Kpss Dershaneye Gitmeye Gerek Var Mı? Gitmeden Kazanılır Mı?

Editör Uzman tarafından konu açıldı 2 sene önce

Dershaneye gitme hususunda kararsız kalanlar okumanızı tavsiye ederim.

İyi akşamlar arkadaşlar. Yeni başlayacak olan binlerce kişinin herkes gibi alana çalışmaya başlamadan önce kafasındaki dershaneye gitsem mi gitmesem mi sorularını gruplarda oldukça fazla görüyoruz. Evvela söylemem gerekir ki eğer sistemli birisi iseniz ve ben kendim çalışabilirim diyorsanız kitap ve video yayınları ile oldukça güzel puanlar alabilirsiniz bu manada dershaneye hiç ama hiç gerek yok. Ama ben ders çalışamam ille de dershaneye gitmeliyim hoca bana anlatmalı ben de her soruyu sormalıyım ve bir düzen oturtmalıyım derseniz o halde dershaneye gitmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca bazı dershanelerde hocalar sürekli dershanede bulunup öğrenci ile ilgilenmekte ve öğrenci her türlü soruyu hocaya sorup öğrenme fırsatı bulmaktadır. İşte böyle dershanelere gidilebilir. Böyle dershaneler sistemli ve öğrenci için uğraşan dershanelerdir. Peki, bu dershaneleri nasıl tespit edebiliriz? Özellikle Ankara için konuşacak olursam dershanelere gittiğinizde evvela bir önceki sene kayıt sayısı ne kadar sormanız sizin yararınıza olacaktır. Yıllardır öğrenci sayısı oldukça iyi olan dershaneler demek ki sistemini öyle güzel oturtmuşlar ki her sene yüzlerce kayıt alıyorlar. Bu yüzden özellikle Ankara’da en büyük referansınız kesinlikle dershanenin bir önceki kayıt sayısı olacaktır.

Mesela DATA gibi bir dershane her sene 500 den fazla kayıt alıyorsa bu dershane cidden iyidir ve sistemlidir ki öğrenci bu dershaneyi her sene öneriyor ve talep de ediyor. Ya da 4T gibi bir dershane kayıtları da yayınları da oldukça iyi ki her sene öğrenci tarafından öneriliyor. İste bence eğer ille de dershaneye gidecekseniz böyle köklü ve herkes tarafından sevilen dershaneleri muhakkak gidip görün. Her istediğinizi sorun kafanızda soru işareti varsa başka dershanelere gidin sorun.

Ankara’da başka iyi dershaneler de vardır elbet gidip görmek gerekir. Bir başka bahsetmem gereken husus var ki o da dershaneye gitseniz dahi bu alanı halletmek istiyorsanız kesinlikle kendiniz evinize geldiğinizde tekrar etmeli, çalışmalısınız. Ve dershane başarıda en fazla %30-40 etki edecektir. Hele bir de herhangi bir işte çalışıyorsanız dershane size belki de engel teşkil edecektir. Sadece dershanede öğrendiklerinizle bu iş olmayacaktır. Şahsi fikrimi soracak olursanız bence dershanesiz de olabilir ama kendi başınıza halletmeniz dershane ile halletmenizden daha zor olabilir.

Çünkü birey kendi başına halletmeye çalışıyor ama yarı yolda sıkılıyor daralıyor başaramıyor bırakıyor. Dershane olunca orada bir sürü kendi gibi arkadaşları oluyor hocaları oluyor bir şekilde onlardan ciddi motivasyon sağlıyor işte bu yönü ile dershaneye gitmek avantaj sağlayacaktır. Ama yine de kendi başınıza halletmeniz olanaksız değil. Kesinlikle cidden azimli iseniz kendi başınıza da halledebilirsiniz. Muhasebe ve iktisat gibi dersleri kendi başınıza halletmeniz çok zor oluyor sadece bu dersler için gidip maliye ve hukuku kendiniz de halledebilirsiniz. Bu da başka bir seçeneğiniz olabilir.

Başka açıdan bakacak olursak, eğer ilk yılınız ise ne süreci ne dersleri ne de sistemi bilmediğiniz için gerçekten de alan sınavı oldukça zorlaşıyor. İlk yılı olanların dershaneye gitmeleri yararına olabilir. Ama ikinci üçüncü ve daha fazla süredir çalışanlar için dershanenin çok yararlı olmayacağını düşünüyorum. Dershane hususunda iyi düşünmek gerekir

Bir Cevap Yaz