Ana Sayfa / Vergi Hukuku / SMMM Vergi Hukuku Çıkmış Soruları (Staja Giriş)

SMMM Vergi Hukuku Çıkmış Soruları (Staja Giriş)

SMMM sınavının en zor derslerinden bir tanesi olan Vergi Hukuku için sizlere yardımcı olabilmek adına sınav test sorularını daha kolay ulaşabileceğiniz şekilde derledik ve toplamda 270 çıkmış test sorusunu bir araya getirdik. (Yazıyı okumak istemiyorsanız, sayfanın alt tarafına doğru renkli kutucuklardan istediğiniz yılları seçebilirsiniz.)

Sorularını görmek istediğiniz yılların üzerine tıklayınız.

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Bu sınavı Vergi Hukuku sorularını az çözerek veya hiç çözmeden de (diğer derslerden açığı kapatmak şartıyla) kazanabilirsiniz; Fakat Vergi Hukukuna hakim olmak sizi meslektaşlarınızdan çok çok öne çıkaracaktır. Diyeceğimiz o ki; sadece sınav için değil alanınızda hakim olmak için de mutlaka bilgilerinizi güncellemelisiniz. Sınavda yüksek net çıkarmak için çıkmış soruların ezbere bilinmesi ve bilgilerin sürekli tekrar edilmesi gerekmekte. Bunu da bol soru çözerek sağlayabilirsiniz. Eğer vakit darlığı söz konusu ise en azından buradaki 270 sorunun -zamanla diğer yıllar eklenecektir- ezbere bilinmesi gerekmekte. Yani haftada en az 2 kez bu soruların tekrar edilmesi başarı şansını birhayli arttıracaktır.

Sınav sorularının bazıları için bilgiler değişmiş olabilir bunlara dikkat edilmeli. Örneğin, vergi oranlarında değişiklik yaşanmış olabilir. Burada soru yanlışlığı değil; kanun değişikliği vardır.

Her yıl için üç dönem bulunmakta. Açtığınız Her sayfada 10 sorunun ardından, yani bu bir dönemin soruları oluyor, cevapları bulunmaktadır. Ayrıntılı cevaplarını da zamanla eklemeyi düşünüyoruz.

Diğer sitelerdeki gibi bütün sorular arka arkaya eklemek yerine; yıl yıl ayırmayı tercih ettik. Çünkü, kanunlar sürekli değişmekte ve arka arkaya eklediğimiz durumda sorunun hangi yıla ait olduğu bilinmediği için doğru bilgiye ulaşılamayacak ve verim alınamayacaktır.


Bir kaç örnek soruyu sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıdakilerden hangisi defter tutmak zorunda değildir?- 2007 SMMM 3. Dönem
A) Gerçek usule tabi çiftçiler
B) Kurumlar vergisinden muaf olan iktisadi kamu müesseseleri
C) Ticaret şirketleri
D) Serbest meslek erbabı
E) Vakıflara ait işletmeler

Cevap: B

Aşağıdaki durumlardan hangisi hapis cezasını gerektirir? 2007 SMMM 2. Dönem
A) Defter, kayıt ve belgeleri yok etmek
B) Fatura düzenlememek
C) Defterleri tasdik ettirmemek
D) Defter kayıtlarını geciktirmek
E) Eksik beyanda bulunmak

Cevap: A

Türk vergi sisteminin temel olarak kabul ettiği tarhiyat şekli aşağıdakilerden hangisidir?- 2010 3. Dönem SMMM
A) Res’en tarhiyat
B) Beyana dayalı tarhiyat
C) Düzeltme yolu ile tarhiyat
D) İdarece tarhiyat
E) İkmalen tarhiyat

Cevap: B

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir