüyorum mezun olduktan sonra iş bulabilme ımkanım kolay olurmu

 10. Selam,
  Öncelikle yorumlarınızı itina ile okudum çok faydalı olduğunu düşünüyorum, Açık Öğretim Uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum, kendi çabam ile İngilizce öğrendim, elbette yardım aldım, telefon proğramları, yabancı dil öğrenme videoları vs, şuan çok uluslu bir firmada orta düzey yöneticilik yapıyorum, birazda okunan bölümle birlikte insanların bakış açısı, kendini profesyonel olarak ne kadar geliştirdiği çok önemli diye düşünüyorum, şans faktörü de ayrı bir önem taşıyor, teşekkürler.

  • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Aslında, tam olarak anlatmaya çalıştığım sizin durumunuz. Bu bölüm için bir kaç üniversite dışında diğerleri arasında çok bir fark yok. Önemli olan yabancı dil öğrenmeye olan istek. Başarılar dilerim.

 11. Eskişehir Osmangazi üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü ingilizce sizce okunabilir mi . Teşekkürler:)

  • Şuan ki deneyimimle ben sizin yerinizde olsaydım; hangi üniversitede olursa olsun sınıf öğretmenliği yazardım.

  • Hocam merhabalar yaziniz çok güzel emeğinize sağlık ben seneye sınava gireceğim hacettepe uluslararsı ilişkileri düşünüyorum fakat siz örneklerde hiç vermemişsiniz orası kötü mü gitmeyeyim mi

   • Merhaba, yazı çok fazla uzadığı için koymadım. Ama uyarınız için teşekkür ederim. Hacettepe’yi de eklemek gerekir. Hacettepe İİBF de aşarılı bir fakülte. Tercih edilebilir. Üstelik, güzel de bir kampüsü var.

 12. Merhabalar seneye üniversite sınavına gireceğim ve bu bölümü okumak istiyorum ama İnglizce seviyem pek iyi değil. Uluslararası ilişkiler okuduktan sonra tarih, sosyal bilgiler vb. ögretmeni olarak başlayabilme gibi bir seçeneğim olabilir mi ?

 13. Merhaba, İngilizce dil seviyem iyi C1 buna ek olarak İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandım sizce iyi bir bölüm mü? İktisat derslerinin normalden fazla olması bir dezavantaj yaratır mı? Yoksa yatay geçiş ile Marmara İngilizce Siyaset ve Uluslara mı geçmeliyim?

  • Merhaba Bora, okunabilecek en iyi üniversitelerden birini kazanmışsın tebrik ederim. İktisat fakültesinde olması gözünü korkutmasın. Çoğu uluslararası ilişkiler öğrencisi 4 dönem iktisat görüyor (İktisada giriş 1, iktisada giriş 2, mikro ve makro). Ders programınıza bakmak istedim ama açılmadı bir türlü. Yine de fazlaca iktisat dersi olsa bile bu senin için avantaj sayılır. Mezuniyet sonrası sınavlarda, türkiye ekonomisi, para banka, iktisadi doktrinler, uluslararası iktisat derslerinden de soru gelir. C1 iyi bir temel olabilir. Önerim, ilk yıldan itibaren TOEFL ve YDS’ye hazırlan. Yani direk bu sınavların kurslarına gidebilirsin. Yatay geçiş yapmanı gerektirecek bir durum yok bence. Ancak, kendi fakültende çift anadal yaparsan artısı olur. İtalyanca tercihine birşey diyemem ama ispanyolca’ya da bakmanı öneririm. Almanca da ingilizce öğrendikten sonra kolay gelecektir. O da olabilir.

 14. Merhaba admin ben konya selcukta uluslar arası ilişkiler okumak istiyorum.sizce Konya’da okuyup yüksek lisansı ve doktorası İstanbul’da yapsam olurmu

  • İstanbul’da gideceğiniz yüksek lisans bölümüne ve okula göre değişir. Eğer, İstanbul Üniversitesi, boğaziçi, marmara gibi üniversiteleri düşünüyorsanız; zorlanırsınız. 1. dezavantaj, üniversiteler yüksek lisansa öğrenci alırken kendi öğrencilerine öncelik tanır. İkincisi, Konya’daki üniversite ile istanbul’daki üniversitenin eğitim kalitesi birbirinden farklıdır.

 15. ankara sosyal bilimler lisesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler İngilizce bölümü okul olarak derecesi nedir hocam?…oğlum orayı kazandı..okul olarak sizce iyimi?

  • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Sosyal Bilimler Üniversitesi yeni bir okul sayılır. Bundan dolayı, üniversitenin bir başarısı söz konusu değil. Bunun dezavantajı elbette olacaktır.

   • Merhaba Selçuk üniversitesinde uluslararası ilişkide okuyorum okul hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ek olarakta açıktan sosyoloji okuyorjm

   • merhaba
    ben dumlupınar üniversitesinde sbui okuyorum ilk 2 senem bitti yabancı dilimde yok bölümün kpss atamaları nasıl kontenjanı kaç ? yatay geçiş yaparak sosyal bilgiler öğretmenliği okuyabilirim sizce şuan bölümüme devam etmelimiyim yoksa sosyal bil.öğ. mi okumalıyım . teşekkürler

    • Atamalar yok denecek kadar az. Yine bildiğim kadarıyla Sosyal Bil. Öğretmenliğinin de atamaları kötü durumda. Ben sizin yerinizde olsam sınıf öğretmenliği kazanmak için çalışırdım. Mezunların çoğu ilk yıl içinde atanıyor. Maaşları, özlük hakları da gayet iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir