İşsizlik Nedir? Nasıl Hesaplanır, Türleri Nelerdir

İşsiz Nedir; Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilere işsiz denir.

 • İradi işsiz: Cari ücret düzeyinde çalışmak istemeyen daha yüksek ücret ve daha iyi iş imkanları arayan bireylerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Gayri İradi İşsizlik: Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilerdir.

İşsizlik Oran Formülleri

İşsizlik Oranı Formülü; (İşsiz Sayısı/ İşgücü)*100

İşgücüne katılma Oranı Formülü: (İşgücü/Aktif Nüfus)*100

İstihdam Oranı Formülü: (Çalışanlar/Aktif Nüfus)*100

Bağımlılık Oranı Formülü: (Çalışmayan Kişi Sayısı/ Aktif Nüfus)*100

Aktif nüfus nedir?: 15-65 yaş arasındaki kişiler aktif nüfusu oluşturmaktadır.

Toplam işgücü nasıl bulunur? ; Aktif nüfus içerisinden çalışmak istemeyenleri, askerlik hizmetini yapanları, engelli olanları, ev hanımları, öğrenciler ve mahkumların çıkarılması; çocuk işçileri ve 65 üstü çalışanlar eklenirse toplam işgücü bulunur.

Eksik İstihdam nedir?: Kısaca, çalışanların işlerinden memnun olmamaları ya da yeteneklerinin altında bir işte çalışmalarına denir.

İşsizlik Türleri Nelerdir?

 • Friksiyonel- Arizi- Geçici İşsizlik: Kişilerin yer ya da meslek değiştirmesi sonucu veya mezun olduktan sonra iş buluncaya kadar geçen sürede ortaya çıkan işsizliktir.
 • Yapısal İşsizlik: Çalışanların toplam talepte ve teknolojide meydana gelen değişmelere uyum sağlayamaması sonucu oluşan işsizliktir.
 • Konjonktürel (Devrevi) İşsizlik: Toplam talebi tam istihdam karşılamada yetersiz olduğu durumda ortaya çıkan işsizliktir.
 • Gizli İşsizlik: Üretim sürecine katıldıkları halde üretime katkıları olmayan yani marjinal verimlilikleri “0” olan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Mevsimsel İşsizlik: Yılın belli dönemlerinde çalışıp belli dönemlerinde işsiz kalan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Teknolojik İşsizlik: İş gücü yerine makinaların kullanılması sonucu oluşan işsizliktir.
 • Bölgesel İşsizlik: Belli bir bölgenin ya da çevrenin cazibesini kaybetmesi sonucu oluşan işsizliktir.
 • Doğal İşsizlik: Bir ekonomide friksiyonel ve yapısal işsizliğin toplamda oluşan tam istihdam düzeyindeki enflasyonu hızlandırmayan işsizlik oranına doğal işsizlik oranı denir.

3 Yorumlar

 1. Kapalı bir ekonomide Toplam nüfusun 130 bin olduğu , Er ve Erbaşların sayısının 10 bin olduğu , kurumsal olmayan sivil nüfusun 90 bin , herhangi bir iş kolunda istihdam edilen kişi sayısının 45 bin olduğu ve çalışmayan nüfusun 30 bin olduğu bir ekonomide işsizlik oranı kaçtır ? Bu nasıl hesaplanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir