Ana Sayfa / Question / Liyakat Neden Önemli

Liyakat Neden Önemli

Beklemeci asked 5 ay ago

Ülke neden bu halde ? Neden hiçbir kurum düzgün işlemiyor ? Sebebi basit.
Yüksek Seçim Kurulu 175 kişinin alınacağı bir müdürlük ilanı açtı. Mezun olduktan sonra rahat bir nefes alamadan bir umut hemen sınava hazırlandık. 2-3 ay gibi bir sürede de 17 bin küsür kişinin girdiği sınavda ilk bine girerek mülakata katılmaya hak kazandım ( 100 sorunun 81 tanesini doğru yaparak ki bunu 2-3 ay gibi kısa bir sürede başardım)
Sözlü sınav içinde ayrıca çalıştım çabaladım.
Mülakatta biri alan , biri genel kültür bir tanesi de inkılap tarihi olmak üzere 3 soru yöneltildi. Mülakat 100 puan üzerinden değerlendiriliyordu. Bu 100 puanın dağılımı ise
Alan sorusu : 50 Puan
İnkılap tarihi sorusu : 15 Puan
Genel kültür sorusu : 15 Puan
Konuşma-Diksiyon : 20 Puan.
Alan sorum : ” Seçmen listesinde olsalar dahi oy kullanamayacak kişiler kimlerdir ? ” Bu soruya eksiksiz , kanunda ne yazıyorsa , harfi harfine cevapladım. Yani 50 puan üzerinden bırakın 35 40 puan vermeyi 49 puan verseler bile adaletsizlik olurdu. Kanunda harf bile atlamadan bu soruyu cevapladım.
İnkılap tarihi sorum : Meclis kararıyla görevinden alınan padişah kimdir ?Bu soruya da Abdulhamit cevabını verdim. Daha sonra tarihini de sordular. Tarihini bilmiyordum. Ama sorunun özü açıktı , bana kim olduğu sorulmuştu. 15 puanlık soruda en azından 10 puan almam gerekiyordu.
Genel Kültür Sorum : Arap İsrail savaşları sonunda imzalanan antlaşmanın adı nedir ? Bu soruyu bilmediğimden bilmiyorum dedim.
Diksiyonum ise gayet düzgündü. Hiç de heyecanlanmamıştım. En azından 20 puanlık bu kısımdan minimum 15 puan almam gerekiyordu.
Puanları alt alta toplayınca en kötü senaryoda bile 75 puan almam gerekiyordu.
Peki ne oldu ?
Mülakatlar bitti , KAZANANLARIN LİSTESİ AÇIKLANMADI. Düşünün , bir devlet kurumu sınav yapıyor , kazananların listesi açıklanmıyor. Herkes kendi TC numarasıyla girip kazanıp kazanmadığını öğreniyor. Yani belki de sınava da mülakata da girmeyen biri bir şekilde müdür yapılmış olamaz mı ? Nereden bilebilirim ? Ortada ne sonuç listesi var ne de herhangi bir şey.
Bunun üzerine bir süre sonra CİMER’e bu konuyu bildiriyorum. Gelen cevap ise açık. Listenin açıklanması yerinde görülmemiştir , KAZANANLAR HARİCİNDE 70 VE ÜSTÜ ALAN HERHANGİ BAŞKA KİMSE YOKTUR. Bunun Türkçesi tam olarak şu. Alacağımız insanlara 70 puan verdik , geri kalanlara 70’in altında vererek baraj altı bıraktık.
Peki listenin açıklanması neden yerinde görülmedi ? Neden şeffaf olmadınız ? Kimden neyi sakladınız ? Aldığınız insanların adını soyadını öğrendiğimiz zaman bu insanların ufak bir araştırmayla hangi gençlik kollarına üye olduğunu öğreneceğimizden mi korktunuz ? Bu bilinmezliğin nedeni neydi ?
İşin en garip tarafı da yazılı sınavda 100 sorunun 96sını doğru yapıp 17bin kişi içinde 1. olan arkadaşı da mülakattan elemişsiniz. Hak mıdır bu ?
Hakkımın yendiğini düşüyorum. Eğer gerçekten hakkım yendiyse haram olsun. Bu kayırmaların hesabı elbet bir gün sorulacak. O gün geldiğinde iki elim yakanızda olacak.

Taner Koşar

Your Answer