tam serbest ekonomide genişletici ve daraltıcı para politikalarının etkilerini

özge tarafından konu açıldı 3 sene önce

dışa açık bir ekonomide esnek döviz kurunun uygulandığı ve ülkeler arasında sermaye hareketliliğinin tam serbest olduğu genişletici ve daraltıcı para politikalarının etkilerini detaylı olarak grafik yardımıyla açıklayınız

9 Cevaplar
Editör Uzman cevaplandı 3 sene önce

Esnek Kur Tam Sermaye Hareketliliği Altında Para ve Maliye Politikası
Para Politikası
Başlangıçta dengede olan ekonomide genişletici para politikası LM eğrisini sağa kaydırırken daha düşük faiz düzeyinde, daha yüksek gelir düzeyinde denge sağlanır. Bu noktada faiz oranının düşmesi sermaye çıkışına neden olurken ödemeler bilançosu açık verir. Esnek kurdayken dövize olan talebin artması Yerli paranın değerini düşürürken bu ihracatın artıp, ithalatın azalmasına ve IS eğrisini sağa kayarak aynı faiz düzeyinde daha yüksek gelir seviyesinde dengeye gelir. Esnek kurda para politikası etkindir.
Maliye Politikası
Başlangıçta dengede olan ekonomide genişletici maliye politikası IS eğrisini sağa kaydırırken iç denge daha yüksek faiz ve gelir seviyesinde sağlanır. Bu noktada faizin yükselmesi sermaye girişini arttırırken ödemeler bilançosunda fazla yaratır. Esnek kurda sermaye girişi TL’ye olan talebni arttırırken döviz kurunu düşürüp TL’nin değer kazanmasına neden olur. Bu değer kazancı ithalatı arttırıp ihracatı azaltırken IS eğrisinin sola kaymasına ve eski düzeyde dengeye gelmesine sebep olur.
Konu anlatımının tamamını linkte bulabilirsiniz.
https://ekonomihukuk.com/makro-iktisat/is-lm-bp-modeli/

Mustafa cevaplandı 3 sene önce

Tam olmayan sermaye hareketliliği ve esnek döviz kuru sisteminde, para ve maliye politikalarına ilişkin ne söylenebilir?

Editör Uzman cevaplandı 3 sene önce

Merhaba, yukarıda verilen cevabın en sonunda verilen linkte bulabilirsiniz. İyi çalışmalar

Emre cevaplandı 3 sene önce

Hocam ben tam olmayan sermaye hareketliliğini soruyorum soruda tam sermaye hareketliliğinden bahsediyor sanki, ben mi yanlış görüyorum

Editör Uzman cevaplandı 3 sene önce

Merhaba, siz yanlış görmüyorsunuz. Yanlışlıkla yazmışım. Tam olmayan sermaye hareketliliğinde BP eğrisi dik konumdadır. Ekonomi dışa kapalıdır. O şekilde yorumlaya bilirsiniz.

Bir Cevap Yaz