Öğrenciyken KPSS’ye Hazırlanma – İİBF

melike tarafından konu açıldı 2 sene önce

İİBF 1,2,3 VE 4.SINIFTA OLUP DA ŞUAN NE YAPARSAM GELECEĞİM İÇİN DOĞRUYU YAPARIM VE KPSS İÇİN DOĞRU ŞEYLER YAPARIM DİYE DÜŞÜNENLER KESİNLİKLE OKUMANIZI ÖNERİRİM.

Şuan yazacaklarımı emin olun ben yapmadım diye her gün pişman olduğum ve keşke yapsaydım her şey çok daha farklı olurdu dediğim için tüm samimiyetimle yazıyorum bunu bilmenizi isterim. Eğer buradaki yazılan şeyleri zamanında yaparsanız emin olun mezun olduğunuzda belki 3 belki 4 belki 5 seneniz boşuna gitmez ve direk mezun olduğunuzda dahi atanma şansınız fazlası ile artacaktır. Şundan emin olun ki eğer üniversite döneminizi verimli geçirmez iseniz mezun olduğunuzda son derece pişman olup yıllarınızı heba edebilirsiniz. İşte bunu yapmamanız için dikkatlice okuyup daha önce bu yazılanları yapmamış bir kardeşinizin ciddi bir ikazı olarak değerlendirip hamlelerinizi buna göre yapın.

Şuan 1. SINIFTA olan iibf’li arkadaşlarım kesinlikle bilmeniz gereken bir şey var ki o da ingilizcesiz bu ülkede şuan için çok az şey olabilirsiniz. Siz 5 sene sonrası için düşüneceksiniz ve belki de 5 sene sonrası ingilizcesiz hiçbir şey olamayacaksınız. Üniversitenin rehavetine kapılık gezip tozmayı bırakıp her şeyi geri plana atıp gelin ingilizcenizi halledin. Yazılın çok sağlam bir kursa oturun ingilizce seviyenizi geliştirin yds den en az 70 almayı ilk planınız olarak kurgulayın. Bakın şuan dahi açılan ilanların yüzde 80 i ingilizce istemekte ya da sınavda ingilizce sormakta ve bir çoğunda baraj bulunmaktadır. Emin olun sizler mezun olduğunuzda bu ingilizce belki de gireceğiniz her sınavda uygulama alanı bulacaktır.

İleride veryansın etmek istemiyorsanız daha ilk senede İngilizcenizi çok iyi bir düzeye çıkarıp YDS den de en az 70 almak için çabalayın. Bir çok kurum YDS’yi 5 yıl geçerli kabul etmekteler. Bir kez dahi aldığınız 70 üstü YDS puanı sizi hayal edemeyeceğiniz yerlere taşıyabilir. YDS en önemli husus idi bunun haricinde bir önemli hususu daha arz etmek istiyorum. KPSS ALAN dediğimiz sınavda 4 çok önemli ders bulunmaktadır. Bunlar; İKTİSAT, MALİYE, HUKUK, MUHASEBE dir. Bu 4 temel dersin altında bulunan her dersi de tam manasıyla öğrenmelisiniz. Mesela iktisatta makro, mikro ve son 5’liyi. Maliyede 7 tane maliye dersinin bulunduğu dersleri. Hukukta 7 hukuk dersini. Muhasebede genel muhasebe, maliyet muhasebesi ve finansal yönetim derslerini. Bu 4 temel dersin ve ayrıştığı diğer dersleri çok önemseyin.

Okul derslerinizde seçmeli olarak bu dersleri seçin. Ana ders olan derslerinizde bu derslerin sınavlarını çok önemseyin ve okul derslerine girin. Bu derslere kendiniz de ek olarak çalışın. Kısacası daha 1.sınıftan kpss’ye kendinizi hazırlayın. Emin olun iyi bir hocadan aldığınız okul dersleri sizi öylesine gelistiriyor ki başka insanlardan 3 4 adım öne taşıyor. Daha birinci sınıfta kendinizi kpss’ye hazırlarsanız belki 4.SINIFTA girdiğiniz kpss sonrası mezun olduğunuzda hemen atanma şansınız dahi olacaktır. Bir hususu daha dillendirmek isterim ki o da adalet açık öğretim okumanız yönünde olacaktır.

Geleceğin mesleği kim ne derse desin hukuk mezunlarına dönüktür. Her alanda kendilerini gösteriyor ve her zaman farklı iş sahası onlara açılıyor. Yerinizde olsam adalet açık öğretime gecikmeksizin yazılırdım. Sonrasında da hukuk fakültesine geçmek için tek adımızın kalacaktır o da DGS. Dgs’yi yapabilmeniz için de Türkçe ve matematiğiniz iyi olmalıdır. Bu kadar çok şeyi bir arada nasıl yapacağım demeyin. Eğer bu dediklerimi zamanında yapmazsanız emin olun mezun olduğunuzda her gün 8-10 saat çalışarak bu zamanları arayacaksınız.

Şuan 2. sınıfta olan arkadaşlarım için de 1.sınıfta olan arkadaşlarıma ne önerdiysem aynısını öneriyorum.
Şuan 3. sınıfta olan arkadaşlarım için de 1. sınıfta olan arkadaşlarıma ne önerdiysem öneriyorum. Ancak bir kaç farklı hususu belirtmek istiyorum. Eğer 3.sınıftaki arkadaşlarımız çift yılda iseler genel kültür ve genel yetenek derslerini geliştirmeleri kpss puanları acısından son derece öneme sahiptir. Çift yıl olması münasebetiyle de alacakları 85 üstü p3 puan mezun olduklarında direk kpss b den atanma fırsatı oluşturacaktır kendilerine. Bu yüzden 3.sınıftaki arkadaşlar ek olarak genel kültür ve yetenek derslerini geliştirin 3 4 adım daha ileriye taşıyın kendinizi. Eğer cebinizde p3 puanınız olursa emin olun o kadar rahat oluyorsunuz ki gireceğiniz başka sınavlarda dahi bunun rahatlığı sizi olumlu etkiliyor. Benim ilk senemde p3 puanım vardı ve hep bu rahatlıkla girdim sınavlara. Nitekim oldukça güzel puanlar da aldım.

Şuan 4.sınıfta olan arkadaşlarıma 1.sınıfta olan arkadaşlarıma önerilerim haricinde ek olarak bir kaç farklı hususu belirtmek istiyorum. Siz artık mezun durumundasınız ve 1 sene sonra hayatınız bambaşka olacak. Aileniz eş, dost sizden bir yerlere girmenizi bekleyecek. Siz de kimseye yük olmamak için bu psikoloji ile yaşayacaksınız. Ve şuan bu psikolojiyi yıllardır yasayan yüzlerce arkadaşınız bulunmakta bunu bilin. Siz bu kişilere ek olmak istemiyorsanız bu son yılınız olan 4.sınıfı çok daha iyi değerlendirin. Yukarıda bahsettiğim hususları geçmiş senelerde dikkate aldıysanız zaten kpss’ye çok rahat gireceksiniz demektir. Eğer dikkate almadıysanız yine de her şey çok geç değil. Bu senenizi çok daha iyi değerlendirmelisiniz.

Kpss de kendinize güvenmiyorsanız kpss dershanesine yazılıp ciddi bir alt yapı edinebilirsiniz. Dershaneye gitmeden de yukarıdaki belirttiğim hususlara dikkat edip kendiniz çalışıp başarabilirsiniz. Eğer bu sene de bunu yapmazsanız sizi çok daha zor bir süreç bekleyecektir bunu bilin isterim.

Bir çok kez dile getirdiğim bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Eğer çift yılda iseniz ilk önceliğiniz bence KPSS B olsun. Genel kültür ve yeteneginizi geliştirip p3 ten alacağınız 85 üstü puan sizi merkezi atamada bir yerlere yerleştirecek bir puan demektir. Bu rahatlıkla inanın önünüzdeki diğer sınavları da rahatlıkla başarırsınız. Bir de lütfen daha ilk sınıftan İngilizcenize önem verin, yukarıdaki dediğim diğer hususlara da dikkat edin. Çok değil daha 3-4 sene öncesine kadar bu bilgileri bizlere kimse vermedi. Eğer az da olsa bilgilendirilseydik her şey çok daha farklı olabilirdi. Sitem ettiğimizden değil bugünümüze şükür elbette. Ama ben bu süreçte çok fazla eziyet çekmiş bir kardeşiniz olarak benim yaşadığımı yaşamamanız için sizlere yardım etmeye çalıştım. Umarım sözlerime kulak verir beni dikkate alırsınız. Hepinizin hakkında hayırlısı olması temennisi ile…

Bir Cevap Yaz