Hacettepe Uluslararası İlişkiler Bölümü

Editör Uzman tarafından konu açıldı 3 sene önce

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri. İnternetteki yorumlarına bakıldığında bölüm hakkında eleştiren de var iyi ki okumuşum diyen de var. YÖK Atlas verileriyle (puan, sıralama, istatistikler) Hacettepe Uluslararası İlişkileri anlatıyoruz.

Üniversite kampüsü Ankara’da bulunan diğer üniversitelere göre gayet iyi. Elbette ODTÜ dışında. Tek eksiği daha engebeli ve uzak olması. Yine de Kızılay merkeze yarım saat mesafesi var. Kampüs dışındaki yurtlarda ya da evlerde kalan öğrenciler üniversitenin girişine kadar metro ile gelmekte. Oradan otostop ya da otobüsle yerleşkeye gidebiliyorsunuz.

Bölüm Başkanlığını şu an Prof. Dr. Yonca İldeş ANZERLİOĞLU. Ülkücülere daha yakın bir isim. ODTÜ Tarih mezunu. Yüksek lisans ve doktorasını da Hacettepe’de tamamlamış. Diğer öğretim görevlileri de şu şekilde;

 • Prof. Dr. Müge KINACIOĞLU
 • Prof. Dr. Emel Gülden OKTAY
 • Doç. Dr. Itır İMER
 • Doç. Dr. Murat ÖNSOY
 • Doç. Dr. Zeynep ARKAN
 • Doç. Dr. Mine Pınar GÖZEN ERCAN
 • Doç. Dr. Anar SOMUNCUOĞLU
 • Doç. Dr. Burak TANGÖR
 • Doç. Dr. Şebnem UDUM
 • Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Ömür ATMACA
 • Dr. Öğr. Üyesi Kaan Kadri RENDA
 • Dr. Öğr. Üyesi Renk ÖZDEMİR
 • Dr. Öğr. Üyesi Esengül AYAZ AVAN

Akademik kadroya bakıldığında zayıf kalıyor. Akademik kariyer hedefiniz varsa ve puanınız tutuyorsa ODTÜ tercih edilebilir. Kamuda ya da özel’de uzman ya da müfettiş olmak istiyorsanız; Ankara Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli iyi bir seçenek olabilir. Bölümde okuyan her öğrenci diplomatlık hayali kursa da mezunlar arasından günümüze kadar hiç diplomat çıkmamış. Mezunlar daha çok bankalarda iş bulmakta.

Bölüm İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bulunmakta. Kazananların % 63’ü farklı şehirden gelmekte. Bölüme girebilmek için 426,400 OBP ile ortalama 109 net gerekiyor.

Bölümü ilk sırada tercih edip Türkiye sıralaması ilk 10’da yer alanlara tüm Hacettepe konukevlerinde ücretsiz konaklama, ilk 100 arasında olanlara ücretsiz yurt, Hacettepe uluslararası ilişkileri kazanalar arasında ilk 3’e girenler 3 öğün ücretsiz yemek verilmekte. Öğrenciler bu hakka 4+1 yıl boyunca sahip olur.

2015 2018 yılı taban puan başarı sıralaması tablosu şu şekilde;

Taban Puan Başarı Sıralaması
2018 Eklenmemiş 57.427
2017 400,21981 38.162
2016 413,00015 39.920
2015 370,91199 46.938

Bölümde toplamda 455 öğrenci bulunmakta. Bunun % 58,0 kız öğrenci. % 42,0’si erkek. Her yıl yaklaşık 75 öğrenci mezun oluyor.

Hacettepe Uluslararası İlişkiler Öğrenci Sayısı

Bölüme başlamadan 1 yıl İngilizce eğitimi verilir. Kur sistemi vardır. İyi bir eğitim verilmez ancak; iyi bir temel atabilirsiniz. Eğer İngilizceniz iyi ise yaz döneminde açılan sınava girerek hazırlıktan muaf olabilirsiniz.

Sonuç olarak, Hacettepe Uluslararası ilişkileri yazmadan başka alternatifleri düşünmek gerekir. ODTÜ akademik olarak donanımlı, Ankara Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli daha çok KPSS A odaklı eğitim vermekte.

4 Cevaplar
İzel Güven cevaplandı 3 sene önce

Akademik kadro zayıf kalıyor demeden önce hocaların özgeçmişlerine bakmanızı öneririm. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bu ülkenin en iyi bölümlerindendir.

aylin cevaplandı 3 sene önce

Aslında önce sizin özgeçmişleri araştırmanız gerekir. Mesela dekanınızın özgeçmişine baktınız mı hiç? Kayda değer bir çalışma var mı uluslararası ilişkiler üzerine? Yurt dışında hangi üniversitelerde çalışma yapmış ya da yabancı hangi kaynaklarda makaleleri yayınlanmış? 

ege cevaplandı 3 sene önce

Başarılı bir şekilde diplomatlık görevine seçilen öğrenciler var. Yanlış bir bilgilendirme olmuş

ali cevaplandı 2 sene önce

Başarılı bir şekilde diplomatlık görevine seçilen öğrenciler var. Yanlış bir bilgilendirme olmuş

 

 

Bir Cevap Yaz