Konsolidasyon Nedir?

Mali konsodilasyon (Değiştirme); kısa vadeli bir borcun uzun vadeli ya da süresiz borç haline getirilmesidir. Konsolidasyon alacaklısının kendi rızasına bırakılır. Devlet tek taraflı iradesi ile konsolidasyona başvurur.

Latince’deki consolido (eklemek, iliştirmek) sözcüğünden türemiştir. TDK’da, konsolidasyon kelimesinin anlamı “birleştirmek” olarak verilmiştir.

Borçlarını konsolide etmek isteyen ülke daha yüksek faizle bankalara erteleme talebinde bulunur. Bu durum o ülkeye olan ekonomik güveni sarsar. Dış yatırımcılar için de olumsuz karşılanır. Borçlarını ödeyemeyen bir devlette yatırım risklidir.

Devlet, konsolide ettiği borçlarını ödeyememesi durumunda borç aldığı şirket yada devlete kapütülasyon verebilir. Tarihte, borçlarını ödeyemeyen devletlerin yönetimine el koyulduğu da görülmüştür.

Bunun yanı sıra, bankalar kişilerden borçlarını temin etmek amacıyla var olan hesapları birleştirebilir. Farklı hesaptan alacağını karşılayabilir.

Genel olarak, bir kişiler için konsolidasyon kredisi mantıklı duruyor. Ancak bir konsolidasyon kredisi almadan önce birkaç faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Krediyle borçlar ödendikten sonra eski harcama alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Aksi takdirde, borçlar yine bütçeyi aşabilir ve yine konsolidasyon kredisine başvurulur. Böylelikle, kısır döngü içine girilir.

En iyi çözüm, bütçenizi takip ederek harcama sorunlarınızı gidermek ve borç ödeme planı oluşturmaktır. Bu size finansmanınızı tersine çevirmek için en iyi sonuçları verir. Konsolide etmeye karar verirseniz, alışveriş yaptığınızdan ve kredinize olan faizden tasarruf etmenin yollarını aradığınızdan emin olun. Faiz oranınız ne kadar düşükse, krediyi o kadar hızlı ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir