Klasik Sınavlar; Kamu Gözetimi, Sayıştay, Vergi Denetim

Beklemeci tarafından konu açıldı 2 sene önce

Klasik sınavlar için nasıl ve nereden çalışmalıyız vb. sorular sıkça sorulmaktadır. Benim oldukça ideal bir önerim olacaktır. Özellikle de Sayıştay sınavında klasik sınava kalan bir birey zaten alanda oldukça iyidir. Vergi Müfettiş Yardımcılığı, Gümrük Müfettiş Yardımcılığı ve üst kurulların klasik sınavları için de geçerli olacak bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Klasik sınav, okuduğunuz konuyu ya da bildiğiniz bir terimi sizden anlamlı ve kurallı bir şekilde açıklamanız, tanımlamanız için oluşturulan bir sınavdır. Bu yüzden test mantığı ile klasik sınavı yapmanız son derece zordur. Öğrenci bilgiyi bilir, testte görür hemen cevaplar ve verdiği cevap doğrudur da. Ancak öğrenciden bu bilgiyi tanımlamasını istediğinizde zorlanır. Tıpkı mülakatlarda olduğu gibi. Ne diyeceğini bilemez nerden başlayacağını ve nasıl bitireceğini çok idrak edemez. Aslında özelliklerini belirttiğimiz öğrenci test sınavında oldukça başarılı olan bir öğrencidir. Ancak bilgiyi öğrenme aşamasında o bilginin bir kaç önemli yerlerini kafasında tutar ama tamamını hafızaya atmak istemez, bu yüzden de o bilgi sorulduğunda tanımlamakta zorlanır.

Öğrenciye BLACK teoremi nedir dediğinizde tanımlamakta zorlanır ama ortanca seçmen veya tek tercih gördüğünde hemen test sınavında doğruyu işaretler. İşte klasik sınav size burada BLACK in teoreminin sadece ortanca seçmen ifadesini ya da sadece tek tercih ifadesini istemez, o teoremin tamamını ister. Bu yüzdendir ki öğrenci eğer klasik sınavda başarılı olmak istiyorsa kesinlikle öğreneceği şeyin tamamına hakim olmalı ve bununla beraber de bilgiyi kâğıda anlamlı, kurallı ve yazım kurallarına dikkat ederek aktarmalıdır. Yani klasik sınavlarsa sadece bilgi de yetmiyormuş görüldüğü gibi. O bilgiyi anlamlı ve kurallı bir şekilde ayrıca yazım kurallarına uyarak yazmalısınız ki kâğıdınızı okuyan komisyon evet işte aradığımız cevap bu desin ve tam puan versin.

Özellikle de SAYIŞTAY gibi VERGİ DENETİM KURULU gibi denetim kadroları için son derece önem arz eden bir hususu aktarmak istiyorum. Bu kurumlar personelinden teftiş yapıp da rapor hazırlanmasını isteyen kurumlar olduğu için siz sınavda öyle bir cevap vermelisiniz ki az ama istenilen cevaplar olmalı. Çünkü siz o kuruma girdiğinizde raporlarınızın sonuç bölümleri olacaktır o sonuç bölümlerini Bakan Başkan vb. üst amirler okuyacaktır. Emin olun o kişiler sadece sonuç bölümleri ile ilgilenen kişiler olacaktır. Bu yüzden 200 sayfalık bir raporu siz sonuç kısmında yarım sayfadan fazla yazarsanız bu nasıl sonuç diye kimse okumaz ve bazen raporlarınız geri döner. İşte bu bahsettiğim hususa tüm denetim kadroları dikkat ediyor ve sınava girecek öğrenciden de sınav sorularının cevaplarını okurken dikkat ettikleri unsur da yukarıda bahsettiğim husus olan, bu kişi bu kuruma girerse raporunda İşte böyle güzel bir şekilde az ve öz, tam istendiği gibi cevap verecektir algısını oluşturmanızı bekliyor. Hem imlâya dikkat etmiş hem anlamlı ve kurallı bir şekilde bilgiyi aktarmış diyecekler ve bu husus sizin için son derece önemli bir durum olacaktır. İşte bahsettiğim unsurlar son derece önem arz etmekte ve bu şekilde bir cevap sizden beklenmektedir.

Peki, istenileni kısa, öz, kurallı, anlamlı ve istenilen bilginin tamamını yazabilmemiz için ne yapmamız gerekecek? Bu sorunun cevabı bana göre sağlam kitaplara çalışmaktan geçiyor. Eğer klasik sınavda başarılı olmak istiyorsanız test kitaplarından ziyade oldukça sağlam bir konu anlatımını kitabını yine sağlam bir şekilde bitirmeniz gerekiyor. Size önerebileceğim konu anlatım kitapları şu şekilde:

HUKUK: Güncel MURAT hukuk kitabi
MALİYE: Güncel Arda Hakan ÖĞRETİR hocamızın 4T Maliye konu anlatımı. Vergi için ise MATRAH Vergi Hukuku konu anlatımı
İKTİSAT: Yüksel Bilgili hocamızın 4T Makro-Mikro konu anlatımı
MUHASEBE: Eğer monografi isteniyorsa Ferhat YILDIZ hocamızın monografi kitabı. Sayıştay için monografi istenmiyor bu yüzden konu anlatımı kitap olarak Ali Rıza KILIÇARSLAN hocamızın POZITIF MUHASEBE kitabı.
MAKALE: Kesinlikle Mahfi EĞİLMEZ hocamızın yazılarını okuyun. Ayrıca Türkiye ekonomisi ile alakalı güncel her türlü haber, yazı ve makaleyi takip edin. Sağlam bir TR Ekonomisi kitabı bitirmek fayda sağlayacaktır. Pegem yayınlarının TR Ekonomisi güzel bir kitap. Ayrıca Yasin ÇOBAN hocamızın TR Ekonomisi kitabı da klasik sınavlar için oldukça güzel bir kaynaktır bu kitaba da bakabilirsiniz.
İşte yukarıdaki kaynaklar ile klasik sınavda başarıya ulaşabilirsiniz. Sadece bu kitapları bitirip oldukça güzel puanlar alabilirisiniz. Bu kitapları bitirmeniz yaklaşık 1 ayınızı alır. Şayet 2 kere bitirirseniz emin olun ki her klasik sınavda başarıyı yakalarsınız.

Bir Cevap Yaz