YDS-Yök Dil-TOEFL Sınavları Nedir? Nasıl Çalışmaya Başlamalı?

Kariyer hedefi olanlar için gerekli olan yabancı dil bilgisi ölçmek için ülkemizde ÖSYM’nin düzenlediği yabancı dil sınavı (YDS) ve Anadolu Üniversitesinin düzenlediği YÖK DİL sınavı aracılığıyla yapılmakta. Tüm dünyada çapında olan sınav ise TOEFL (Test of English as a Foreign Language) türkçe karşılığı ile ‘Yabacı Dil Olarak İngilizce Sınavı’ yapılmaktadır. 

ÖSYM’nin düzenlediği YDS sınavı hem üniversitelerde hem de kamuda kariyer mesleklerinde geçerli olmaktadır. Anadolu Üniversitesinin düzenlediği YÖK DİL ise çoğunlukla Üniversitelerin akademik sınavları için geçerlidir. Hedefinize göre girilecek sınavı seçmek durumundasınız. Çünkü, YÖK DİL ve YDS’nin sınav müfredatı birbirine yakın olsa da zorluk dereceleri açısından farklılık gösteriyor. Aynı zamanda iki sınava da girenlerin çoğu YDS’den daha düşük almakta. Kısacası YÖK DİL nispeten daha kolay bir sınavdır.

Tüm dünyada geçerli olan TOEFL sınavı ise diğerlerine göre çok farklıdır. Çünkü, ÖSYM ve Anadolu Üniversitesinin düzenlediği sınav reading (okuma) dayalı iken; TOEFL’da reading’in yanında listening (dinleme), writing (yazma) ve speaking (konuşma) bölümleri bulunmakta. Bu sınavda Türkiye’de tüm kamu ve özel sektör kariyer meslekleri ve üniversitelerde geçerli olmaktadır. Yurt dışında lisansüstü eğitim için zorunlu bir sınavdır. Türkiye’de de Boğaziçi Üniversitesi gibi bir kaç üniversite lisans sonrası için sadece TOEFL’ı kabul etmektedir. Ayrıca, İş Bankası’da uzmanlık ve müfettişlik kadroları için açılan bazı sınavlarda bu belgeyi istemektedir.

2018 YDS Ücreti, Konuları ve Soru Dağılımları

Daha önce belirtiğim gibi bu sınav sadece okuduğunu anlamaya dayalı olan bir sınavdır. Senede 3 kere yapılan ve ücreti 100 TL olan sınavın (Genellikle; Mayıs, Eylül-Ekim, Aralık) başvuruları https://ais.osym.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır. Toplamda 80 soru ve her soru 1,25 puan getirmektedir. Konulara göre soru dağılımı şu şekildedir;

 1. Kelime – Phrasal Verb Soruları (6 Soru)
 2. Tense – Preposition – Dilbilgisi  Soruları (10 Soru)
 3. Cloze Test Soruları (10 Soru)
 4. Cümle Tamamlama Soruları (10 Soru)
 5. Çeviri Soruları (6 Soru)
 6. Paragraf Soruları (20 Soru)
 7. Diyalog Tamamlama Soruları (5 Soru)
 8. Yakın Anlamlı Cümle Soruları (4 Soru)
 9. Paragraf Tamamlama Soruları (4 Soru)
 10. Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümle Sorulara (5 Soru)

2018 YÖK DİL Ücreti, Konuları ve Soru Dağılımları

Anadolu Üniversitesinin düzenlediği, ücreti 85 TL olan sınava başvurular https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr adresi üzerinden alınmakta. YDS’den farklı olarak, Fen, Sosyal, Sağlık Bilimleri olarak 3 çeşit seçenek bulunmakta. Başvuru adresinden kaydınızı tamamladıktan sonra bu üç alandan bir tanesini seçtikten sonra sınav merkezinizi seçerek başvuruyu tamamlayabiliyorsunuz. Konu dağılımları ise şu şekilde;

 1. Kelime – Phrasal Verb Soruları (6 Soru)
 2. Tense – Preposition – Dilbilgisi  Soruları (14 Soru)
 3. Cloze Test Soruları (10 Soru)
 4. Cümle Tamamlama Soruları (11 Soru)
 5. Çeviri Soruları (12 Soru)
 6. Paragraf Soruları (15 Soru)
 7. Paragraf Tamamlama Soruları (6 Soru)
 8. Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümle Sorulara (6 Soru)

Diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soruları YÖK DİL sınavında çıkmamaktadır.

2018 TOEFL Ücreti, Konuları ve Soru Dağılımları

https://www.ets.org adresi üzerinden yapılan başvuruların ücreti 185 $ olarak Türkiye şartlarında sınavların en pahalısıdır. En fazla 120 puan alınan sınavda Türkiye şartlarında ortalama olarak 84 üstü puan almak gerekmekte. TOEFL’ da 84 YDS için 70’e karşılık gelmekte. İsterseniz buradan eş değerlik tablosunu inceleyebilirsiniz.

Bu sınavda yeterli bir puan alınması durumunda ise işsiz kalmak bir hayli zor. Özellikle özel şirketler bu sınavı bir hayli seviyorlar. Çünkü; yabancı dil bilgisini en iyi ölçen sınav. YDS ve YÖK DİL’de adayın konuşma, yazma, dinleme becerileri ölçülmediği için İngilizce yeterlilik isteyen şirketlerin bir çoğu bu sınavı bir ölçü olarak görüyor. Ekstrem durumlar için de şöyle bir fiyatlandırma yapılmış;

Öğe Ücretler
Kayıt 185 ABD doları
Geç kayıt 40 ABD doları
Sınav tarihi değişikliği 60 ABD doları
İptal edilmiş puanların geri getirilmesi 20 ABD doları
Ekstra puan raporları (her bir kurum veya kuruluş başına) Her biri 20 ABD doları
Speaking veya Writing Bölümü puanının gözden geçirilmesi 80 ABD doları
Speaking ve Writing Bölümü puanının gözden geçirilmesi 160 ABD doları

TOEFL iBT Sınavının Bölümleri

Bölüm Süre Sınırı Sayısı Görevler
Okuma 60-80 dakika 36–56 soru Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.
Dinleme 60-90 dakika 34-51 soru Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.
Ara 10 dakika
Konuşma 20 dakika 6 görev Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.
Yazma 50 dakika 2 görev Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.

Kaynak: https://www.ets.org/tr/toefl/ibt/about/content/

Yabancı Dil Sınavlarına Nereden Başlamalı? Nasıl Çalışılmalı?

Eğer yabancı dil sınavlarına yeni başlayacaksanız; gözünüz korkmamalı, ancak hafife de almamalısınız. İlk başlarda aklınızda tutabileceğiniz kelime sayısı sonraki dönemlere göre bir hayli az olacak. Dolayısıyla moral bozukluğu gelecek. Zaman ilerledikçe hafızanızın güçlendiğini hissedeceksiniz.  YDS ve YÖK DİL sınavlarında 70 üstü puan hedefiniz varsa; yaklaşık 5000 üzeri bir kelime dağarcığına sahip olmalısınız. Bu çokta zor değil. 4-5 ayda sıfırdan çok iyi puan alanlara bir çok kez şahit oldum. Ama çalışmak gerek.

Öncelikle yapılması gereken elbette cümle yapısını, öğrenmek. Yani gramer (dil bilgisi) ve beraberinde gramer için kullanabileceğiniz biraz kelime ezberlenmesi gerekiyor. Kaldı ki gramer çalışırken bir çok kelime öğrenmiş olacaksınız.

Gramer için sağlam bir alt yapı oluşturduktan sonrası iş kelime dağarcığınızı geliştirmenize ve bol bol okuma yapmanıza kalıyor. Gramer öğrenirken fazla boğulmamak gerekir. Türkiye’de ki kurslarda gramere çok fazla önem verildiği için öğrencilerin çoğu bir süre sonra sıkılıp bırakıyorlar. Nispeten de haklılar. Çünkü, İngilizce öğrendikten sonra göreceksiniz ki anadili İngilizce olanlar da bu kuralları çok fazla önemsemiyor. Dediğim gibi, İngilizceyi öğrenmek (YDS ve YÖK DİL için) bol bol okuma yapmak ve kelime dağarcığınızı geliştirmeye bakıyor.

Hangi Kaynaklardan Yararlanmalı? Sıfırdan YDS’ye Hazırlanılır Mı?

Bildiğim kadarıyla, benim başarılı olarak gördüğüm English Exam Center ve Akın Dil Eğitim’in kaynakları iyi puan almak isteyenler için yeterli olacaktır. Kendi sitelerinde onlarca kitabın yanında online eğitimleri var ve iki kurumu da başarılı olarak görüyorum.

Sıfırdan YDS’ye hazırlanmak biraz gramer altyapısı edinilirse bence mümkün. Çünkü, Genel İngilizce kurslarında ben başarılı olan pek bir kişi görmedim. Başlangıcı tamamlamak için de çok fazla zaman harcamak durumunda kalıyorsunuz. 1 kurun bir buçuk ay olduğunu düşünürsek; bütün kurları tamamlamak (4 Kur) 6 ayınızı alacak. Bu sürede YDS’den çok iyi puanlar elde edilebilir halbuki ve YDS’ye hazırlanırsanız okuma yeteneğiniz çok daha iyi gelişecektir. Writing, listening, speaking kısımları ise belli bir seviyenin üstünde okuma becerisi ve kelime bilgisi üzerine daha iyi gelişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir