Ana Sayfa / Finans / Brent Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir?

Brent petrol nedir? Ham petrolün fiyatlandırılmasında petrolün kalitesini gösteren referanstır. Brent petrolün yoğunluğunun (hafif) ve sülfür değerinin düşük (tatlı) olması sebebiyle benzin ve dizel yakıt üretmek daha kolaydır. Kısacası rafine edilmesi kolaydır.

Brent petrol, İngiltere ve Norveç arasındaki Kuzey Denizinden çıkarılmaktadır. En kaliteli petrol türlerinden biridir. Fiyatı, İskoçya’nın Sullom Voe terminalindeki satış fiyatı üzerinden belirlenir. İsmi, Shell firması tarafından, Broom, Rannoch, Etieve, Ness, Tarbat bölgelerinin baş harfleri birleştirilerek verilmiştir.

Az miktarda Üretilen Brent Petrol, Fiyatları Nasıl Belirliyor?

Tarihte ilk petrol ticareti 1861 yılında Elizabeth Watts adlı bir gemi ile Pennsylvania ve Londra arasında yapıldı. Sanayi devrimiyle birlikte, büyük üretim tesisleri kuruldu. Bu tesislerin enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıtlar kullanılmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında petrol üreten ülkelerin ve arzlarının artması petrolü küresel bir hale getirdi.

Petrolün çıktığı bölgeye göre kalitesinin farklılaşır. Fiyatının doğru belirlenmesi için güvenilir bir kritere ihtiyaç duyulur. Bu noktada, Brent petrol, %0,37 sülfür içeriği ve yoğunluğu düşük olması petrol ticareti yapanlar için önemli bir kriterdir.

İlk başlarda Brent Petrol fiyatı petrol üreten şirketler ve OPEC üyesi 15 ülke tarafından belirlenmektedir. 1980’lerden sonra, fiyat uluslararası pazarlarda arz ve talebe göre belirlenmeye başladı.

Brent Petrolün avantajı denizden çıkmasıdır. Üretim istenildiği zaman artırılabilir ve istenilen kadar satılabilir. Amerika’da yaygın olarak kullanılan, Brent Petrole nispeten daha kolay rafine edilebilen; ancak karada kilitlenmiş olan West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün arzı boru hattı kapasitesi ile sınırlıdır.

İlk kez 1985 yılında yapılan Brent testi, bugün geliştirilerek 5 farklı petrol bölgesinin karışımı ile elde edilir. Bunun sebebi, Brent petrolün üretiminin azalmasıdır. Bir karışım oluşturularak fiyat istikrarı sağlanır.

Brent Petrolden sonra en yaygın kullanılan tür WTI (West Texas Intermediate)’dir. ABD’nin petrol ihracatı yasağını kaldırılmasından sonra etkili olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir