Marjinal Nedir?

Marjinal, mevcut durumdan, genel görüşün aksine sıra dışı olandır. Özellikle İktisat, finans gibi alanlar olmak üzere farklı alanlarda da terimsel olarak kullanılmaktadır.

Ekonomide ve finans alanında marjinal kelimesinin anlamı kısaca son birim olarak çevrilebilir. Üretim, etkinlik, bölüşüm gibi konuların analizinde genelin analizini yapa bilmek için son birimin analizi de yapılması gerekir.

Marjinal ürün maliyeti denildiğinde, firmanın ürettiği son ürünün maliyeti anlamına gelir. Buradan şirketin maliyetlerinin en düşüğe inip inmediği konusunda analiz yapılır. Firma üretime geçtiği ilk zamanlarda marjinal ürün maliyeti artarken; ölçeğin büyümesiyle marjinal ürün maliyeti azalmaya başlar ve şirket kara geçer.

Marjinal Fayda; Bir ürünün tüketilmesi sonucunda her birimden alınan faydadır. 5 adet ekmek tüketiminde 5. ekmeğin tüketimi bizim için marjinal faydayı ifade eder.

Marjinal Dönüşüm Oranı; Üretim İmkanları Eğrisi üzerinde mallardan birinin üretimini bir birim arttırmak istediğimizde diğer maldan ne kadar vazgeçmemiz gerektiğini gösteren orandır.

Marjinal İkame Oranı; Farksızlık eğrisi üzerinde tüketicinin tükettiği mallardan birinin tüketimini bir birim artırdığında aynı fayda düzeyini koruyabilmek için diğer maldan ne kadar vazgeçmesi gerektiğini gösteren orandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir