Zorunlu Karşılık Nedir?

Zorunlu karşılık, mevduat kabul eden finansal kurumların topladıkları mevduatlar karşılığında merkez bankası nezdinde kanunen tutmak zorunda oldukları para veya parasal değerlerin toplam tutarını ifade eder.

Zorunlu Karşılık oranı nedir? Zorunlu karşılıkların vadesiz mevduatlara oranına zorunlu karşılık oranı denir. Merkez bankaları bu oranı bir para politikası aracı olarak da kullanabilmektedir. Eğer bankalar atıl rezervlere sahip değilse, zorunlu karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırırlar ve bu durum para arzının azalmasına neden olur.

Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde ise zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerv şekline dönüşür. Bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların  kredi tabanının genişlemesi de para arzının artmasına neden olur.

Örneğin; Bir kişinin vadesiz mevduat hesabına 10.000 TL yatırdığını varsayalım. Bankanın tutmak zorunda olduğu karşılık oranı da %10 olsun. Banka 1000 TL karşılık ayırdıktan sonra kalan 9000 TL’yi bir başka müşteriye kredi olarak açma imkanına sahiptir.

Bu krediyi alan kimse de 9000 TL’yi ödemelerinde kullanmak üzere bankaya yatırsın. Banka yine %10 karşılık oranından 900 TL karşılık ayırarak kalan 8100 TL’yi kredi olarak açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir